DEMİRYOLU İLE SEYAHATTE EL BAGAJINIZA DİKKAT!

Küçüklüğümde okullar tatil olunca, Osmaniye’den Mersin’e Anneanneme/Teyzemlere trenle giderdik. Yolculuk uzun sürse bile, yolculuk çok heyecanlı gelirdi.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Üniversite yıllarımda ise, Eskişehir-Ankara, Eskişehir-İstanbul seyahatlerimde, sürekli tren yolculuğunu tercih ederdim. Tren yolculuğunun ayrı bir keyfi, yolcularının da ayrı bir yapısı vardı. Son yıllarda demiryolu alt yapısına yapılan yatırımlarla, demiryolu ile seyahat yeniden ilgi görmeye başladı.
08 Mart 2019 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan ve aynı gün yürürlüğe giren “Demiryolu İle Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik” ile demiryolu ile seyahat eden yolcuların, “Seyahat öncesinde, esnasında, sonrasında ve kendilerini etkileyen kaza ve olaylarda sahip olacakları hak ve yükümlülükleri, bu hakların geçerli olduğu durumları ve yolculara hizmet sunan kuruluşların yerine getirmesi gereken yükümlülüklerin belirlenmesi ve denetlenmesine ilişkin usul ve esaslar” düzenlenmiştir.
Tabir yerinde ise, seyahat bileti almanızdan, trene binip, inmenize, bagajınızı teslim almanıza kadarki süreçler ile gecikme, iptal, bagaj kaybı, kaza ve benzeri olaylarda izlenecek tüm yollar, bu yönetmelik ile belirlenmiştir.
Yönetmelik ile ilgili olarak, Bakanlık yetkilileri yaptığım görüşmede, söz konusu yönetmeliğin, Avrupa Birliği normları esas alınarak hazırlanmış, ilk yönetmelik olduğu ifade edilmiştir.

YÖNETMELİK NELERİ KAPSIYOR?
Yönetmelik hükümleri, ulusal demiryolu altyapı ağı üzerinde bir seyahat belgesi ile hizmet alan yolcuları ve onlara hizmet veren demiryolu tren işletmecilerini, acenteleri, gar ve istasyon işletmecilerini kapsamaktadır.
Yönetmelik hükümleri, ulusal demiryolu altyapı ağından bağımsız olan şehiriçi raylı toplu taşıma hizmetlerini ve ulusal demiryolu altyapı ağında yapılan banliyö taşımacılık hizmetlerini kapsamamaktadır.

EL BAGAJININ KAYBINDA SORUMLULUK...
Yönetmelikte, bagaj ve eşyanın kaybı halinde işletmecinin sorumluluğu ve tazminattan söz ediliyor. Yani, trene binerken teslim ettiğiniz bagaj veya eşya kastediliyor. “Yolcunun beraberinde bulunan el bagajlarının ve evcil hayvanların gözetimi kendisine aittir” denilmek suretiyle, el bagajlarının kaybında sorumluluk, yolcuya bırakılmıştır. Bu açıdan, yolculuk esnasında el bagajına dikkat etmek, sahip çıkmak gerekiyor.
Bu sorumluğunun iki istisnası bulunmaktadır. Bunlar;
1-Kaza veya olay nedeniyle yolcuların ölümü veya yaralanmaları halinde demiryolu tren işletmecisi, yolcunun el bagajı olarak gerek yanında gerekse üzerinde bulundurduklarının tamamen veya kısmen kaybolmasından veya hasara uğramasından sorumlu olmaktadır. Bu aynı zamanda yolcunun beraberinde götürdüğü evcil hayvanlar ve araç için de geçerlidir.
2-Demiryolu tren işletmecisi, gözetimi yolcuya ait olan el bagajlarının, evcil hayvanların ve aracın kısmen veya tamamen kaybolması veya hasarlanmasından doğan zarar, ancak kendi kusurundan kaynaklanıyorsa sorumludur.
Anlaşıldığı üzere, el bagajından öncelikle yolcu sorumlu olup, sadece kaza ve olay sonrası ölüm ve yaralanma hali ile işletmecinin kusuru nedeniyle el bagajının kaybolması hallerinde işletmeci sorumlu olmaktadır.

BAGAJ HASARINDA İHBAR…
Yolculuk öncesinde yolcu bagajının veya eşyasının, teslim almaya yetkili kişi tarafından itiraz edilmeden kabulü, bagajın taşıma belgesine uygun ve iyi durumda teslim edildiği anlamına gelmektedir.
Hasar halinde, teslim almaya yetkili kişi tarafından hasarın öğrenilmesinde derhal veya teslimlerinden itibaren yolcu bagajı ve taşınan eşya için en geç üç gün içinde demiryolu tren işletmecisine ihbarda bulunulması gerekir. Bu durumda ispat yükümlülüğü yolcuya aittir.

Sonuç Olarak;
Yazımızda öncelikle, demiryolu ile seyahat eden yolcuları yakından ilgilendiren bu yeni yönetmeliğin varlığını sizlerle paylaşmak amaçlanmıştır. Ülkemizde demiryolu ile yolcu taşımacılığının her geçen gün artış gösterdiği bir ortamda, söz konusu yönetmeliğin yayınlanması olumlu bir gelişmedir. Yönetmelik ayrıntılı olarak incelendiğinde, yolcuları yakından ilgilendiren birçok düzenlemeyi içerdiği görülecektir.
Doğrudan tüketicileri, vatandaşları ilgilendiren bu tür yönetmeliklerin hazırlık aşamasında, başta Tüketici Dernekleri olmak üzere, ilgili STK’ların görüş ve önerilerinin alınması, bu tür yönetmeliklerin uygulama başarısını daha da artıracaktır. Yönetmeliğin, demiryolu ile seyahat eden yolcular ve ülkemiz açısından hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Yolculuk esnasında, el bagajınızın kaybolmamasına dikkat edin, el bagajınıza iyi sahip çıkın derken, “Kara tren gecikir, belki hiç gelmez” şarkı sözlerinin aksine, trenlerin sevdiklerinize, şehirlerinize kazasız, belasız kavuşturmasını diliyorum.

 

Levent KÜÇÜK / CAFESİYASET
lk8080@hotmail.com
 


  
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri