Eğitim / Öğretmen / Sistem / Sonuç

Eğitim sistemi ülkemizde en çok konuşulan sorunlardan birisi. Eğitimin temel taşı olan öğretmenlerimizin ne kadar yeterli olduğu ile ilgili hiçbir çalışma yapmadan, çok da düzeleceğini zannetmiyorum

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Eğitim sistemi ülkemizde en çok konuşulan sorunlardan birisi. Eğitimin temel taşı olan öğretmenlerimizin ne kadar yeterli olduğu ile ilgili hiçbir çalışma yapmadan, çok da düzeleceğini zannetmiyorum.

Şahsen, yıllar önce şahit olduğum; kemik erimesinden dolayı sürekli kemikleri kırılıp rapor alan 64 yaşındaki bir öğretmenin, ihtiyacı olduğu halde emekli olmadığı. Yazıktır, günahtır bu çocuklara! Daha buna benzer şuan bir sürü öğretmen vardır, eminim.

Öğretmen olmak için can atan bu kadar genç ve dinamik beyin atama beklerken, neden bu konuyla ilgili bir çalışma yapılamıyor. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de devam edebilmek için kriterler olmalı.

Mesela:

1- Çok rapor almak

2- Derse geç kalmak

3- Ürün çıkarmış olmak. (Yarışma ve projelere öğrencileri yönlendirme)

4- Almış olduğu hizmet içi eğitimler

5- Tüm girdiği sınıfların başarı ortalaması

Kıdemlerinden dolayı kıpırdatılamayan, yeni öğretmenleri norm kadro fazlası durumuna düşüren bu durum çözülemez mi böyle bir çalışmayla.

Öğretmenlerin aldıkları sağlık raporları takip edilse bile, asıl metal yorgunluğun nerede başladığı açığa çıkar. Ama şunu da belirtmek isterim ki, 35 yıllık öğretmen olup bir okul dönemi boyunca bir gün bile mazeret izni kullanmayan, çocukların derslerinden geri kalmasını istemeyen, başarılı çok öğretmenimiz de var.Onları da onurlandırmak gerek.

Sonuç olarak, çocuklarımızı her anlamda emanet ettiğimiz öğretmenlere atama yapıldığı zamanda, mesleki devamlılığı sürecinde de yeterliliğinin takip edilmesi, bugün yaşadığımız sorunları, temelinden çözeceği kanısındayım.

Elbette ki bu işin hakkını veren değerli öğretmenlerimiz var, çok şükür. Ama sapla samanı ayırmazsak, bu öğretmenlerinde kıymetinin anlaşılması zor görünüyor.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri