Enflasyonun panzehiri dürüst bürokrat ve yerel yöneticilerdir

Enflasyona dur demenin en geçerli ve etken tedbiri kamu harcamalarındaki savurganlıkların önüne geçmekle olur.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Devletin en alt birimlerindeki savurganlıkların önüne geçilemediği taktirde,savurganlıkları ve hesapsız harcamaları Devlet zaptı rap altına almada imtina gösterememesindeki her esnek davranış enflasyonun azmasına neden olacaktır.,

Global bir Dünyada kalkınmayı sağlayan Devletlerin ekonomik alanda gelişmesindeki temel dayanakları, yol haritalarındaki politikalarının ilk önceliği israfı önleyici tedbirlerin devamını sağlayıcı icraatların kesintisiz ve tavizsiz denetimleriyle mekanizmalarının işletilmesindeki kararlığıdır.

 

Kararlılık, Devlette yönetim değişimlerinin yaşanmasına karşı her gelen yönetim israfı önleyici tedbirleri almakta kendilerinde milli bir sorumluluğun vicdani yükümlülüğünü taşıtmıştır.Kamu da israfı önleyici tedbirlerde hiçbir zaman taviz vermeyişlerinin sorumluluğunu bir namus kavramı olarak algılamış, ülkenin kalkınmasına yönelik tedbirlerden taviz vermeyerek güçlü ekonomiyi yaratmışlardır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında israf mekanizmasının para dolaşımı  maalesef yerel yönetimlerde daha çok yaşanmaktadır. Önlemler alınmasa bütçe açıkları artarak daha da kapanmayacak bir hal durumuna gelecektir..

 

Yerel yönetimlerin ve Devletin en alt mekanizmalarındaki yaşanan ekonomik ve bütçe savurganlığının faturasının bedelini hükümetler dolayısıyla hükümet ve parti başkanları ödemektedir.

Bir hükümet atayacağı ve atadığı bürokratlarını, teknokratlarını, bu görevliler le her hangi bir çıkar ilişkisi içerisinde olan  bir siyasi parti merkezi yöneticileri taşra teşkilatlarını, hatta en küçük birim temsilcilerini, mahalle, köy, mezra temsilcilerinin yanında yerel yönetim başkanlarını her zaman kontrol etmeli şahısların ihmali, kusuru ve kasıtlı bilgisi davranışları var ise tespit edildiği an genel başkanların bilgisi dahilin de  üyeliği ile birlikte kendi iç bünyesinde siyasi mene  gitmeli, hem de yasal bir suç duyurusuyla kanuni işlemleri yapmadığı takdirde maalesef israf ekonomisinin yanında, rüşvet, yolsuz ekonomisinin önüne geçilmesi mümkün olmayacaktır,tabanda halk nazarında güç kaybedecektir.

Ehliyetsiz niteliksiz, art niyet taşıyan devleti değil, vatandaşını değil, mensubu bulunduğu siyasi görüşünü en iyi bir şekilde temsil etme sorumluluğunun farkında değil, bilinçli veya bilinçsiz yapılan savurganlık eylemlerini gerçekleştiren kurumların başında yerel yönetimler geldiği gibi alt ve orta düzeydeki makamları işgal eden yönetici çalışanlarının cebini düşündüğü yakın çevresinin çıkarlarını da kamu yararından önce tutan zihniyetlerden kendilerini arındıramadıkları takdirde hem siyaseten güç kaybedecekler, hem de ülke ekonomisinin gelişmesini engelleyecek ve bütçe açıkları da giderek artarak devam edecektir.

Sonuçta Siyasi iktidar ehliyetsiz yöneticilerin fatura bedelini seçimlerde yenilgiye uğrayarak ödedikleri gibi ülkenin ekonomik gerilemesine ve halkın daha da fakirleşmesine neden olacaklardır.

Günümüzde art niyetli kişilerin çokluğu demokrasilerde siyaseti zora sokmaktadır. Siyasette hısım akrabalar, hatta kardeşler, farklı farklı partilerde yer edinip siyaseten kazandıkları nüfuzu ekonomik getirime çeviren bir sürü samimi olmayanların samimiyetsizliğinden dolayıdır ki siyasi liderler fatura ödemektedirler.

 

Yerel yönetimlerde eskilerden sicili bozuk olanlardan ziyade yeni yüzlerle, yeni dürüst yöneticilerle yola çıkan siyasi partiler halk nazarında destek göreceği gibi takdirde toplayacaktır.

Türkiye’de her yönetim değişiklerinde çok enteresan bir güruh hemen el ovuşturarak  geçimini ve gelirini ticari rantını Devlete dayamış görünüşte küçük ama beklenti olarak büyük masumane heyet çiçeklerle, çikolatalarla yöneticileri aylar boyu tebrik ve başarı dilekleri duygularıyla bir yerden bir iş bitirebilirmiğim,bir iş koparabil irmiğim  beklentisiyle resmi dairelerde üs kurmanın zemini arayışına girerek ihaleleri alma peşindeler. Bu zihniyetlere zemin hazırlayan taviz veren yerel yöneticiler hem yolsuzluklardan kendilerini kurtaramayacaklar, hem şaibeler altında kalacaklar, hemde ülkenin gelişememesinin yanında merkezi bütçe açıklarını çoğaltacak ve enflasyonun azmasına neden olacaklardır.

Seçimlerde bedelini kendileri değil siyasi liderlere ödeteceklerdir.

Zira yerel yönetim Başkanlığına seçilenlerden önemli bir kısmı hemen kaldırım bozup yapma işlerinin yanında asfalt kazıma işleriyle uğraşarak yerel yönetimlerin bütçe sinin israf edilmesine neden olacak çalışmalarının içinde belli bir çıkar gurubu etrafını kuşatarak devletin sosyal adalet dengesinin bozulmasının yanında sosyal yerel yönetimin etiksel davranışını çıkar yönetimine dönüştürerek siyasi liderlerin yıpranmasına neden olmaktadırlar.

Hem de enflasyonla birlikte bütçe açığının önlenemez hale dönüşmesine sebebiyet vermektedirler.

Gayri safi milli hâsılayı artırmanın, milli ekonominin gelişmesini, büyümesini, milli sanayinin güçlenmesini sağlamanın, fert başına milli geliri yükseltmenin, dolar kurunu dizginlemenin, enflasyonu durdurmanın yolu, Devlet bürokrasisinin israfını önleyici tedbirlerin alınmasından, yerel yönetim harcamalarındaki israfı kontrol altına alarak denetimsel mekanizmayla birlikte varsa yanlışlara anında hukuksal müdahalede bulunmakla birlikte yeni temiz yerel yöneticilerle birlikte üretimin artırılmasıyla  olur.

 

Neşat YALÇIN/ CFESİYASET

  
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri