Devlet damarlarında buz gibi kan dolaşan ejderhaya benzer

Yeni Şafak Yazarı Hasan Öztürk bugünkü yazısında Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı ekonomik saldırıyı ele aldı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Yeni Akit Yazarı Hasan Öztürk bugünkü yazısında Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı ekonomik saldırıyı ele aldı.Türkiye'ye uygulanan yaptırımları değerlendiren Öztürk "Amerika ve uluslararası çevrelerin bir kısmı Türkiye’ye “bedel ödetmeye” karar vermiş, “pastör” bahane!" ifadelerini kullanarak sert tepki gösterdi.
Bakan Berat Albayrak'ın yeni ekonomi modelini bugün açıklayacağı konusuna da değinen Öztürk "Parmak ısırmaya devam etmek için acıya dayanıklı olmak gerek" ifadelerini kullandı.
İşte Yeni Şafak Yazarı Hasan Öztürk'ün yazısının o kısmı:
Serin kanlı kalmayı başarabilmek gerek. Bireyler, sade vatandaşlar duygularıyla hareket edebilirler. Hatta duygularıyla hareket etmeleri daha “insani” bir yaşam için de gerekli hattı zatında…
Ancak, devleti yönetenler… Milyonların geleceğine karar verenler. Ya da koskoca bir milletin akıbeti konusunda karar alıcılar serin kanlı olmakla mükellef.
Devlet, damarlarında buz gibi kan dolaşan ejderhaya benzer. Soğukkanlı olacak ki, badireleri, engelleri, sorunları bir bir aşabilsin.
Aştı da..!
Türkiye 24 Haziran’dan sonra Cumhurbaşkanımızın deyimiyle, “Ekonomik bir saldırıyla karşı karşıya.”
Bu saldırının boyutları her geçen gür artıyor. Döviz stoklarımız eriyor. Milli gelirimiz daralıyor. Piyasaları karıştırmak için türlü türlü yöntemlerle üzerimize geliyorlar. Dolar, bunlardan sadece biri.
Bahaneleri de ilginç; bir pastörün ev hapsinde tutulması!
Bu bildiğimiz kurt-kuzu hikayesi.
Hani şu suyun alt tarafındaki kuzuya, “Suyumu bulandırıyorsun” diyen kurt misali. Kurt, kuzuyu yemeye karar vermiş, gerisi bahane.
Amerika ve uluslararası çevrelerin bir kısmı Türkiye’ye “bedel ödetmeye” karar vermiş, “pastör” bahane!
Pastör bu saatten sonra salıverilse bile bence Türkiye başarmıştır. Başarısı şu dur, “din adamı kisveli” karanlık Amerikalı ebelemiştir!
Bundan sonra ev hapsinde dursa ne olur, durmasa ne olur. Sonuçta o din adamı kisveli karanlık adamı devlet deşifre etmiştir. Olay bundan ibarettir.
Serin kanlı kalmaya gelince… Burada asıl sınav başlıyor!
Üzerimize tüm enstrümanlarla gelenlere karşı devlet adamlarımızın serin kanlılığı bizi uzun soluklu mücadelenin sonunda nefes aldığımız günlere ulaştıracaktır.
Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanacak “Ekonomide yeni model” bu açıdan son derece önemlidir.
Takip edeceğiz.
Parmak ısırmaya devam etmek için acıya dayanıklı olmak gerek
Türkiye’yi yönetenlerin hiç unutmaması gereken bir oyun var onu hatırlatmak istiyorum.
Parmak ısırma oyunu bu.
İki insan karşılıklı oturur. Birbirlerinin işaret parmaklarını ağızlarına alıp ısırmaya başlarlar.
Acıya kim dayanabiliyorsa. Kim sabırlı ve sebatkarsa sonuna kadar oyunu sürdürebilir.
Nihayetinde, acıya dayanamayan ve sabredemeyen ağızını açıp da bağırmaya başlayınca oyunu kaybeder.
Zira ağızını açtığı için hem rakibinin parmağını bırakmış olur hem parmağını rakibinden kurtaramadığı için acı çekmeye devam eder.
Bu günlerde Amerika ile yaşadığımız süreç budur. Gerekirse acıya karşı direncimizi artıracağız. Gerekirse sabrımıza sabır katacağız ama asla acıyla kıvranıp “bağırmayacağız” ki rakibimiz kazanmasın!
Sonuna kadar direnmek boynumuzun borcu.
Yoksa, kurt çoktan kararını vermiş. Suyumu bulandırıyorsun bahanesiyle kuzuyu yemek için beklemekte.
Bilmem anlatabiliyor muyum?
HASAN ÖZTÜRK / YENİ ŞAFAKHABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri