Darbeci başkan ABD'den sonra AB'ye yalvardı: Bana sahip çıkın

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu devirmeye çalışan darbeci Juan Guaido, ABD'den sonra Avrupa Birliği'nden yardım istedi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Venezuela'da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif Juan Guaido, Avrupa Birliği'ne (AB) ABD'nin Venezüella'ya uyguladığı yaptırımların benzerlerini yürürlüğe koyma çağrısı yaptı.

Alman Bild gazetesine demeç veren Guaido, Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetinin diktatör olduğunu öne sürerek, Maduro'ya yönelik baskının artırılması gerektiğini belirtti.
Guaido, "AB'nin ABD tarafından yürürlüğe koyulan yaptırımları örnek alarak Venezüella'ya yeni yaptırımlar uygulamasına ihtiyacımız var" dedi.

Aktivistlere verdikleri destek için Almanya ve Avrupa'ya minnettar olduklarını kaydeden Guaido, AB'nin Maduro'ya ültimatom verilmesi konusunda ciddi bir eğilim içinde olduğunu ve sonrasında önlemler alacağını düşündüklerini ifade etti.

Hazineyi Gaido'ya aktaracaklar

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Maduro'nun yönetsel meşruiyetini tanımadıklarını belirterek, bu kapsamda devlet enerji şirketi PDVSA'yı yaptırım listesine aldıklarını açıklamıştı.
Mncuhin, Venezüella'nın ABD'deki 7 milyar dolarlık finansal varlığını dondurduklarını ve bu varlıkların muhalif lider Guaido'nun kontrolüne geçeceğini de belirtmişti.

Hazine Bakanı ayrıca, ABD'nin Maduro yönetimine yönelik petrol ödemelerini artık gerçekleştirmeyeceğini ve bu konudaki muhataplarının Guaido olduğunu ifade etmişti.

YENİ AKİT
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri