DÖVİZ ÜZERİNDEN KİRA ALAN, KİRA ÖDEYENLER İLE GAYRİMENKUL ALIM SATIMI YAPANLAR DİKKAT!

"Cumhurbaşkanının bu Kanun hükümlerine göre yapmış bulunduğu genel ve düzenleyici işlemlerdeki yükümlülüklere aykırı hareket eden kişi, üçbin Türk Lirasından yirmibeşbin Türk Lirasına kadar idarî para cezası ile cezalandırılır"

Tarih:

  • Google
  • Pinterest
13 Eylül 2018 tarihli bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar gereğince, Türkiye'de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki;
1-Menkul ve gayrimenkul alım satımı,
2-Taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama ve lesaing işlemleri,
3-İş, hizmet ve eser sözleşme bedelleri,
4-Ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini,
5-Döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz,
Düzenlemesi yapılmıştır.
 
30 GÜN İÇERİSİNDE TÜRK LİRASINA DÖNÜŞTÜRÜLECEK...
Düzenlemede yer alan "Bakanlıkça belirlenen haller dışında" ibaresi ile bazı işlemlere istisna getirileceği anlaşılıyor. Ancak, yayın tarihi olan 13 Eylül 2018 itibariyle yürürlüğe giren düzenlemeye göre, yürürlükteki sözleşmeler, bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenecek.
Buna göre, menkul ile gayrimenkul alım-satım ve kiralamalarında Türk Lirası kullanılacak. Daha önce döviz üzerinden yapılmış olan sözleşmeler, 30 gün içerisinde Türk Lirası'na dönüştürülecek.
 
CEZAİ YAPTIRIMI VAR...
1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun'un 3. maddesi gereğince, "Cumhurbaşkanının bu Kanun hükümlerine göre yapmış bulunduğu genel ve düzenleyici işlemlerdeki yükümlülüklere aykırı hareket eden kişi, üçbin Türk Lirasından yirmibeşbin Türk Lirasına kadar idarî para cezası ile cezalandırılır" denilmektedir.
Kamuoyuna ve ilgililere duyurulur. Saygılarımızla.
Levent KÜÇÜK / CAFESİYASET
Genel Başkan
Tüketiciler Derneği/TÜDERHABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri