El Öpenleriniz Çok Olsun !

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu müjdeyi verdi. Çalışan annelere destek amacıyla, “Evde torunlarına bakan büyükannelere evde bebek bakım parası verilecek" dedi.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Uzun zamandan beri gözlemlediğim fakat kendimce çözümünü bulamadığım bir konuydu, çocuklarımızın ve gençlerimizin kendi özünden uzaklaşması. Öz derken, kimsenin bunu başka bir tarafa çekmesini istemiyorum. Çünkü bu, siyasi alanda herhangi bir şeye heba edilmeyecek kadar önemli bir konu. Gelenek-göreneklerimiz Anadolu’dan aldığımız  kültürümüz ve her şeyin en güzelini emrettiği bir dinimiz var. Milli Eğitim Bakanlığı uzun süreden beri “Değerler Eğitimi” projesiyle bir şekilde bunu telafi etmeye çalışıyor ama bu öyle sistemli bir yozlaşma ki, verilen eğitim evde de devam etmediği sürece geçici bir çözüm olacağını düşünüyordum ki ; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu müjdeyi verdi. Çalışan annelere destek amacıyla, “Evde torunlarına bakan büyükannelere evde bebek bakım parası verilecek" dedi.

Çocukların kendi aile büyüklerinin yanında büyümesi hem kendi kültürünü en sağlam ve en doğru insandan öğrenebilme hem de çocuğun sabahın köründe evden çıkıp, başka bir eve giderken hastalanarak, annenin çocuğuna bir şey olacak kaygısını hemen hemen  sıfıra indiren bir projedir.  Çünkü iki aylık bir bebeğin (Doğum sonrası ücretli izin süresi 2 aydır) kreşe veya hiç tanımadığı bir insana emanet edilmesi anne ve bebek için çok zor bir süreçtir. Doğum sonrası ücretli izin süresi 2 aydan 6 aya çıkarılarak, yeni uygulamanın da  bu süreçten sonra başlayıp anaokuluna kadar devam etmesi, daha sağlıklı bireyler yetiştirmemize katkıda bulunacağı kanaatindeyim.

Kadın istihdamında yarı zamanlı çalışma, doğum ve doğum sonrası izinler konusunda önemli düzenlemeler yapıldığı bu dönemde, kadının iş hayatına daha huzurlu devam etmesi, çocuğunun emin ellerde olduğunu bilmesi iş performansını attıran ve kendi özlük haklarından vaz geçmeden istihdamına devam edebilmesi de ayrı bir güzellik ayrı bir mutluluk konusu.

Daha önce evde bakıma muhtaç olan  anne-baba-engelli vatandaşlarımız için  devletimiz maddi destek verince huzur evlerinin çoğu kapatıldı. Tabi ki bu ihtiyaç sahibi açısından bakıldığında ne olursa olsun, bir yabancının yanında ölmektense kalan ömrünü torunlarının evlatlarının yanında geçirmesi duygusal anlamda ayrı bir tatmin. Maddi destek almadan bakanlardan Allah razı olsun, aldıktan sonra bakanlara da hesap sormak bize düşmez (!)

Geniş aileden, çekirdek aileye yükselişimiz(!) yengesine âşık olan bir adam için tüm ülkenin ağladığı bu dönemlerde, umarım bu tür uygulamalar ve projeler bizi biz yapan değerlerin farkına varmamızı sağlar.

Reyhan AYDIN / Cafesiyaset

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri