Dünya Bilimler Akademisi Genç Üyeler Ağı Türkiye’de toplandı

Dünya Bilimler Akademisi Genç Üyeler Ağının ikinci yönetim kurulu toplantısı, 11- 16 Nisan 2018 tarihlerinde Türkiye’de gerçekleştiriliyor.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Dünya Bilimler Akademisi Genç Üyeler Ağına üye Malezya, Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Tunus, Arjantin, Nijerya, İtalya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye temsilcilerinden oluşan heyet; 13 Nisan Cuma günü Yunus Emre Enstitüsünü (YEE) ziyaret etti.

Genç bilim insanlarından Yunus Emre Enstitüsüne ziyaret

Yunus Emre Enstitüsünde, heyete kültürel diplomasi ve bilim diplomasisi alanında enstitünün yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verildi. Ayrıca enstitünün T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlattığı Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) anlatıldı. Söz konusu projenin Türkiye'nin bilimsel ve teknolojik alanda sahip olduğu birikimlerin tanıtılmasına katkı sağladığı belirtildi. Enstitünün faaliyetleri, projeleri, hedefleri ve merkezleri hakkında bir sunum yapılmasının ardından konuşan Dünya Bilimler Akademisi Genç Üyeler Ağı Yönetim Kurulu Üyesi ve Yunus Emre Enstitüsü Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yusuf Baran, tüm dünyada kültürler, dinler ve renklerin buluşmasında bilimin en temiz ve en iyi yol olduğuna dikkat çekerek, "Bilimi ve bilim insanını dünyayı birleştirmede diplomasi gücü olarak kullanmak istiyoruz." dedi.

İstanbul ve İzmir’de tarihi mekanlara ziyaret

11 Nisan’da İstanbul’da başlayan, 13 Nisan’da Ankara’da devam eden toplantılarda, bilim adamları teknik konuları ele almanın yanı sıra sosyal programlar çerçevesinde; ülkemizin tarihi turistik mekânlarını da gezdiler. Ayrıca TÜBİTAK’ı ziyaret eden Dünya Bilimler Akademisi Genç Üyeler Ağı Yönetim Kurulu Üyeleri, Aydın’daki Tales Matematik Müzesi’nde de incelemelerde bulunacaklar. Bu müze, Yunus Emre Enstitüsünün TABİP kapsamındaki Mobil Matematik Müzesi projesine başlangıç olmuştu.

Toplantıya katılan ülkeler ve temsilcileri şunlar; Türkiye adına İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünden Prof. Dr. Yusuf Baran. Baran aynı zamanda toplantıya başkanlık ediyor. Çin Halk Cumhuriyeti Çin Bilimler Akademisinden Prof. Dr. Yin Li, Malezya University of Malaya’dan Prof. Dr. Sok Ching Cheng, Brezilya Universidade Federal do Rio de Janeiro’dan Prof. Dr. Patricia Zancan, Güney Afrika Cumhuriyeti University of Cape Town’dan Prof. Dr. Collet Dandara, Tunus University of Monastir’dan Prof. Dr. Jalila Ben Saleh, Arjantin National University of General San Martin’den Prof. Dr. Franco Cabrerizo, Nijerya Federal University of Technology’den Prof. Dr. Bolanle Ojokoh, İtalya Dünya Bilimler Akademisinden Dr. Max Paoli, Çin Halk Cumhuriyeti Çin Bilimler Akademisi Uluslararası İşbirliği Bürosu’ndan Dr. Ningning Zhang, Çin Halk Cumhuriyeti Çin Bilimler Akademisi, Uluslararası İşbirliği Bürosu’ndan Feng Kai.

CAFESİYASET
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri