Cafesiyaset Cumhuriyet’in skandal haberiyle ilgili nabız tuttu

CAFESİYASET olarak AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Şeyma Dövücü, ve Davranış Bilimleri Uzmanı Dr. İlhami Fındıkçı’nın düşüncelerini aldık

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

ÖZEL HABER / CAFESİYASET

Cumhuriyet gazetesinin Myanmarlı tecavüzcü bir albayın Arakanlı Müslüman kadınlara yönelik aşağılık sözlerini haberleştirmesine tepki çığ gibi büyüyor. CAFESİYASET olarak AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Şeyma Dövücü,  ve Davranış Bilimleri Uzmanı Dr. İlhami Fındıkçı’nın düşüncelerini aldık. Kan ve Dövücü, haberin yayınlanmasının değil gazetecilik hiçbir ahlaka sığmayacağını söyledi. Davranış Bilimleri Uzmanı Dr. İlhami Fındıkçı ise Bu skandal açıklamayı yapanın ve bu skandal açıklamayı yayınlayanın nasıl bir ruh haline sahip olduğunu açıkladı.  

KAN: NEFRET SÖYLEMİ İÇEREN BİR DAVRAN

AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, Cumhuriyet gazetesinin haberinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Kan’ın açıklaması şöyle: İnsana ve kadına karşı son derece ayrımcı kelimesinin de hafif kaldığı bir davranış. Bu, nefret söylemi içeren bir davranış. Bu şekilde haber yapılması ve kadın haklarını savunduğunu iddia eden bir gazete tarafından haber yapılmasını da hoş bulmuyorum. Gazetecilik çok saygın bir meslek. Ancak bu tip haberler yapıldığında bilinçaltında ne sinyaller verildiğini de dikkate almak gerekiyor. Onlar belki oradaki komutanın söylediği çirkin sözü aktardıklarını söyleyebilirler ama bu gazetecilik ahlakına sığmaz. Macaristan’da bir kadın gazetecinin bir mülteciye yaptığı çirkin hareket nasıl basın ahlakına sığmıyorsa bu haber onun da ötesinde.  Gerçekten çok çirkin bir haber. İnsan haklarına ve kadın haklarına asla sığmaz. Yani kadınların tecavüze uygun ve uygun olmayan şeklinde bir ayrımı mı söz konusu? Kadını bu kadar aşağılayıcı bir şekilde haber yapılmasını esefle kınıyorum.

AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve kadın Milletvekili sıfatıyla kadınlarımız zaten dünyamızda hemcinsi olmayanlardan daha fazla zorluklarla karşılaşıyor. Allah’a şükür ülkemizde kadınlar lehine bir çok şey değişti. Siyasete atılmaları, annelikle kariyer arasında sıkışıp kalmamaları için birçok katkılar sağlandı. Sağlanmaya da devam ediyor.

Oradaki insanların durumunu bizzat yerinde gördük. Çaresizliğin zirvesindeler. Oradaki kadınlar neler yaşadıklarını kendileri anlattı. Hatta bir kadın “Gözümün önünde kadınlara tecavüz ettiler dediğinde utancımızdan “Size de onların arasında mıydınız” diye soramadık ona. Kadının değerini yok sayan, kadına bir metaymış gibi, onun da ötesinde kadına insan altı bir varlık muamelesi yapan bu tip haberleri asla doğru bulmuyorum. Basın özgürlüğüne saygımız var ama herkesin bir etik duruşu olması lazım.”

 

DÖVÜCÜ: CUMHURİYET GAZETESİNDEN BAŞKASI YAPMAZDI!

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Avukat Şeyma Dövücü: "Bu habere çok canım sıkıldı. Hem kadınlara, hem erkeklere hakaret eden bir cümle. Hem erkekleri hem de kadınları aşağılıyor. Bu skandal açıklama hakkında yorum yapmak çok zor. Bunu Cumhuriyet gazetesinden başka bir yayın organından da beklemezdik. Cumhuriyet gazetesi, her zamanki gibi kendi görevini yerine getiriyor. Bu tip spekülasyonları ülkenin gündemine sokmaya çalışıyor. Bu tip haberlerle kendi seviyesini gösteriyor”

FINDIKÇI: VAHŞETİN İÇİNDE VAHŞET

“Gerçekten de birbiri içine geçmiş vahşetlere tanık oluyor dünyamız. Bir yanda fiili vahşet yanı başında hanelerimize, zihinlerimize medya yoluyla taşınan vahşetlerle karşı karşıyayız.

Arakanlı Müslümanlara yapılan zulüm ve kıyım gözler önünde cereyan ederken İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün, Arakanlı kadın ve kızlara askerler tarafından tecavüz edilmesine yönelik tüyler ürpertici tespiti, vahşetin boyutlarını sergiliyor.

Oturup dünya neden bu hale geldi, insani değerler neden ayaklar altında diye düşünmemiz gerekirken, medyanın bu olayları insanların zihinlerini daha da bunaltacak ve karıştıracak halde servis etmesi vahşetin doğurduğu yeni bir vahşettir kanaatimizce.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün resmi tespitleriyle ortaya koyduğu Arakanlı Müslüman kadınlara tecavüz zulmünün, BBC ve İndependent Gazetesi’nde haber yapılması ve Cumhuriyet  Gazetesi’nin bunlara dayanarak haber yapması, insan ve özelliklere kadın haklarını ayaklar altına alacak bir savunmaya girişilmesi, bölgedeki ve dünyadaki kadınların psikolojileri bakımından vahimdir.

“Kim bu kadınlara tecavüz etmek ister ki” şeklindeki haber orijinali, çok talihsizdir gerçekten de.

Bilgi ve medeniyet çağında bu insanlara reva görülen ve gelişmiş dünyanın üst akıllarının kıllarını kıpırdatmadıkları bu vahşet bir yana, bu vahşetin, özellikle kadınların onurlarını, psikolojilerini alt üst edecek, zihinlerini bunaltacak ve karartacak biçimde verilmesi gayet tabii ki hiç doğru olmamıştır."

ÖZEL HABER / CAFESİYASET
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri