EMLAK VERGİSİ İKİNCİ TAKSİTİNİ ÖDEMEDE SON GÜNLER...

Emlak vergisi denince ”Bina” ve “Arazi” vergisini anlamalıyız. Emlak Vergisi Kanununa göre, Türkiye sınırları içerisinde bulunan binalar bina vergisine, arazi ve arsalar ise arazi vergisine tabi bulunmaktadır.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Emlak vergisi söz konusu olunca,  şehir ve kentlerdeki yaşam nedeniyle, daha çok bina vergisi aklımıza geliyor. Bina vergisini, binanın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler öder. Bir binaya paylı mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette malikler vergiden müteselsilen sorumlu olurlar.

Elbirliği mülkiyet; birden fazla kişinin bir taşınmaz mal üzerinde pay oranları açıkça gösterilmeden malik olmaları durumu olarak karşımıza çıkıyor.  Elbirliği mülkiyeti genel olarak birden çok kişi arasında oluşan kişisel bir ilişkiye dayanan bir mülkiyet çeşididir.

Bina vergisinin oranı meskenlerde binde bir, diğer binalarda ise binde ikidir. Bu oranlar, 5216 sayılı Kanunun uygulandığı büyük şehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde % 100 artırımlı uygulanır. Örneğin, İstanbul sınırlarındaki meskenlerde oran, binde iki olarak uygulanmaktadır.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

İlgili yıl Emlak Vergisinin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksiti ise Kasım ayında olmak üzere, her yıl iki eşit taksitte belediyelere ödenmektedir. 

2018 yılı Emlak Vergisi ikinci taksitinin, verginin son ödeme günü olan 30 Kasım Cuma günü mesai saati sonuna kadar ödenmesi gerekiyor.

Vergi vadesinde (süresi içinde) ödenmezse, her ay için yüzde 2 oranında “Gecikme zammı” uygulanıyor. Eğer, Mayıs ayı sonuna kadar ödenmesi gereken 1. taksiti ödemedi iseniz, gecikme zammı ödeyerek, her iki taksiti birlikte ödeyebilirsiniz.

Emlak vergisi ile birlikte, hesaplanan emlak vergisinin % 10 nispetinde kültür katkı payı da ödenmektedir.

Sıfır Oranlı Emlak Vergisine Tabi Olanlar

Kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup onsekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²’yi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi oranları sıfır oranına tabi bulunmaktadır. Bu şartları taşıyanlar emlak vergisi ödememektedir. Bu durumda olan kişilerin, bir dilekçe ile belediyelere müracaat etmeleri gerekmektedir. 

Yukarıda belirtilen kişilerin tek meskene hisse ile sahip olmaları halinde, hisselerine ait kısım hakkında da uygulanır. Muayyen zamanda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler hakkında bu hüküm uygulanmaz.

Yeni Binalarda Bildirim Süresi ve Mükellefiyetin Başlaması

Yeni inşa edilen binalar için, inşaatın sona erdiği veya inşaatın sona ermesinden evvel kısmen kullanılmaya başlanmış ise her kısmın kullanılmasına başlandığı bütçe yılı içerisinde, emlâkın bulunduğu yerdeki ilgili belediyeye bildirimde bulunulması zorunludur. Binanın mükellefinin değişmesi halinde de, bütçe yılı içerisinde, emlâkın bulunduğu yerdeki ilgili belediyeye bildirimde bulunulmalıdır. Bu haller bütçe yılının son üç ayı içinde vuku bulduğu takdirde bildirim, olayın vuku bulduğu tarihten itibaren üç ay içinde yapılmalıdır.

Elbirliği mülkiyetinde mükellefler müşterek imzalı bir bildirim verebilecekleri gibi, münferiden de bildirim verebilirler. Paylı mülkiyet halinde ise bildirim münferiden verilir. Elbirliği mülkiyetinde münferiden bildirim verildiği takdirde, gayrimenkule ait vergi değeri üzerinden hissedarların adedine göre ayrı ayrı tarh ve tahakkuk yapılır.

Yeni bina inşa edilmesi ya da satın alınması hallerinde, bu tarihleri takip eden bütçe yılından itibaren vergi mükellefiyeti başlamaktadır. Örneğin 2018 yılı içerisinde bir mesken satın aldığınızda, bildirimini en geç üç ay içerisinde yapmak, vergisini 2019 yılından itibaren ödemek zorundasınız.

Emlak Vergisini Nerelere, Nasıl Ödeyebiliriz?

Emlak vergilerini, ilgili belediye bizzat giderek vezneden (nakit ya da kredi kartı ile) ödeyebileceğimiz gibi, belediyelerin banka hesap numaralarına EFT veya havale yoluyla da ödeyebiliriz. Bazı belediyelerin web siteleri üzerinden vergi ödeme ve borç sorgusu yapılabilmektedir. Belediyelerin web siteleri üzerinden yapılacak ödemelerde, dolandırıcılara karşı önlem olarak, web sitesinin sahte web sitesi olmamasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca, kredi kartı ile yapılan ödemelerde (kartın kopyalanması veya şifrenin başkaları tarafından ele geçirilmesi risklerine karşı) aynı dikkati göstermeliyiz. Bazı bankalar, kredi kartı ile yapılan ödemelerde taksit uygulaması yapmaktadır. Ödeme sonrası, ödeme belgelerini muhafaza etmekte yarar bulunmaktadır.

Sonuç Olarak,

Yerel yönetimlerin en önemli gelir kaynağı olan emlak vergilerinin süresinde, eksiksiz olarak ödenmesi, belediye hizmetlerinin eksiksiz görülmesi açısından önem taşımaktadır. Sorumlu birer vatandaş olarak vergilerimizi süresinde, eksiksiz olarak ödemek, hepimizin temel önceliği olmalıdır. Saygı ve sevgilerimle.

 

Levent KÜÇÜK / CAFESİYASET
lk8080@hotmail.com
 


  
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri