Deve kuşu başını gömemez, gömerse nefessiz kalır ölür

Halk arasında sıklıkla kullanılan ‘devekuşu gibi başını kuma gömmek’ demek, olası bir düşman veya tehlike karşısında gerçekleri göz ardı etmek, kaçmak, gizlenmek olarak tanımlanır..

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET

Siz hiç başını kuma gömmüş bir devekuşu gördünüz mü?..

Görmediniz..

Ben de görmedim..

Buna ilişkin tek bir resim gördünüz mü?..

Görmediniz..

Ben de..

Çünkü…

Çünkü, devekuşları başını kuma gömmez, gömemez..

Gömse nefes alamaz, ölür zaten..

Hatta tam aksine tehlikeli bi şey görse, ‘tabana kuvvet’ deyip saatte 65 kilometre hızla, yarım saat hiç durmadan koşar..

Halk arasında sıklıkla kullanılan ‘devekuşu gibi başını kuma gömmek’ demek, olası bir düşman veya tehlike karşısında gerçekleri göz ardı etmek, kaçmak, gizlenmek olarak tanımlanır..

 

Oysa ki  gerçekte devekuşlarındaki bu durum tam tersine boyunlarını aşağıya kadar eğip kulaklarını yere yapıştırarak tehlikenin nereden geldiğini sezme çabasıdır.. Çocukken kulağımızı tren raylarına yapıştırdığımız gibi..

Madem gömemiyor, ee bizim yazarlar niye böyle görüyor ve yazılarına devekuşunun başını ‘zoraki’ gömüyor..?

Hem, sanılanın aksine bu iri kuşların aptal olmadıkları, bilakis  çok akıllı hayvanlar oldukları bilimsel olarak da kabul görmüştür..

Tek sorunları mide hazımsızlıkları, onu da taş, demir, bakır, tuğla vs.. gibi maddeler yutarak gideriyorlar.. Bi de beyni gözünden daha küçük o kadar..

“Devekuşunun başını kuma gömmesi” deyimi bir çok dünya kültüründe kullanılan bir deyimdir..

İngilizcede ‘don’t hide your head in the sand’ diye geçer..

Mesela, insan beyninin yüzde 80’i de su..  Ne diyeceğiz bu durumda?..

Hepimizin bildiği; ‘etekleri zil çalmak’ deyimi vardır..

Devekuşundan yola çıkarsak, biz kadınlar keyifli, mutlu anlarımızı anlatmaya çalışırken, eteklerimize zil takıp dolaşmıyorsak, devekuşu da başını, 20-30 santimetre kumda delik açıp kafayı gömemez..

AYAKTAKİ SPİKERLERE YER VERİN

Ayakta haber programı sunan spikerler 16 punto topuklu ayakkabılar yüzünden  “yeni doğmuş buzağı” gibiler, ayakta zor duruyorlar. Bacakları titriyor.. Ayaklarını çaktırmadan ayakkabıdan çıkaranı bile var, yönetmen yakın plan girip kurtarıyor Allah’tan..

"AYAKTAKİ YAİŞLILARA YER VERMEYİN..’’

Oxford Üniversitesi’nden bir profesör yaşlı insanların oturmak yerine ayakta durmaya teşvik edilmesinin beden sağlıkları açısından daha iyi olacağını belirtmiş..

İngiliz The Sun gazetesine konuşan Sir Muir Gray, “Yaş aldıkça hareketsizliği değil bedensel aktiviteyi arttırmalıyız. Ailenizin yaşlılarını asansöre binmeye değil, merdiven çıkmaya teşvik edin” dedi. Gray sözlerini şöyle sürdürdü: “Metro ya da otobüste yaşlı birine yer verirken iki kez düşünün. Ayakta durmak onlar için harika bir egzersiz.”

METRONUN  ZAYIFLATAN MERDİVENİ..

İstanbul Metrosu sık sık bozulan yürüyen merdivenlerine yumuşak bir kriz yönetim biçimi bulmuş olacak ki metronun normal merdivenlerinin her basamağında yaktığınız kalori yazıyor, baktıkça, çıktıkça her basamakta ‘oh be zayıfladım’ diyorsunuz zahar.. Böylelikle yürüyen merdiveni unutuyorsunuz.. İyi proje..

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri