Bülent Arınç'tan çok kritik mesajlar

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çankaya Köşkü'ne geldi. Bu kritik toplantıdan sonra Arınç, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili çok kritik mesajlar verdi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Taksim'de başlayan ve ülke geneline yayılan olaylar için uzlaşma çabaları sürüyor. İlk olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü.
 
İŞTE BÜLENT ARINÇ'IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI: 
 
-Şüphesiz Cumhurbaşkanımızla devam eden ve çok farklı boyut kazanan
gösterilerle ilgili istişare için Sayın Abdullah Gül ile görüştüm.
 
-Tansiyonun düşmesi, eylemlerin artık son bulması konusunda çoğu siyasetçi açıklamalar yaptı. Şu an ortak arzumuz huzur ve güvenin sokaklara hakim olması.
 
-İki gündür takip ettiğim kadarıyla şiddet ve vandallık içeren gösteriler düşme eğilimi göstermektedir. Biz de bu durumu sağduyu şeklinde takip ediyoruz. Gelişmelere bütünüyle hakim durumdayız.
 
-Polisin güç kullanımında zaman zaman aşırıya kaçması bir tepki uyandırmıştır. Ancak son günlerde polis son derece hassas konumdadır.
 
-Kışkırtmacıların karşısında polisimiz, yasalardaki görevlerini yerine getirmiştir.
 
-Kuşkusuz dünyadaki tüm toplumlarda olduğu gibi bizde de tabii farklılıklar var. Ancak Meclis tüm bu farklılıkları gözeterek açılmış, Cumhuriyet bu farklılıklarla kurulmuştur. Türkiye'nin en büyük zenginliği farklılıkları hoş görü içerisinde birarada tutuyor olmasıdır.
 
-90 yılda Türkiye'yi bu noktaya taşıyan da yine bu hoşgörüdür. Hükümet olarak bu hoşgörüye dayalı olarak hareket edip, her kesimi kucaklamaya çalıştık.
 
-İnsanların yaşam tarzları bizim için son derece önemlidir. Yaşam tarzımız nedeniyle ağır baskılar yaşamış insanlar olarak, büyük bir duyarlılık içinde olduk.
 
-Biz iktidar olarak, bize oy vermeyenleri anlamaya çalıştık. Kendi hassasiyetlerimiz yerine, ortak noktada buluşmayı vazife edindik.
-Toplumla inatlaşacak bir anlayışın içinde olmadık ve olamayız. Herkes bizi takdir etmek zorunda değil ancak biz onların da görüşlerine açığız.
 
-Meşru tepki gösterenler olayların bitmesini istiyor. Çevre duyarlılığını istismar edenler özellikle Ankara'da büyük hasar verdi. 
 
-Bu olaylardan sonra Türkiye ekonomisi büyük yara aldı. Gösterileri doğru okumak için hassasız. Özeleştirilerimiz her zaman yapmaya hazırız, merak etmeyin!
-Uluslararası basının olağandışı ilgisiyle Türkiye hedefte...
 
-MHP ve BDP'nin tavrını takdir ediyoruz. CHP'nin kışkırtıcı tavırları vardır. Kılıçdaroğlu, olayların yatışmasını sağlayacak bir dilin oluşmasını bekliyoruz. Anamuhalefet partisi üzerine düşeni yapacaktır. 
 
- Vatandaşlarımız ve medyadadan sağduyu ve sabır bekliyoruz. 
 
-Senaryoları boşa çıkaracak güce sahibiz. Haklı tepki koyan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.
 
*****
ARINÇ'TAN İLK AÇIKLAMA
 
Görüşmeden çıkan Bülent Arınç ilk olarak şu açıklamayı yapmıştı: 
 
- Düşüncelerimizi paylaştık. Cumhurbaşkanı'na çok teşkkür ediyorum.
 
- Sayın Cumhurbaşkanı ile olumlu bir görüşme yaptık, talimatları aldık. 
 
- Şu anda Sayın Bahçeli'nin grup konuşması var onu da etkilemek istemiyorum ve saat 12:00'de açıklama yapacağım.
 
-Türkiye'nin son günlerde yaşadığı olaylarla ilgi yapabileceklerimizi kendileri bize söyledi. Cumhurbaşkanının devletin işlemesiyle ilgili sorumluluk var.
 
-Devlette nezaket dili vardır. Talimat almak emirlerini almak kullanılan bir lisandır. Bunları başka maksatlarla düşünmemek gerekir.
 
-Cumhurbaşkanı tüm kurumlarını düşüncelerini iletebilir. Ama emir kelimesinden saygıdan başka bir anlam taşımayın lütfen.  HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri