Bu yıl ülken için ne yaptın?

Kore 1960’lı yıllardan sonra ‘ihracat bazlı büyümeyi’ hedef olarak seçmişbir ülke ve 2012 yılı itibariyle en fazla ihracat yapan ilk 10 ülke arasında.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

 

Yeni yıla girmeye hazırlandığımız şu günlerde, bir çoğumuz geçen yılın muhasebesini yapmakta. Şirketler, devlet kurumları, üniversiteler ve daha birçok kuruluş, bir adım daha geri gitmemek ve yapılan hatalardan ders çıkarmak için yoğun değerlendirme toplantıları yapmakta..

Ben de sizlere ilgi alanım olan Pasifik Asya ve Uzakdoğu bölgesinden Güney Kore’nin 2012 yılı değerlendirmesini hazırladım.

1.    Hallyu (Kore Dalgasi) bombası gittikçe etkisini artırıyor:

Kore 1960’lı yıllardan sonra ‘ihracat bazlı büyümeyi’ hedef olarak seçmişbir ülke ve 2012 yılı itibariyle en fazla ihracat yapan ilk 10 ülke arasında. Fakat bu sene ilginç bir ivmeyle Kore müzik ve film ihraç etmeye başladı dersek yanlış olmaz. Gangnam Style şarkısıyla PSY Youtube’un tüm zamanlarının en çok izlenen videosu olmayı başardı. Bu Kore dalgasına bir tazelik getirdi. (bkz: http://haber.rotahaber.com/Gangnam-Style-nerede-ve-nasil-dogdu/325825 ) Kore kültürüne ilgi ,müzik ve sanat kollarıyla müthişbir yükselişe geçti. Asya ülkelerinden Amerika’ya , Avrupa’dan Latin Amerika’ya kadar genişbir coğrafya Kore’den ve Kore kültüründen bahsetti.

Bu tanınırlığın ekonomiye katkısı ise oldukça belirgin bir hal aldı 2012‘de.

2006’da Kore’nin ticaret fazlası 1.9 milyar usd iken 2011’de bu rakam 24.7 milyar usd oldu.

Kore uluslararası Ticaret Birliğinin verilerine göre ‘Kore Dalgası’nın Kore ürünlerini satınalmada Asya ülkeleri kullanıcılarının %83.6’sının etkilendiği en önemli faktör.

2.    Ülkeye gelen turist sayısı 10 milyon’u aştı:

İlk kez ülkeye gelen turist sayısı bir yılda 10 milyonu aşıyor. Kore bir turizm ülkesi olmamasına rağmen, 2000 yılındaki turist sayısı 5 milyon civarlarındayken 2012 itibariyle 10 milyonu aşmasını K-POP (korea pop müziği)’nin yaygınlaşması, 2011 IAFF Dunya Şampiyonasının Daegu şehrinde yapılması, ve 2018 yılı KışOlimpiyatlarının da Pyeongchang şehrinde düzenlenecek olmasına bağlıyorlar.

Ülkemizde ise 2012’nin ilk 6 ayında gelen turist sayısı 12 milyonun üzerinde. Bu da bizim turizmde ne kadar önemli bir ülke olduğumuzu gösteriyor.

İşin inanma inanmama boyutuna takılmadan, Maya takvimine göre Kıyametin etkilemeyeceği iki yerden biri olarak üne kavuşan Şirince, eğer Kore’de olsaydı inanın bunu mükemmel bir turizm fırsatı olarak değerlendirirlerdi.

Şirince’deki halkın söylediğine göre esas kıyamet bu şartlarda insanlar oraya akarsa olacak , çünkü iki tuvalet , bir kahvehane, 250 yatakla, ancak birbirimize yeteriz.

3.    Yurtiçi Kore filmi izleyicisi 100 milyonu buldu:

Tarihinde ilke kez böyle yüksek bir rakama ulaştılar. Sene sonuna kadar 110 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu başarının altında yatan önemli nedenlerden biri, her ne kadar şu an uygulanmasa da, 2003-2004 yıllarında, ülke yönetiminin ‘screen quota’ uygulamasını başlatması yani bir sinemada en az yabanci filmler kadar Kore filmlerinin oynatılması karari,

Filmlerde teknik kalitenin artması, ve Masquerade filminin global film sanayisi tarafından başarılı bulunması ki bu film tek başına ilk üç haftasında 8 milyon izlenme oranına ulaştı.

4.    2012 Londra Olimpiyatlarında ve Paralimpikteki başari:

2012 sporda da başarıyla dolu bir yıl oldu Koreliler için. 16 bin atletin, 204 ülkenin ve 11 milyon ziyaretçinin izlediği Londra olimpiyatlarında genelde beşinci, Paralimpikte ise genel sıralamada 12. Oldu. Tüm dünyanin gözlerinin üzerinde olduğu spor müsabakalarındaki ülke tanıtımının ve imajına katkısını ise başka bir yazı konusu olarak değerlendirmek gerekiyor.

Tekerlekli sandalye takımlarının maçında bile olay çıkaran hasta ruhlu taraftarlarımızın olduğu güzel ülkemizde ise olimpiyatların organize edilmesi fiziksel ve maddi imkanlar anlamında zor değil, kesinlikle gerekli fakat ülkemizdeki spor ve sporcu anlayısının kökünden değişmesi şartıyla..

5.    Kore filmi ‘PIETA’ Venedik film festivalinde Altın Aslan ödülünün sahibi oldu:

Old Boy filmini sanırım birçok sinemasever hatırlayacaktır. Hani şu inanılmaz şok bir sahneyle biten film.

Yine çok tartışılacak bir filme imza atan Kim Ki-dok’un son filmi bu sefer de Pieta filmiyle Kore’de gündemi altüst etti. Tavsiye ediyorum diyemeyeceğim, ama reklamında kötüsü olmuyor malumunuz..

Bu film aynı zamanda Kore’nin dünyaca tanınmışüç büyük film festivalinden (Venedik, Cannes ve Berlin) birinden alınan ilk en önemli ödül olma özelliğini de taşıyor.

6.    Korece Günü, tekrardan milli gün ilan edildi.

Korece günü milli gün olarak ilk 1946’da kutlanmış.Fakat 1991’de milli günler listesinden çıkarılmıştı. Akademisyenler , politikacılar ve vatandaşların konsensüsüyle tekrar eski özelliğine kavuştu. Korece dilini sevdirme ve yeni nesillere aktarmak için birçok festival ve etkinlikler düzenlenecek. Darısı Türkçemizin başına.

7.    Sanatçılar için sosyal yardım fonu kuruldu:

Bu kanun yerel sanatçıların mesleki haklarını korumak ve onların ürettikleri değerli yapıtların finanse edilmesi amacıyla çıkarıldı. Hükümetin bu işiçin belirlediği bütçe 2013 yılı çin 3.5 milyar dolar. Bu yıl ise 3.3 milyar dolar kadar bir harcama yapıldı.

Bu bütçenin yaklaşık %24’ü Kore dalgası-Hallyu için kullanılmış. 850 milyon dolar kadarı sportif müsabakalar ve 2018 Kışolimpiyatları hazırlıkları için ve geri kalanı ise turizm altyapısını güçlendirici faaliyetler, gençler için işüreten birimlerde harcandı.

8.    Kore Başkanlık seçimleri:

Bu seçimde halkın en önemli kriteri ekonomi olacak. Yani yeni işalanları oluşturmak ve refahın gelirin dağılımı. Çin ve Japonyayla yaşanan adalık problemleri, ve Kuzey Kore’nin geleceğine dair belirsizlikler de diğer ana başlıklar. Aralık ayının 19’unda yapılacak olan Başkanlık seçimlerinde iki önemli aday yarışacak. Ilki Park Geun-Hye, Korenin eski ve efsane-otoriter başkanlarından Park Chung-Hee’nin kızı aynı zamanda. Muhafazakarların oylarına talip. Ikincisi Moon Jae-In, eski başkanlardan Roh Moo Hyun un yardımcısı. Sol oyların sevgilisi durumunda.

Gördüğünüz gibi Korenin 2012 yılında yaşadıklarının bir özeti bu şekilde. Bizim ve etrafımızdaki diğer ülkelerin gündemleri ise Kore ye nispetle hayli karmaşık ve sıkıntı verici.

Suriye –Iran-Israil konuları bir yandan yıl boyunca sıcaklığını korurken, diğer yandan terör konusu vatandaşlarımızı derinden yaraladıç. Tüm bu zor gündemlere rağmen ekonominin direksiyonu çıkmaz yola sapmadı. Ülkemizde yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Siyaset yazmayı sevmem ama Ak Parti en azından bu konuda bir teşekkürü hak ediyor. 

 

Hamdi DELİPOYRAZ / Rotahaber
hamdi78@gmail.com
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri