CHP milletvekillerinin çözüm süreci turu

CHP milletvekilleri ve parti meclis üyelerinden oluşan heyet, partilerinin çözüm sürecine bakışını anlatmak ve çözüm süreciyle ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere Ardahan'a geldi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
CHP Manisa Milletvekili ve heyetin başkanı Hasan Ören, yaptığı konuşmada partisi tarafından hazırlanan 17 maddelik "Özgürlük ve Demokrasi Bildirgesi"ni okudu.
 
CHP çözüm süreci heyeti olarak Güneydoğu ve Doğu Anadolu turlarının devam ettiğini belirten Ören, "5 gündür Güneydoğu'yu dolaşıyoruz. Genel başkan bizi heyet olarak bölgeye gönderdi. Bu görevi ifa etmek için dolaşıyoruz" dedi.
 
Ören, CHP'nin bu süreçte hiçbir şey yapmıyormuş gibi bir algı ve izlenim olduğun ifade eden Ören, şöyle devam etti:
 
"Bu yanlış bir algıdır. Bizde bu nedenle buradayız. STK'larla görüşeceğiz. Biz CHP olarak barışın kalıcı olabilmesi için bu dikilen fidana bir can suyu vermekle ilgili acilen mümkünse meclisi de erken açarak bu 17 maddeyi çıkaralım diyoruz. Niye bu 17 maddeyi söylüyoruz? Bu 17 madde Batı'da da Doğu'da da tavsif görmüş maddeler. Yani siz Doğu'da söylenenle Batı'da söylenin ortak noktasını yakalayamıyorsanız barışa katkı koyamazsınız. Doğu'da bir söylem gerçekleşiyor ise Doğu'daki bu söylem Batı tarafından kabul ediliyorsa Batı'daki söylem Güneydoğu'da yer bulabiliyorsa işte barışın temeli, barışın ayakları böylelikle sağlam hale gelmiş olabilir. Bu 17 madde her bölgede tartışıldı. Ağrı'da da tartıştık, Şırnak'ta da tartıştık. Bununla ilgili bir mutabakat sağlanıyor."
 
Ören, 90 yıllık bir siyasi partinin bu işin dışında kalmasının mümkün olamayacağını vurgulayarak, "Biz bununla ilgili yeterince bedel ödemiş bir partiyiz. Yeter ki bu topraklarda kan akmasın, yeter ki bu topraklarda barış olsun. CHP üzerine düşeni fazlasıyla yapacaktır. Bizim için önemli olan iktidarı kaçırma değil, önemli olan doğru iş yapabilmektir ama barış sadece dille olmuyor. Net somut adımlar atılmalı. Bugünün iktidarı çözüm süreciyle ilgili hiçbir şey söylemiyor" dedi.
 
Barışın olması için bu topraklarda yaşayan insanların öncelikle moralinin düzelmesi gerektiğine inandığını ifade eden Ören, "Her işin başı moral ve motivasyondur. Moraliniz var ise sarılırsınız barışa ama, moraliniz yok ise barışın temelini sağlam tutacak kanunları yasaları çıkarmıyorsanız o zaman yüreğinizde yeşerttiğiniz o barış fidanı her geçen gün zayıflar. Bu süreç için demokrasinin kalitesini arttırmamız lazım. Ne diyoruz yüzde 10 seçim barajı kaldırılsın. Düşürün barajı, bu ülkenin tüm renkleri zenginlikleri parlamentoda kendini ifade etme şansını yakalasın" şeklinde konuştu.
 
Ören, heyet olarak hiçbir siyasi parti ile polemiklerinin olmadığını, sadece süreci anlattıklarını sözlerine ekledi.
 
Partililerden Naif Çoban, süreç ile ilgili söz alırken, CHP'nin bölge politikasını yeterli bulamadığını, bu nedenle Doğu ve Güneydoğu'da zayıf olduklarını söyledi.
 
Partililerin konuşmasının ardından toplantı sona erdi.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri