CHP'lileri dağıtan çözüm süreci anketi

CHP yönetimi, parti tabanının çözüm sürecine verdiği destekten dolayı şaşkın. "CHP'lilerin yüzde 50'si sürece destek veriyor" dediği için görevden alınan Onanç'ın ardından yapılan değerlendirme de aynı oldu.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç, parti tabanının yüzde 63'ünün çözüm sürecini desteklediğini açıkladığı için sıkıntıya girmiş ve parti yönetiminden ayrılmak durumunda kalmıştı.  Onanç'ın ardından benzeri bir çıkış da CHP'li Ali Arif Özzeybek'ten geldi. Özzeybek'in verdiği bilgiye CHP tabanının yüzde 50'si çözüm sürecine destek veriyor!
 
CHP, çözüm sürecinde bazı araştırma şirketlerine kapsamlı anketler yaptırdı. Basın ve Propaganda'dan sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Arif Özzeybek, parti yönetimine sunulan anketi ilk kez anlattı. Vatan'daki habere göre, anketten bazı bölümler şöyle:
 
YÜZDE 75 TÜRK'ÜM
 
- Türkiye'de yüzde 75 kendini "Türk" olarak tanımlıyor. Yüzde 6 ise kendisini "Kürt" olarak tanımladığını beyan ediyor.
 
- Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da yüzde 25 "Kürt" kökenli vatandaşlar yaşıyor. Marmara ve Akdeniz de bu oran yüzde 15 civarında.
 
- Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da yüzde 2.5 oranında "Türk" var. Türkler'in ideolojik eğilimi daha çok sağ tandaslı partilere dönük.
 
 
MEZHEP FARKI
 
- Güneydoğu'da mezhepler oy vermede etkili. Güneydoğu'da "Sünni Hanefi" yüzde 35, "Sünni Şafi" yüzde 59 oranında.
 
- Sünni Şafiler yüzde 70 oranında BDP'ye oy veriyor. Az bir kesim Sünni Şafi ve Aleviler CHP'ye oy veriyor. Sünni Hanefiler yüzde 80 oranında AKP'ye oy veriyor.
 
 
"KOMŞUM KÜRT OLMASIN"
 
- "Şu anda komşunuzun Kürt olmasını ister misiniz?" sorusuna Türkler'in yüzde 60'ı "Hayır" yanıtı veriyor. Kürtlere aynı soru sorulduğunda yüzde 80 "Evet" diyor.
 
- "Kürt kökenli bir vatandaşla evlilik yapar mısınız" sorusuna, Türkler'in yüzde 50'si "hayır" yanıtı veriyor.

ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEK YÜZDE 50
 
- Terörün bitirilmesine yönelik hükümetin yürüttüğü "Çözüm Süreci" adlı yönteme destek "Türkler"de yüzde 50, Kürtler'de yüzde 80 oranında.

- AK Partililerin yüzde 50'si, BDP'lilerin de yüzde 50'si başkanlık sistemine karşı çıkıyor. Türkiye'nin yüzde 70'i başkanlık sistemini desteklemiyor.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

enternasyonal sosyalist

haberde çok sayıda yanlış var. onanç chp tabanının %50'sinin değil %65'inin sürece destek verdiğini söylemişti. bu haberdeki %50 destek ifadesi ise chp tabanı değil tüm toplumdan bahsediyor. chp'nin "doğu ve güneydoğu anadoluda" %25 kürt olduğuna inanması ise ayrı enteresan tabii. geri kalanlar öztürk müymüş neymiş?Foto Galeri
Video Galeri