Dolandırıcıların Yeni Hedefi: Avukatlar

Meslektaşları uyarma, Türkiye Noterler Birliği’ni duyarlılığa davet etme vakti!

Tarih:

  • Google
  • Pinterest
Avukatların isim ve unvanları kullanılarak “kapınızı çilingire kırdıracağız, evinizi polisle basacağız” minvalindeki tehdit mesajları ile mağduriyetlere yol açıldığını haberlerde görür duyardım.
Bunlar “Reklamın kötüsü” diye düşünürdüm...
Aynı mağduriyet kendi başıma gelince meslektaşlarıma bir özür borçlu olduğumu anladım.
İnanıyorum, kimse kınadığını yaşamadan gitmiyor bu dünyadan...
Yine kendi başıma gelince gördüm ki benzeri durumlar hiç de az değil.
Dolandırıcıların yeni hedefi avukatlar...
Türkiye Noterler Birliği, mayıs ayında çok yararlı olacağını düşündüğüm yeni bir uygulama başlattı. Buna göre noterlikte gerçekleştirilen işlemlerin taraflarına uyarı mahiyetinde bir SMS gönderiliyor:
“Filan yer noterliğinde adınıza işlem yapılmaktadır. İşlemi gerçekleştiren siz değilseniz şu numarayı arayınız” yazıyor mesajda.
Avukata verilen vekâletnameler için ise, işlemin tek taraflı olduğu değerlendirilerek avukata mesaj gönderilmesine gerek görülmemiş...
Başıma geleni meslektaşlarımla paylaştığımda Ankara’dan bir meslektaşım bana ulaşıp “aynı olayı yaşadıklarını, isimleri kullanılarak aynı meblağda dolandırıcılık yapıldığını, bunun bir şebekenin işi olabileceğini düşündüğünü” aktarmıştı.
Dün de bir meslektaşımız yine tanımadığı kimselerin kendisine vekâlet verdiklerini rastlantı eseri öğrendiğini, üstelik bu vekâletnamelerle ve meslektaşımızın imzası taklit edilerek hukuki muameleler başlatılmış olduğunu aktarmış...
Muamele derken; yaklaşık 1,5 milyonluk bir işlem...
Anlaşılan o ki avukatlık unvanının yarattığı güven suiistimal edilmek suretiyle vatandaşların mağdur edilmesi yönünde bir eğilim var.
Hiç tanımadığı, işi konusunda neler yapılacağı hakkında görüşmediği, yerini yurdunu bilmediği avukata vekâletname veren vatandaşın dolandırılmakla ucuz atlattığını düşünüyorum da...
Avukatlık unvanının suç aleti olarak kullanılması ne olacak?
Bu ve benzeri konularda meslek örgütümüzün harekete geçmesi gerekiyor.
Arzuhalciler, kaza danışmanlık şirketleri, kendilerini avukat olarak tanıtan takipçiler...
Türkiye Noterler Birliği’nden de, dolandırıcılık eylemlerinin önlenmesi için, avukatlara da SMS bildirimi gönderilmeye başlanılması yönünde bir çalışma bekliyorum.
Ben suç duyurusunda bulunmak yanında bağlı bulunduğum baroyu da konu hakkında bilgilendirdim...
Türkiye Noterler Birliği’ne ilişkin talebimi meslek örgütüme yazılı olarak ilettim.
Meslektaşlarımdan da mağduriyetin kendi başlarına gelmesini beklemeden harekete geçmelerini  ve ilgili birimlere bu hassas konuyu iletmelerini rica ediyorum.
Ayşe Ceren Ertürk / CAFESİYASET
 HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri