Çavuşoğlu, Rus vatandaşlarıyla kahvaltı yaptı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da Rus vatandaşlarıyla dostluk yemeğe yedi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Geçtiğimiz günlerde Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizin ardından Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ilçede yerleşik olarak yaşayan Ruslarla dostluk kahvaltısı düzenledi. Kahvaltıya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yerleşik Ruslar ile iki ülkenin vatandaşlarının kurduğu derneklerin üyeleri katılım gösterdi.

MEHMET ŞAHİN'İN AÇIKLAMALARI

Açılış konuşmasını yapan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı konumundaki Alanya’nın, dünyanın her yerinden gelenlerin memleketi haline geldiğini söyledi. Yüzlerce yıldır süregelen bir kardeşliğin söz konusu olduğunu ifade eden başkan Mehmet Şahin, “Müttefikimiz Rusya ile Türkiye arasındaki kriz sizleri olduğu gibi bizleri de derinden yaraladı. İki ülkenin yöneticileri bu sorunu çözmek için çalışıyor. Yaşanan bu krize rağmen halklar arasındaki dostluk, kardeşlik ve huzuru bozmayacağına inancımız tam. Bu 2 ülke arasındaki ilişkiler yine normale dönecek. Bu kriz sonsuza kadar devam edemez” dedi.

BİZİ KİMSE AYIRAMAZ

Alanya Rus Dili Konuşanlar İş Birliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela ise "Rusya ve Türkiye arasındaki gerginlikte bir mesaj vermek bize düşüyor. Yıllardır Alanya'da eski Sovyet milletleri için mücadele ediyorum. Sayın bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu da dini özgürlüğümüz için elinden geleni yaptı. Şunu söylemek istiyorum. Biz kardeşiz, biz dostuz. Hükümete güvenelim. Her şey çok güzel olacak. Bizi kimse ayıramaz" şeklinde konuştu.

YALAN SÖYLEMEMEK LAZIM
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, “Rusya ile hiç arzu etmediğimiz bir gerginlik yaşıyoruz. Ama biz bu gerginliği aşacağımıza ve ilişkimizi daha ileriye götüreceğimize inanıyorum. Tabi bunun için her şeyden önce aramızdaki diyaloğun devam etmesi lazım. Lavrov ile Belgrat’ta faydalı bir görüşme yaptım. Tüm konuları pozitif atmosferde medeni bir şekilde konuştuk. Farklılıkları azaltmak için konuşmaya devam etmek lazım. Bunu yaparken de samimi ve dürüst olmamız gerekiyor. Her şeyden önce gerçek olmayan şeyleri Rus ve Türk halkına söylememek lazım. Yalan söylememek lazım. Bugün Rusya’ya baktığınızda gerçek olmayan söylemler ve haberler var” dedi.

LAVROV DA KABUL ETTİ
Yaşanan krizden sonra Türkiye’deki yöneticiler ve medyanın bir karalama kampanyası yapmadıklarını belirten bakan Çavuşoğlu, “Bugün ne Türkiye’yi yönetenler nede Türk medyası Rusya’ya karşı karalama kampanyası başlatmamıştır ama gerekli cevabı vermek de görevimiz. Tabii ki bu gerginlik halklarımıza yansımamalı. Lavrov’a da söyledim, Rusya’daki Türk vatandaşları kötü muamelelere maruz kaldı. Lavrov da bunu kabul etti ve bunların olmaması için tedbir alınacağını söyledi. Bu gerginliği en kısa sürede gideririz, Rusya sadece dostumuz değil, aynı zamanda ticari ortağımız” diye konuştu.

İHA
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri