Dalkavukluk eski bir meslek fakat aşırı da abartmamak gerek..

"Dalkavukluk eski meslektir. Hizmet ettiğini soytarılığı ile güldürüp eğlendiriken, abartılı övgüleriyle de hem sevindirir"

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

 

Dalkavuk kime denir?..

Kendisine menfaat sağlayacak olanlara aşırı ‘’saygı’’ ve hayranlık gösterip yaranmak isteyen kimseye denir. Yani şaklaban, yağcı, yalaka. Yani dalkavuk..

Dalkavukluk eski meslektir. Hizmet ettiğini soytarılığı ile güldürüp eğlendiriken, abartılı övgüleriyle de hem sevindirir

Dalkavuklar doğrulara değil, çıkarları uğruna doğru olmayan şeyleri başkalarının zararına bile olsa düşünmekten, yapmaktan zerre vakit kaybetmez hemen en alasından uygular..

Entrikacı da olurlar..

En belirgin özellikleri ikiyüzlü, arabozucu ve bozguncu  ‘’mikser’’ olurlar..Ve bunu çok iyi başarırlar..

İktidarlara ve egemen güçlere yaltaklanan haysiyetsiz insan tipidir.. Gemiye yapışan midyeler gibi biraz da.. Gemi nereye gitse onlarda üzerinde oraya gider çünkü gemiye yapışan küçük canlılarla beslenirler.

Hatta öyle abartılar ki işi, menfaat sağladığı kişiye yaranmak için kendi uzuvlarını bile heba edebilir, koparıp atabilir..

Mesela;

Yunan tarihçisi Diodere Sicile’nin yazdığına göre; Habeş İmparatoru bir kaza geçirip de gözlerinden bacağından birini kaybedecek olsa dalkavukjlarda hemen aynı organlarını yok ederek imparatorlarına ‘’bağlılıklarını’’ göstermek için gözsüz kolsuz bacaksız kalırlarmış..

Dalkavukluk ince iştir, doğuştan gelen özelliktir.. Yani sonradan olunmaz dalkavuk doğulur..

Dalkavukluk Osmanlı’da maaşa bağlanırlarmış..

*

Montesquieu; ‘’Dalkavukluk devlet adamlarının çevresini sarmış bir menfaat çemberidir’’ der..

Dalkavukların elinde çember gibi çevrilen ve bunu farkında olmayan  iktidar sahiplerine Montesquieu son  noktayı şöyle koyar; ‘’Dalkavukluğu sağladığı çıkar, dürüstlüğün kazandırdığı faydadan daha fazla olursa o ülke batar’’

*

BİR DALKAVUKLUK FIKRASI

Hükümdar, dalkavuk seçimine bizzat katılmış. Kendi dalkavuğunu kendi seçmek istemiş. İlk adaya sormuş:

-Sen dalkavuk musun?

-Evet efendim.

-Hiç de dalkavuğa benzemiyorsun?

-Olur mu efendim? deyip referanslarını sıralamış. Hükümdar biraz düşünüp ona yol vermiş.

Bu şekilde epey elemeden sonra yine biri huzura alınmış:

-Sen dalkavuk musun? demiş Hükümdar.

-Dalkavuğum sultanım, demiş.

-Hiç de dalkavuğa benzemiyorsun?

-Haklısınız efendim; pek dalkavuğa benzemem.

-Sanki biraz benziyorsun?

-Evet sultanım, biraz benzerim.

Hükümdar:

-Geri kalanlarla görüşmeye gerek yok. Ben dalkavuğumu buldum, demiş.

*

Aman diyelim dalkavukluğu da abartmamak gerek öyle dimi şimdi dikkat edelim..Seçim yaklaştı ortalık dalkavuktan geçilmiyor sanki ne bileyim..!

 

NE DEMEK ÇALIŞAN..!
‘’Çalışan Gazeteciler Günü''  kutlamayanlardanım.. 
*
Süresiz nafakaya karlı olduğum gibi süresiz basın kartına da karşıyım..Hoş yeni sistemden sonra basın kartına da karşıyım o ayrı mesele..!
Neyse…
‘’Dünya İnsan Hakları’’ vardır, ‘’Çocuk Hakları Günü’’ vardır ‘’Gazeteciler Günü’’ vardır.. Bu işin cinsiyeti, ayrımı, çalışanı, çalışmayanı olur mu.?
*
Sadece ''haber'' yaptıkları için tutuklu ''çalışamayan'' gazeteci meslektaşlarımız varken, ''ÇALIŞAN'' gazeteciler gününü ''adil'' bulmuyorum. 

 

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET 

flzadm@hotmail.com

  


 

 

 

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri