Cafesiyaset.com.tr'den Antalya Belediyesi'ne çağrı

Şafak Cıvıl adlı vatandaş tarafından change.org aracılığı ile başlatılan 'Otellerin yemek artıkları toplanıp, sokak hayvanlarına dağıtılsın!' kampanyasına destek veriyoruz.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Şafak Cıvıl adlı vatandaş tarafından change.org aracılığı ile başlatılan kampanya ile Antalya’daki otellerin yemek artıklarının toplanıp, sokak hayvanlarına dağıtılması talep ediliyor. İmza kampanyasına yoğun ilgi gösterilirken hem Antalya Belediyenin desteği hem de bu uygulamanın ülke genelinde yaygınlaştırılması da isteniyor.

Şafak Cıvıl’in başlattığı kampanya da şu ifadelere yer veriliyor;

Merhaba arkadaşlar, hemen kısa bir istatistiki bilgi verip, sokak hayvanlarına ne kadar kolay yardım edilebileceğini anlatmak istiyorum.

Türkiye genelinde sayısı 413’e ulaşan 5 yıldızlı tesislerin yüzde 51’i, yani 207 tanesi, Antalya’da bulunuyor.

Bu sadece 5 yıldızlı otel sayısı. Bunun dışında Antalya’da belgeli olarak çalışan (4 yıldız/ 3 yıldız / 2 yıldız olmak üzere ) toplam 3700 otel mevcut.

5 yıldızlı otellerde, her 3 tabak yemekten 2’si çöpe atılıyor.

Bu sektörün içinden birisi olarak, sokağa ve çöplere atılan yemekleri bilip boşa giden onca yiyeceğe acıyorum.

Önerim:

Belediye ya da anlaşmalı bir firma, cüzi bir ücrete bu otelleri bölgelerine göre gezip, gün sonunda bu yemekleri alıp sokak hayvanlarına dağıtsa. Bu dağıtımın tek bir noktadan ve sağlıksız ya da az hayvana ulaşmaması için, her çöp kutusuna ya da en azından her mahallede bir çöp kutusunun yanına ufak bir sistem yapılsa ve hayvanlar buradan yemek ihtiyaçlarını karşılayabilse.

Hatta bu yiyeceklerden arta kalanları (çünkü tahminime göre, gerçekten atılan bütün yemekler toplanırsa kamyonlarca yemek olabilir) perişan halde olan hayvan barınaklarındaki hayvanlara götürülse.

Otel personellerinin bu konuda özverili olarak çalışmaları ve teşvik edilmeleri için, gerekirse bu konuda belediyelerin otellere veya otel çalışanlarına küçük ödüller vermesi.

Bunlar benim aklıma gelen fikirler tabii ki değiştirilip, geliştirilebilir.

Gelin siz de böyle bir olanağı hayvanlara tahsis etmesi için imza atın. Belediyemizin bu talebimizi görmesi için destek olun. Antalya’da bunu başarırsak, tüm Türkiye’ye yayılmaması için hiçbir sebep yok.

Bir kaç ay önce açtığım kampanyanın şu anda 20.000 imzaya ulaşması ve sizlerin desteği için teşekkür ediyorum.

Bu kampanyayı imzalamak için lütfen tıklayınız!

Bu kampanya ile ilgili belediyelerden hala hiçbir dönüş olmadığını da söyleyen Şafak Cıvıl, “ belediyeler kaç kişi olursak bu konuda birşeyler yapmak isteyecekler ? Lütfen kampanyayı bir daha Facebook sayfamızda paylaşarak görmeyen veya imza atmayı unutmuş olan kişilerinde dahil olmasını sağlayalım” diyerek tepkisini de gösteriyor.

Biz de Cafesiyaset.com.tr olarak Antalya Belediyesi’nin hayvanlar için böyle bir kampanyaya öncülük etmesi çağrısında bulunuyoruz.

Cafesiyaset.com.tr / Özel İçerik
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri