Çankaya'da okullardaki engeller kalkıyor

Ankara Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, ilçe sınırlarında bulunan 156 okulda engelli öğrencilerin erişimine engel olan eksikliklerin analizi sonucunda yapılan çalışmaları anlattı. Belediye, şimdiye kadar 6 okulu engelsiz hale getirdi. Yıl sonunda 20 okul 'engelsiz okul' statüsü kazanacak.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Haftalık basın toplantısını yeni Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleştiren Bülent Tanık, geçen yıl başlattıkları okullarda tadilat çalışmasını sürdürdüklerini ve 156 okulda yapılan analiz sonucunda geçen yıl 40 okul bu yıl da 40 okulda engelli öğrencilerin erişimlerini kolaylaştıracak uygulamalar yaptıklarını söyledi. 
 
40 OKULDA TADİLAT SÜRÜYOR
 
 Okullara gidiş gelişte engelli öğrencilerin büyük sıkıntı yaşadığını belirten Başkan Tanık, "Belediye olarak maddi olanaklarımız el verdiğince bedensel engelli öğrencilerimiz için merdiven, tuvalet, okul çevresi kaldırım düzenlemeleri gibi eksikliklerini tespit edip çalışmalar yaptık. Bu kapsamda 6 okulumuzu tamamen engelsiz hale getirirken diğer okulların da eksiklerini gidermeye çalıştık. Geçen yıl 40 okulda yaptığımız tadilatların devamını bu yıl da 40 okulda daha köklü iyileştirmeler yaparak devam ediyoruz." dedi.
 
HEDEF YIL SONUNDA 20 ENGELSİZ OKUL
 
 Belediyenin Fen İşleri Müdürlüğü’nün kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü ifade eden Tanık, bütün okullarda yapılan analiz çalışmasının amacının okullardaki engelli olan olmayan tüm öğrencilerin sağlığı düşünülerek müdahale gerektiren hususların tespitinin olduğunu söyledi. Bu yıl 40 okulda kapsamlı tadilat, 12 okula engelli tuvaleti yapımı, 25 okula Atatürk büstü yerleştirilmesi ve 60 okulda da boya badana tadilatı çalışmalarının devam ettiğini belirten Tanık, yıl sonuna kadar 20 okulu, girişleri, rampa ve korkulukları ve tuvaletleriyle engelsiz okul haline getirmeyi hedeflediklerini ifade etti.
 
ÇALIŞMA TÜRKİYE’DE İLK
 
Çankaya Belediyesi'nin 'Engelsiz Okul' çalışmalarının görsel sunumunu yapan Başkan Yardımcısı Buğra Gökçe ise gerçekleştirdikleri analiz çalışmasının Türkiye'de yapılan ilk çalışma olduğunu söyledi. Okullardaki engelli öğrencilere yönelik eksiklerin, 'asansör var mı yok mu yapılabilir mi? Engelli rampası mevcut mu, engelli tuvaleti var mı ya da yapılabilir mi ve uygun alan var mı?' gibi sorularda arandığını belirten Gökçe, sağlıklı vatandaşlar için hiç dikkat edilmeyen giriş düzenleme ve tuvaletlerin engelli çocuklar, ebeveynleri ve hareket engelli tüm vatandaşlar için büyük önem taşıdığını ifade etti.
 
Çankaya Belediyesi'nin, çalışma ile yeni eğitim öğretim yılı başlayana kadar çok sayıda okulun fiziksel eksikliklerini gidererek, ilçedeki okulları aşama aşama engelsiz hale getireceği kaydedildi.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri