Döviz kullanım oranını bakanlık belirleyecek

Dahilde işleme izin belgesi çerçevesinde döviz kullanım seviyesi Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Dahilde işleme izin belgesi çerçevesinde döviz kullanım seviyesi Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Dahilde işleme izin belgesi çerçevesinde döviz kullanım seviyesi kapsam dahilindeki bütün sektörler için yüzde 80'i geçmemek üzere Bakanlık tarafından belirlenecek. Ticaret Bakanlığı'nın Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve dahilde işleme rejimi tebliğinde farklılıklar öngören tebliğine göre; ancak, ikincil işlem görmüş tarım ürünleri taahhüdü içeren belgelerde bu miktar Ticaret Bakanlığı'nca azami yüzde 100 olarak tespit edilebilecek.

Tebliğe eklenen geçici maddeye göre, tespit edilen miktar, bugünden itibaren düzenlenen dahilde işleme izin belgeleri amacıyla uygulanacak. Dahilde işleme izin belgesi çerçevesinde döviz kullanım seviyesi, otomotiv sektöründe düzenlenen belgeler için azami yüzde 65, deri ve deri mamulleri ile çimento, cam, toprak ve seramik ürünleri sektöründe düzenlenen belgeler için azami yüzde 60, tekstil ürünleri sektöründe düzenlenen belgeler için azami yüzde 65, konfeksiyon ve orman ürünleri sektöründe düzenlenen belgeler için azami yüzde 70, bunun dışında kalan sektörler amacıyla azami yüzde 80 olarak uygulanıyordu.

Tebliğin 9. maddesinin 10. fıkrasında uygulanan düzenlemeye göre, bakanlık uluslararası emtia piyasalarındaki konjonktürel fiyat dalgalanmalarından ötürü bulunan azami miktarları dönemsel ya da sektörel olarak yükseltmeye yetkili olacak. Bakanlığın döviz kullanım seviyesini düşürme yetkisi ise fıkra metninden çıkarıldı.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri