Dünyanın Patronu ABD ve S400ler

Dünya Ülkelerinin patronluğunu özellikle ikinci Dünya savaşından sonra senelerce elinde bulunduran ABD. Asla Dünya patronluğundan vaz geçmeyecek ve vazgeçmeyi de asla düşünmeyecektir.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Teknolojik üstünlüğü elinde bulunduran ABD. Her bulduğu yeni teknolojilerle gücüne güç katarak her yıl kendine biat eden ülke sayısını giderek çoğaltmaktadır.

 Her ne kadar aslı olmayan tabanda gerçekliği yansıtmayan söylemlerle, ABD’ nin kendi iç dinamiğinde sorunlarla dolu bir ülke olduğunun teorilerini kamuoyuna yayılması gibi algısal duyum ortamı yaratılmaya çalışılsa da, ABD hiçbir zaman güçlü teknolojik üstünlüğü ile birlikte ekonomik üstünlüğünü de elinden düşürmediği sürece, bu devasa ülkeye hiçbir şey olmayacaktır.

Zira ABD. Kurulduğundan buyana, öncelikle devletinin tarihine, tarihi liderlerinin yanında hakkına, hukukuna, tavizsiz sahip çıkmış, devletin hakkını, hukukunu, sonuna kadar müdafaa etmiş, devlete karşı işlenen en küçük suçları asla affetmemiş en ağır bir şekilde cezalandırma sisteminin uygulayıcı takipçisi olmuştur.

Sonrası demokrasiye giden yollardan olan bireylerin, hakkına, hukukuna, adaletine, karşı duyarlı olmuş, vatandaşına her nerede olursa olsun sahip çıkmasını bilmiştir.

Farklı etnik gurupların bir araya gelerek oluşturdukları ve Devlet olmayı başaran insanların kurdukları milli birlik beraberlik kütlesinin kısa sürede parçalanmasının hayalini yaşayanlar, Tarihin yanılgısı içerisinde düş gören hayalperestlerdir.

Çünkü Amerikalı olmayı başaran bir halklar kütlesi, devlet olmak başka bir şey, etnik kökenden gelip o ülkenin vatandaşı olmanın başka bir şey olduğunun farkındalığını yüzyıl önce farkına varmışlardır.

Etnik sellikle, Devlet olmayı karıştırmamışlardır. Devletinin, tarihinin, tarihi liderlerinin doğrularına da, yanlışlarına da sahip çıkmasını bilerek saygıda kusur etmeyen bir halk olmuşlardır.

Bu eşsiz oluşumun sihri, bugün ABD’yi Dünyanın patronu olma durumunu yaratmıştır, İstediği gibi, dünyada devletlerin kaderiyle oynamaktadır. İşte ABD’nin çıkmazı da burada başlamaktadır.

Güçlü olmak, başka ülkelerin kaderiyle oynama hakkı vermez. Kendi hakkına, hukukuna ne kadar saygı gösteriyorsa, devlet olarak kendi çıkarlarını ne kadar önde tutuyorsa, başka ülkelerin hakkına, hukukuna saygı göstermediği sürece, dünyada yalnızlaşacağının kaçınılmaz sonunu hazırlayacaktır.

Osmanlı İmparatorluğunun, Cihan Devleti olmasının nedeni hiçbir zaman, başka ülkelerin hakkına, hukukuna, iç işlerine müdahale etmemesidir.

Başkan Trum’la birlikte ABD de strateji değişimi güç te, geçte olsa başlamış gözükmektedir.

Değişimin sonuçlarını, Dünya kamuoyu olarak Başkan Trump ikinci kez seçilmesiyle daha belirgin halde etkilerinin yansımasını göreceğiz.

Her ne kadar Türkiye kamuoyunda ve de AB ülkelerinde Trump’un itibarsızlaştırılması gibi algı yaratılma çabaları olsa da, Başkan Trump, Amerika yasaları elverse üçüncü kez de başkan seçilme gibi bir tarihi olayı gerçekleştiren ilk Başkan olma durumunu yakalayacağı kesin.

Her geçen gün Başkan, Amerika kamuoyunda rakipsiz bir Lider olma durumunu seçmen kitlesini çoğaltarak kararlıkla yükselişini sürdürmektedir.

 ABD’nin Başkan Trump la birlikte değişmeyen siyasi stratejisinin önüne Değişen ekonomik üstünlük stratejisi ön plana çıkmış durumdadır.

Türkiye ile ilişkilerinde krize dönüşmesi, Türkiye düşmanları tarafından arzu edilen bir senaryonun parçasıdır.

 S400 alımı pekte Başkan Trump’un umurunda değil, Başkana kalacak olsa Türkiye S400 leri alabileceği gibi, Patroitleride alabilir.

Yeter ki alınan savunma füzelerinin parasının karşılığındaki dolarların Amerika Merkez Bankasına akmasıdır.

S400 lerin F35 lere karşı olması gibi hiçte kaygılanılacak teknoloji üstünlükleri bahanesi değil, asıl sorun ABD Başkanının etrafını saran Türkiye düşmanı lobilerin panik ve baskısında, Başkanın yalnız kalmasıdır.

 Her zaman diyoruz ya Türkiye’nin, Türklerden başka dostu yok.

Türkiye karşıtı gerek İç işbirlikçi lobiler gerekse dış Türkiye karşıtı lobilerin baskısı, Türkiye ile ABD’nin arasını bozmaya çalışması gerçeğidir.

Türkiye S400 leri alabileceği gibi Patroitleri de alabileceğini açıkça beyan etmesine karşı ABD’nin direnmesinin sebebinin Türkiye düşmanı lobilerin baskısını aşamamasından.

 ABD Türkiye’nin S400 leri alması aslında hiçte umuru değil, zira S400 ve Patroit lerin üzerinde daha yeni daha etkili teknolojik üstünlüğü her zaman var.

Yeter ki Türkiye karşıtı Lobileri yenmesini bilelim. S400 leri kim istemez. Türkiye’ye karşı asırlardır haçlı zihniyetinde ön yargı taşıyan Avrupa, S400 leri kim istemez. Dost ve Dindaş kardeş dediğimiz Ortadoğu Ülkeleri, S400 leri kim istemez komşu dediklerimiz. S400 leri kim istemez.

Yıllardır soykırım yapıp soykırım yapıldığını iddia eden ülke.

Yeni ABD Stratejisi, Bireylerin zenginliği Devlet ülkesi değil, Devletin Zenginliği Ülkesi.

Türkiye karşıtı Lobilerin yok olmasının tek yolu birey olarak değil, Devlet olarak zenginliğimizle olacaktır.

Neşat YALÇIN/ CAFESİYASET

nesatyalcin@gmail.com
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri