CHP'li Sarıyer Belediyesi'nden gasp skandalı!

CHP’li Sarıyer Belediyesi borç skandalının yanında şimdi de gaspla gündeme geldi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

CHP belediyeciliği icraatlarıyla değil skandallarıyla gündemden düşmüyor. Milyonluk borçlardan tutun da çöp dağlarına kadar vatandaşı mağdur etmekten geri durmuyor. 

Son olarak CHP'li Sarıyer Belediyesi gasp skandalıyla çalkalandı. İş adamı Bülent Eczacıbaşı İstanbul Sarıyer’deki Uskumruköy’e okul yapılması için muhtarlığa 4 milyon 328 bin TL bağış yaptı.

lköğretim okulunun bulunduğu köye yapılacak orta öğretim okulunun parasını ise Sarıyer Belediyesi Başkanı Şükrü Genç, ‘gasp’ edip, Belediyenin kaynaklarını ise lüks makam otolarının kira ve akaryakıt giderlerine harcadı. 

PARALAR BUHAR OLDU!

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, muhtarlık tarafından köyün içerisinde belirlenen 300 metrekarelik bir alana okul yapılması için 2011 yılında muhtarlığa 4 milyon 328 bin 493 TL bağış yaptı. Eczacıbaşı’nın bu bağışı sonrası, muhtarlık harekete geçerek ilgili kamu kurumları ile görüşmeye başladı. Muhtarlığın girişimleri yasal prosedürden dolayı ertelenirken, 2014 yılında değiştirilen yasayla mahalleler belediyelere bağlandı. Kanun gereği muhtarlığın kasasında bulunan bütün para Sarıyer Belediyesi’ne aktarıldı. 2014’te tekrar gündeme getirilen okul planı, ihtiyaç olduğu halde 5 yıldır hayata geçirilemedi. 

"MUHTARIM OKULUNU BEN YAPACAĞIM"

Muhtar Halil Özkaya ise “2014 yılında çıkan yasayla biz köy muhtarlığından mahalle muhtarlığına dönüştük. Okul projemiz vardı. İnşaatın finansmanı için de köyün tüzel kişiliğine ait 4 milyon 700 bin lira paramız vardı. O da belediyeye geçti. Belediye başkanımız Şükrü Genç “Muhtarım okulunu ben yapacağım” diye bize söz verdi “Hiç merak etme” dedi. Ancak 5 yıldır bir çivi bile çakılmadı” derken köy sakini Hasan Terzioğlu ise “60 yıl önce inşa edilen bir tane ilkokulumuz var. 4 yıllık eğitim verebiliyor. Durumu olan var olmayan var. Yeni okul için arsa var. İnşaat için para da vardı. Ancak bu paraya belediyede ne oldu bilmiyoruz” dedi. 

USKUMRUKÖYLÜLER YILLARDIR OKUL BEKLİYOR

Öte yandan Uskumruköy mahallesi sakinleri, okul inşası için bağışlanan ama belediye tarafından gasp edilen paranın iade edilmesini istiyor. 
Uskumruköy mahallesi muhtarı Halil Özkaya, Sarıyer'e bağlı köy statüsünde iken hayırsever bir işadamı tarafından okul inşası için bağışlanan paranın köyün mahalle statüsüne geçirilmesi ile Sarıyer Belediyesi hesabına aktarıldığını söyledi.

Özkaya, köye ilkokul ve ortaokul inşa edilmesi için bağışlanan 4 milyon 328 bin TL'nin aradan 5 yıl geçmesine rağmen köye iade edilmediği gibi söz verilen okulun da yapılmadığını belirtti. 

Uskumruköy sakinleri de çocuklarını kendi imkanları ile kiraladıları servislerle çeşitli bölgelerdeki okullara göndermek zorunda kaldıklarını söyledi.

KEMAL GÜMÜŞ / STAR
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri