Dilipak Bugün Köşe Yazsında Sordu Nerede Yanlış Yaptık ?

Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, Hep başkalarının yanlışını kovalarken, kendi hanemizdeki yozlaşma, çürümeyi göremiyoruz." eleştirisinde bulundu.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak,  “kültür diye yutturulan şey"in aslında bir felaket olduğunu kültürümüze dair ne var ne yoksa aşağılandığını ve alay konusu yapıldığını öne sürdü. 

Bize ait ne varsa aşağılanıyor, alay konusu ediliyor. Bir “öcü”ye dönüştürülüyor. “Şeriat” deyince insanların kafasında nasıl bir şey oluşuyor. Ya da “Cihad” deyince yine aynı şekilde.

Radyo dinleyin, TV izleyin, gazete-dergi okuyun, sosyal medyaya bakın bakalım ne göreceksiniz.

En çok okunan sayfalar, izlenen TV programları hangileri dersiniz. Hayatımız magazin, spor dedikodu. Din, tarih, siyaset, sağlık, her şey magazinleştirildi.

Şimdi “Nerede yanlış yaptık” diye sormamız gerek. Bütün yanlışı dünün iktidar sahiplerine yüklemek doğru değil. Ya da bugün her şeyi iktidardan beklemek de doğru değil. Tabi iktidarın ve iktidar adına birilerinin her şeyi, herkesi kontrol altına alma gayreti de yanlış.

"BİR ÜLKEYİ İŞGAL ETMEK İSTİYORSANIZ..."

Dilipak "Kültür emperyalizmi" başlıklı yazısında "Bir ülkeyi işgal etmek istiyorsanız, önce onların bilim, aydın, sanatçı, medya takımını ele geçirmelisiniz, gerisi kolay!" diye yazdı. 

"KÜLTÜR EMPERYALİMİZMİ: İŞGAL YÖNTEMİ"

Halkevleri'nin 'Kültür emperyalizmi' tanımını paylaşan Dilipak "Bir sömürü aracıdır; pazar oluşturma, ülkenin kaynaklarını ele geçirme, inanç, tarih ve geleneklerinden kopararak, kendilerine bağımlı hale getirme. Kendi değerlerinden uzaklaştırıp, köklerinden kopartma, zihin dünyasını işgal ederek, tarzı hayatını değiştirerek bir ülkenin iktisadiyatı, maarif ve siyasetini ele geçirme operasyonunun aracı olan bir işgal yöntemi." ifadelerine yer verdi. 

"DEĞERLERİMİZ BERHEVA EDİLİYOR"

"Alamet-i farikamız" olan, değerlerimizin medya, kamu otoriteleri, yasalar, eğitim kurumları, sivil toplum ve sermaye eliyle "berhava" edildiğini belirten Dilipak "Batıya küfrederken, onun yerine kendi inanç ve tarihimizden yeni bir şey koyamaz isek, bir yanlış gidecek, yerine yeni bir yanlış gelecek." uyarısında bulundu. 

"ÇOK GEÇ KALDIK"

"Çok geç kaldık, dilerim daha da geç kalmayız" diyen Dilipak "Gözümüzün önüne çok yaklaştırdığımız, bize dev gibi görünen kibrit çöplerinin arkasına bakarsak, o küçük çöplerin arkasında nasıl bir orman yangını olduğunu görürüz." yorumunda bulundu. 

Dilipak yazısında 'Harf İnkılabı'nın 91. yıl dönümününe ilişkin bir de not yazdı.

Bugün harf inkılabının yıldönümü. Kur’an alfabesi yasaklandı. Böylece din ve tarihle, bin yıllık medeniyetle bağlarımız radikal bir şekilde kopartılmak istendi. Bir millet bir gecede dilsiz bırakıldı. İnkılaplarla yeni bir şey getirilmedi İslami olan yasaklandı. Din ve tarihle bağları kopartılan bir nesil mahvedildi.

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri