Doğru bildiğimiz yanlışlara dikkat

Genel sağlığımızın ilk adımını ağız ve sağlığının oluşturduğunu hatırlatarak başlayalım bu haftaki yazımıza. Ağız ve diş sağlığımızı en fazla bozan konuların başında doğru bulduğumuz yanlışlar geliyor. Peki neler bu doğru bildiğimiz ancak diş kayıplarına varan sonuçlar doğuran yanlışlar.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Dişleri karbonat ile ovmak dişleri beyazlatır.

Kesinlikle yanlış. Toplumumuzda en sık rastlanan yanlış bilgilerden biridir. Zaman zaman bazı gazete ve dergilerde dişleri parlatmak için karbonat, çilek, tuz gibi maddelerden yararlanılabileceği söylense bile bunların tamamı yanlış ve zararlıdır. Üstelik karbonat dişleri beyazlatmadığı gibi diş minesini de çizerek dişlere zarar verir.

 

Ağrıyan dişe rakı, alkol, kolonya basmak ağrıyı azaltır. 

Kesinlikle yanlış! Bunu yapmak ağrıyı azaltmadığı gibi, dişi çevreleyen dişetinde de yanıklara yol açarak zarar verir. Diş ağrınızı geçirmenin en iyi yolu ise dişinize çok çok az karanfil yağı emdirilmiş pamuk koyabilirsiniz. Ama çok çok az dokundurup iyice sıktıktan sonra!!!

Diş taşı temizletmek dişlere zarar verir 

Hayır, doğru yapılmış bir diş taşı temizliği dişlerimize kesinlikle zarar vermez. Aksine her 6 ayda bir temizlik yaptırmak ağız - diş sağlığımız için faydalıdır.

Hamilelikten itibaren flor tableti kullanmak dişleri güçlendirir.

  Uzun süre hepimizin doğru bildiği flor tabletleri kullanımının gereksiz olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarla ispat edildi. Bunun yerine içme sularının florlu olması daha sağlıklı. Ayrıca ağız diş sağlığına önem verilip fırçalamanın ihmal edilmemesi çok daha etkili.

Hamilelikte diş kaybı normaldir. 

Hayır. Hamile kalmak ve 9 ay boyunca dünyalar güzeli yavrumuza can vermenin bedeli diş kaybı değildir. Hamilelik dönemini sağlıklı dişlerle geçirmek mümkün. Diş kaybının nedeni de hamilelik değil dişlere gereken önemi vermemek. Hamilelikte fazlaca kusma oluyorsa kusmadan hemen sonra ağzı suyla çalkalamak yeterli.

Hamilelikte diş tedavisi yaptırılmaz.  

Hayır, hamilelikte de diğer zamanlarda olduğu gibi diş tedavisi yaptırabilirsiniz. Dişi uyuşturmak için anestezi yöntemi de kullanılabilir. Ama benim size tavsiyem hamile kalmadan ağız ve diş sağlığını gözden geçirtmek

Madde madde doğru bilinen yanlışlar

1- Sert diş fırçası kullanmak dişleri bembeyaz yapar Yanlış! Çünkü önemli olan fırçanın sertliği değil, fırçalama tekniğidir. Diş fırçası, sentetik kıldan yapılma olmalıdır.

2- Hamilikte diş kaybı olması çok normaldir, anne adayları diş kaybı yaşayabilir Yanlış! Ağız bakımlarını doğru ve düzenli yapan bir anne adayı için böyle bir durum söz konusu değildir.

3- Hamilelikte diş tedavisi yaptırmak bebek için sakıncalıdır Yanlış! Hamileliğin her döneminde aciliyet gerektiren diş tedavileri yapılabilir.

4- Çocuk dişleri iğne ile çekilirse bir daha çıkmaz Yanlış! Burada önemli olan hangi dişin çekildiğidir. Dişin iğne ya da başka bir şey ile çekilmesinin önemi yoktur.

5- Süt dişlerinin yerine daha sonra kalıcı dişler geleceğinden süt dişlerinin önemi yoktur Yanlış! Süt dişleri kapladıkları alanla kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı dişler için yer tutmaktadır. Bu nedenlerle süt dişleri çok önemlidir.

6- Bir kez diş taşı temizliği yaptırdıktan sonra her zaman yaptırmak gerekir Yanlış! Diş taşı temizliğinde diş yüzeyine ait olmayan maddeler (plak, diş taşı) temizlenir. Yani diş taşı temizliği yapılmış ya da yapılmamış olsun ağız ve diş bakımı yapılmadığı sürece diş taşlarının oluşumu kaçınılmaz.

7- Çapraşık dişler ancak küçük yaşlarda düzelebilir Yanlış! Çapraşık dişler her yaşta düzgün hale getirilebilir. Tel tedavisi her yaştan kişiye uygulanır.

8- Dişleri fırçalarken diş etlerinin kanaması normaldir Yanlış! Diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması gerekmektedir.

9- Ağrıyan dişe aspirin koymak gerekir
Yanlış! Dişin üzerine konulan aspirin ağrınızı dindirmediği gibi, ıstırabınızı da arttırır. Çünkü diş etinizde yara açar.

10- Ağız kokusu herkeste olur
Yanlış! Diş çürükleri, diş eti hastalıkları, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, bademcik iltihaplanmaları sonucu meydana gelebilir.

Diş Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Kereviz; Kereviz dişlerimizi iki yolla korur. Kereviz extra çiğnememizi gerektiren bir yiyecektir. Bu da ekstradan tükürük salgılamamıza ki bu da çürüklere neden olan bakterileri etkisiz kılmamıza yarar sağlar. Buna ilaveten lifli ya da sert yapıda ki doğal yiyecekler dişetlerine masaj yapar ve diş aralarını temizler. 
Peynir; Peynir dişleriniz için birden çok yarar sağlar. İlk olarak ağzınızın PH dengesini ayarlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda çürüklere karşı koruyup, yeni çürükler olmasını engellediğini belirten Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı şekerli gıda alındıktan sonra yenilecek bir parça peynirin, şekerin dişleri çürütme etkisini giderme açısından son derece önemli olduğu ilave ediyor.
Yeşil Çay; Yeşil çayda bulunan katesin maddesi ağızdaki bakterilerin yok olmasına yardımcı olurken aynı zamanda kansere karşıda etkili oluyor. Dolayısıyla ağız kanserlerine karşıda etkili bir maddedir. Bu madde aynı zamanda kötü ağız kokusuna neden olan bakterileri de ağızdan uzaklaştırmaya yardımcı olur.
Kivi; Vitamin C eksikliği dişetlerinizi hassaslaştırabilir, bakterilere karşı daha dirençsizleştirebilir.  Bu durumda da periodontal rahatsızlığa yakalanabilirsiniz. Bu durumla karşılamamak için yeterince C vitamini almalısınız ve bunun içinde kiviyi seçebilirsiniz çünkü kivi diğer meyvelere göre daha fazla vitamin C içerir.
Yoğurt; Kalsiyum açısından zengin olan yoğurdun dişlere olan faydaları saymakla bitmez. Kalsiyum periodontal rahatsızlığı olan kişilerdeki diş kökleri iltihaplı cep sayısını azaltır. Kalsiyum, periodontal rahatsızlık dolayısıyla oluşmuş sallantılı ve gevşek dişleri iyileştirmede yardımcı olur. Kalsiyum, diş kayıplarını önlemeye yardım eder. Eğer sizde diş sağlığınızı düşünüyorsanız, kalsiyum deposu olan yiyecekleri tercih edin. 
Maydanoz; Ağız kokusuna neden olan yiyecekleri tükettikten sonra biraz maydanoz çiğnemek hoş bir ağız kokusuna sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede ise kötü ağız kokusu maydanoz sayesinde hoş bir kokuya dönüşür.
Çilek; Çilek dişlere ve dişetlerine iyi gelir. Aynı zamanda diş taşlarından doğal yöntemle kurtulmanın formülünü taşımaktadır. İçinde bulunan çeşitli asitler diş diplerinde biriken taşları eritir. Diş taşlarının oluşumunu engeller. 
Kuru Yemişler, Kuru yemişler ve çekirdekler dişi kaplayarak bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturan doğal yağlar içerirler. Bu yağlar diş minesinin güçlenmesine yardımcı olarak çürümelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar ve çekirdekleri de kalsiyum içerir.
Elma; Elmanın kabukla yenilmesinin bir yandan dişlerin kuvvetlenmesini sağlarken bir yandan da içerisindeki maddelerle dişleri temizler.
Balık; Balığın içeriğindeki fosfor, kemik ve diş dokusunun teme maddelerinden bir tanesidir. Bunlarda dişleri sertleştiren fosfor bulunmaktadır. Dolayısıyla daha sağlıklı dişler için haftada bir kez balık tüketilmelidir.

Pratik Bilgiler

1–Dişlerde gelişim bozuklukları varsa erken dönemde hekimlere başvurularak gerekli tedavi sağlanabilir.

2–Çok asitli ve şekerli yiyeceklerden sonra dişlerinizi temizlemeli veya en azında sakız çiğnemelisiniz

3–Fındık, fıstık, ceviz gibi kabuklu yiyecekler dişlerle kırmamalısınız

4–Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır.

5–Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir.

6–Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir.

7–Dişlerinizi fırçalarken kolayca kanıyorsa diş eti iltihabı başlamış olabilir.

8–Diş eti iltihabı diş eti hastalığı olarak bilinir.

9–Tedavi edilmeyen diş eti çene kemiğine zarar verebilir.

10–Florlu bir diş macunu ile dişler fırçalanmalı

11–Dişlerinizin ara yüzleri için diş ipi veya diğer ara yüz araçlarından faydalanabilirsiniz

12–Dengeli beslenmeye dikkat etmeli ve abur cubur yiyeceklere bir sınır koymalısınız.

13–Profesyonel diş temizliği ve ağız muayeneniz için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

14–Kaliteli bir diş fırçasını genelde 3-4 ay kullanabilirsiniz.

15–Gerektiği gibi yapılmayan ağız ve diş bakımı, sistemik hastalıkların tedavisini güçleştirebilir.

16–Ağız bakımının yanında xylitol içeren sakızlar da ağız sağlığı için işe yarayabilir.

17–Xylitol içeren sakızlar, doğal tatlandırıcılı şekerler ve sakızlar, çürüğün önlenmesinde faydalıdır.

Aslı ERCANLI / CAFESİYASET

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri