Diş Eti Hastalıklarına Kulak Verin

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Dişeti, ağız ve dişlerimizin hatta sindirim sistemimizin altyapısını oluşturuyor.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Ağız sağlığı dediğimiz zaman akla ilk olarak diş geliyor.  Ancak gerçek bundan biraz farklı. Bu haftaki yazımızca ağız sağlığının önemli unsurlarından birine, diş etine değineceğiz. Diş etinin sağlıksız olması son derece ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Dişeti, ağız ve dişlerimizin hatta sindirim sistemimizin altyapısını oluşturuyor. Örneğin dişeti iltihabı tedavi edilmediği takdirde kalp, beyin gibi hayati önem taşıyan organlarımızda hasara neden olabiliyor ya da dönüşü olmayan sağlık sorunlarını tetikleyebiliyor.  Diş eti enfeksiyonu sonucu diş minesi ve altındaki dent tabakasının aşınmasına yol açan diş plağı oluşmasıyla, bu tabakalarda oyuklar meydana geliyor ve dişler çürümeye başlıyor. Diş plağı, yiyecek artıklarının ve bakterilerin, dişlerin diş etiyle birleştiği yerde oluşturduğu yapışkan ve renksiz bir tabakadır.

Dişler Mutlaka Fırçalanmalı

Dişler düzenli bir şekilde fırçalanmazsa bu biriken tabaka hem her geçen gün artıyor hem de bakteri üreten kireçli bir tabaka halini alıyor. Bu bakteriler yiyeceklerin tatlandırılması için kullanılan şekerli gıdaların kalıntılarını parçalayarak asit üretiyor. Bakterilerin ürettiği asitler sayesinde mine ve dentin aşınarak dişlerde oyuklar oluşmasına neden olur. Dişlerde oluşan plak önemli diş ve diş eti hastalıklarına yol açıyor. Dişlerde meydana gelen oyuklar, diş minesine verdiği zararla birlikte, diş hızla alt tabakaya doğru çürümeye başlıyor. Bu çürükler nedeniyle dişlerin dayanıklılığı azalıyor. Dişler sıcağa, soğuğa ve şekerli yiyeceklere karşı hassaslaşmaya başlıyor. Çürük için önlem alınmazsa enfeksiyon dişin özüne ulaşıyor ve bu enfeksiyon dişin sağlam kalması için gerekli olan kan damarları ve sinirlerin bozulmasına, ağrıya ve iltihaplanmaya sebep oluyor.

Dişeti kanaması iltihabın habercisi

 “Peki diş etinizde enfeksiyon olup olmadığını nasıl anlarız?” diye soracak olursanız, diş etimizde yaşanan en ufak bir kanama sağlıksız diş etine sahip olduğumuzun göstergesi. Kanama, dişeti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi Neden mi?  Sağlıklı dişeti kanamaz. Dişlerimizi fırçalarken, elma yerken veya uykudan uyandığımızda dişetimizde kanama oluyorsa, dişeti sorunu olduğunu söylemek mümkün. Yine aynı şekilde diş etinde şişmeler, kızarmalar, renk ve şekil bozuklukları meydana gelirse bu semptomlar diş eti hastalıklarının göstergesidir.

 Diş eti enfeksiyonları aynı zamanda ağızda sürekli bir kötü koku ve tat hissine de neden olur. Tüm bu belirtilerden en az biri ile karşı karşıya isek diş etlerinizde enfeksiyon riski yüksek demektir.

Önemli bir hastalık olan diş eti iltihaplanması konusunda gereken önlemler alınmadığı takdirde hem sağlığımız olumsuz bir şekilde etkileniyor hem de telafisi ve geri dönüşü olmayan sonuçlara da neden olabiliyor. Ayrıca diş eti hastalıkları ile vücutta meydana gelen diğer hastalıklar arasında bağlantı olduğunu söylemek de mümkün. Bu noktada bir diş hekimi olarak kalp hastalıkları ve periodontal hastalıkların gelişim mekanizmalarının benzer olduğunu, her iki hastalığın da ileri yaşlarda, sosyokültürel düzeyi düşük, sigara içen, yüksek tansiyonu olan, stresli bireylerde daha sık ortaya çıktığını ifade edebilirim.

Yazımızın sonunda ağız ve diş sağlığı konusunda en önemli görevin kişinin kendisine düştüğünü hatırlatmak isterim. Sağlıklı ağız, diş ve diş etlerine sahip olabilmek için günlük ağız bakımı işlemlerini (diş fırçalama ve diş ipliği kullanma) yaparak bakteriyel diş plağının dişetinden uzaklaştırılması gerektiğini dile getirmek istiyorum.

Gülüşünüz avantajınız olsun...

Aslı ERCANLI / CAFESİYASET
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri