Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve tüketiciler

Yıllarca kamuda ve tüketici derneklerinde görev yapan biri olarak, aşağıda dile getireceğim başlıca konuların dikkate alınması, hem cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin işleyişi, hem de tüketicilerin korunması ve bilinçlendirilmesi açısından yararlı olacağı kanaatindeyim

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

CAFESİYASET HABER / LEVENT KÜÇÜK

 Öncelikle, 24 Haziran seçim sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Erdoğan’ı ve akabinde oluşan cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısını ve Bakanlarını ayrı ayrı tebrik ediyor, başarılı çalışmalar diliyorum.

            Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte, mevcut bakanlık sayılarının azaltılması, bazı bakanlıkların birleştirilmesi, milletvekili olmayan kişilerin de bakan olarak atanması ve cumhurbaşkanlığına bağlı yeni kurulların oluşturulacak olması, bir yandan devlet ne oluyor? Devlet yönetimi nereye gidiyor? Endişe ve şaşkınlığını yaşatırken, bir yandan da daha verimli, daha hızlı, vatandaş/insan odaklı ve sorun değil, çözüm üreten bir kamu hizmeti anlayışı beklentisini artırıyor.

 Görev, yetki ve unvanımız ne olursa olsun, akşam evimize giderken, bir ekmek dahi satın alıyorsak, her birimiz birer tüketiciyiz. Her birimiz, her geçen gün artan yeni ürün ve hizmet çeşitliliği ile tüketim dünyasının ayrılmaz bir parçası haline geliyoruz. Bu açıdan, tüketicilerin sağlık ve ekonomik çıkarlarının korunması, her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. Ayrıca, tüketicilerin seslerini daha gür duyurmaları, yasa ve yönetmeliklerin hazırlık aşamalarında tüketici temsilcilerine kulak verilmesi, sisteminin sağlıklı işlemesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Ülkemizde, Anayasa’nın 172. Maddesinde “Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder” hükmü gereğince, tüketicilerin korunması, anayasal güvence altındadır. Ayrıca, 1995 yılından beri yürürlükte olan 4077 sayılı Kanun’un yerine, 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 sayılı yeni “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ile tüketicilerin korunması, özel yasa ile yasal güvence altındadır. Tüketicilerin korunması, yasa ve yönetmeliklerle güvence altına alınmış olsa da, yasa ve yönetmeliklerin uygulanabilir, uygulatılabilir olması ve etkin bir kamu denetiminin varlığı, başarı için birincil öncelik olmaktadır.

Yıllarca kamuda ve tüketici derneklerinde görev yapan biri olarak, aşağıda dile getireceğim başlıca konuların dikkate alınması, hem cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin işleyişi, hem de tüketicilerin korunması ve bilinçlendirilmesi açısından yararlı olacağı kanaatindeyim. Bunlar;

1-Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulacak kurullardan birinin mutlaka “Tüketicilerin Korunması ve Bilinçlendirilmesi” amaçlı çalışacak kurul olması ve bu kurulda, tüketici temsilcilerinin yansıra, konusunda uzman, bilgili, deneyimli kişilerin görev alması sağlanmalıdır.

2-Yasa ve yönetmeliklerin hazırlık aşamasında, tüketici derneklerinin, STK’ların mutlaka görüşüne başvurulması, önerilerinin dikkate alınması sağlanmalıdır.

3-EPDK, BDDK, BTK gibi mevcut üst kurullarda, tüketicileri temsilen, tüketici derneklerinden temsilcilerin görev alması mutlaka sağlanmalıdır.

4-Faaliyetlerini türlü imkânsızlıklarla sürdürmeye çalışan tüketici dernekleri, insan kaynağı, yazılım, araç gereç ve maddi açıdan mutlaka desteklenmelidir. Cumhurbaşkanlığı bütçesine bu amaçla kaynak tahsisi sağlanmalıdır.

5-Vatandaşların bilgi edinme, şikâyet ve başvuru yolları, kolay ve ulaşılabilir olmalıdır.

Mal ve hizmetlerin ülkeler arasında hızla yer değiştirdiği, coğrafi sınırların kalkıp sadece siyasi sınırların kaldığı, bilgi teknolojisi ile dünyanın neredeyse tek devlet haline geldiği günümüzde, tüketicilerin bilinçlenmesi ve korunması, her zamankinden çok daha önemli hale gelmektedir.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte, aldatılan değil, korunan ve bilinçlendirilen, sesine kulak verilen bir tüketici anlayışının hakim olmasını ümit etmekteyiz. Tüketici odaklı, vatandaş odaklı bir cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi anlayışı, güzel ülkemizde, hep birlikte, huzur, mutluluk ve refah içerisinde yaşamamıza doğrudan katkı sağlayacaktır. Saygı ve sevgilerimle.12.07.2018.

CAFESİYASET HABER / LEVENT KÜÇÜK
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri