Diyanet'ten koronavirüs önlemi!

Diyanet İşleri Başkanlığı, cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulması ve cuma namazı amacıyla sala okunmaması talimatını verdi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Diyanet İşleri Başkanlığı, birtakım kişilerin camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin tespit edildiğini belirterek, il müftülüklerine cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulması ve cuma namazı amacıyla sala okunmaması talimatını verdi.
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın imzasıyla 81 il müftülüğüne gönderilen genelgede, "İnsanın can güvenliğini sağlamak İslam'ın ana gayelerinden biridir. Nitekim, 'Def‘-i mefâsid, celb-i menâfi‘den evlâdır' (Zararı önlemek, yarar sağlamaktan daha önemlidir) şeklindeki genel kural, İslam hukukunun asli ilkelerindendir. Devletimizin yeni tip korona virüsle mücadele hedefiyle almış olduğu önlemler çerçevesinde Başkanlığımız tarafından din hizmetlerinin icrası ile alakalı ilgi (a) ve (b) yazılar ile bir dizi önlem alındığı bilinmektedir. Vatandaşlarımızın sağlığını korumayı, özellikle yaşlılarımızın can güvenliğini sağlamayı amaçlayan ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanması insani ve vicdani bir sorumluluktur" denildi.
 
Ancak niyeti ne olursa olsun değişik görüşe sahip birtakım kişilerin yurttaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiği ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin tespit edildiği kaydedilen genelgede, "Bu minvalde meydana çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz (kamu kurum ve kuruluşları, Kur'an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere) kapalı tutulacak ve cuma namazı için sala okunmayacaktır" ifadelerine yer verildi.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri