Reklam    Sitene Ekle    Ana Sayfam Yap    İletişim    Künye    Arşiv
Demokratikleşme paketinde neler var?
Başbakan Erdoğan'ın ay sonunda açıklayacağı demokratikleşme paketi merakla beklenirken, kulislerde dolaşan bilgiler içeriğe yönelik ipuçları verdi.
Haberi Yazdır Email Gönder
25 Eylül 2013 Çarşamba 09:42:00   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 
Ankara kulislerinde paketin ‘sürpriz' maddeleri konuşuluyor. Yeni demokratikleşme paketinde özellikle 'tabu' olarak görülen 'devrim kanunları'nın bazılarına tırpan geliyor. Anayasa değişikliği konusu olan maddeler pakete girmeyecek. Kılık-kıyafette serbestlik düşünülürken, kamuda anadil kullanımı da getirilecek.
 
Redaksiyon aşamasına gelen ve son rötuşları yapılan paket, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Eylül'de açıklanacak. Paketin kapsam ve içeriği sır gibi saklanıyor. Yaklaşık 40 maddeden oluşması beklenen paketin yasa ve yönetmelik değişikliği içerdiği söyleniyor. 
 
Radikal'in haberine göre, ‘Demokratikleşme Paketi'nin ana çerçevesini AK Parti'nin son büyük kongresinde kamuoyuna açıklanan 63 maddelik hedefler oluşturuyor. Ankara kulislerinde paketin ‘sürpriz' maddeleri olarak şunlar konuşuluyor.
 
DEVRİM YASALARINA TIRPAN
 
Devrim Yasaları olarak bilinen ve anayasaya aykırılıkları iddia edilemeyen düzenlemelerin bazılarına dokunulması düşünülüyor. Çağın ruhuna uymayan ve pratikte işlerliği olmayan "Şapka İktisasi Kanunu" ile "Efendi, Bey, Paşa gibi lakap ve unvanların kaldırılması hakkındaki kanun" ve "Bazı kisvelerin giyilemeyeceğine dair kanun"un lağvedilmesi gündemde. Devrim Kanunları'na göre milletvekilleri ve kamu görevlilerinin şapka giymesi zorunlu. Bey, paşa gibi unvanların kullanılması da kanunlara aykırı. Uymayanlara ceza verilmeyen bu düzenlemelerin mevzuattan çıkarılması konusunda görüş birliği bulunuyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında şapka giymediği ve yasaya karşı çıktığı için çok sayıda insan idam edilmişti. 
 
JANDARMA, KIR POLİSİ OLUYOR
 
Jandarma Genel Komutanlığı Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı olmayacak. İçişleri Bakanlığı bünyesinde Emniyet Genel Müdürlüğü ile eşitlenmesi düşünülen jandarma, kolluk hizmeti sunan sivil bir yapıya dönüşüyor.
 
ASKERİ OKUL MÜFREDATI SİLBAŞTAN
 
Askeri okulların müfredatı düzenlenecek. Müfredatın militer unsurlarından temizlenerek demokratik değerlerle donatılması isteniyor.
 
DARBE MADDELERİ TEMİZLENİYOR
 
İç Hizmet Kanunu 35'inci maddenin değiştirilmesinin ardından darbelerle özdeşleşen yasalar kaldırılacak.Bu çerçevede TSK İç Hizmetler Kanunu ve İç Hizmetler Yönetmeliği'nde bazı değişiklikler yapılacak.
 
DARBECİLERİN İSİMLERİ
 
İsmi 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat darbeleriyle anılan kişilerin isimleri kamu alanlarından tamamen silinecek.
 
ANADİLDE KAMU HİZMETİ
 
Anadilde kamu hizmetlerine erişimin önündeki engeller kalkacak.
 
PARTİYİ KURMAK KOLAY, KAPATMAK İMKANSIZ
 
Siyasi partilerin kurulması kolaylaşırken, kapatılması tamamen kaldırılacak. Partilerdeki tek tipleştirici hükümler de kalkıyor. 
 
SİYASETE KATILIM
 
Siyasete katılımın önünde engel olarak görülen yasa maddeleri değişecek.
 
BARAJ İÇİN 3 FORMÜL
 
Seçim Barajı olarak üç seçenek gündemde. Dar bölge olursa baraj yüzde 5'e iniyor, daraltılmış bölge olursa sıfırlanıyor. Aksi durumlarda yüzde 10 barajı devam edecek.
 
ANDIMIZ NE OLACAK?
 
Paketin belki de en büyük sürprizi ilkokullarda okutulan ‘Andımız'la ilgili. Kulislerde kaldırılacağına ilişkin spekülasyonlar yapılsa da ‘Andımız'ın okunup-okunmayacağı netlik kazanmadı. Kamuoyundan gelebilecek tepkilerden dolayı uygulamanın devam edebileceği konuşuluyor.
 
BAŞÖRTÜSÜ-SAKAL ÖZGÜRLÜĞÜ
 
Kamuda kıyafet özgürlüğü geliyor. Kadınlara başörtüsü serbestisinin yanına erkeklere de sakal bırakma özgürlüğü tanınacak. 
 
YÖK'E DOKUNULACAK
 
12 Eylül kurumlarından YÖK'e dokunulması da gündemde. YÖK'ün koordinasyon kuruluna dönüşecek şekilde yapılandırılabileceği söyleniyor
    Ad Soyad
    E-Posta
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Cafesiyaset hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...Rıza SAKA
Zalim ve iki yüzlü Batı
Fatma Nur MÜCEVHER
Ne Oldu Şimdi ?
Aydoğan AHIAKIN
Sürecin Derinliği ve Yeni Dönem
Hasan EKMEN
Bürokratik Siyaset
Neşat YALÇIN
Birlik ve dirlik zamanı.Bir olmamak, yok olmaktır.
Halil ÖZTÜRK
Devlet Ana Kuma Kabul Etmez !
Deniz TANIK
Allah yolunda mücadele etmek
NAMAZ VAKİTLERİ
Arşiv
Ara

Gündem   |   Türkiye   |   Partiler   |   Kulis   |   Ekonomi   |   Dünya   |   Sağlık   |   Spor Dev10
Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.