Erdoğan açıkladı: Kabinede olacak bakan sayısı belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir özel televizyon kanalında gerçekleştirdiği oturumda, önümüzdeki süreçte bakanlık sayısının azaltılacağını duyurdu.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Habertürk TV, Show TV ve Bloomberg HT ortak canlı yayınında Habertürk TV Genel Müdürü Veyis Ateş’in sorularını yanıtladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

- Bunlar bizim yabancı olduğumuz programlar değil. Geçmişten bu yana yaşıyoruz. Bu defa Ramazan ayına denk geldi. Fırsat buldukca fakir evlerine gitmeye çalışıyoruz. Toplu iftarlar yapıyoruz. Vatandaşlar önümüzü kesiyor. Bir vatandaşın kahve içelim demesi üzerine oradaki kafelerine girdik. Bala'da yaptığım ev ziyaretini unutamadım. Çok anlamlıydı.

"Siyaset cesaret işidir göze alamayan bu işe girmesin"

- Halkı ile bütünleşebilen bir Cumhurbaşkanı. Onlarda halkı ile bütünleşebilen bir Cumhurbaşkanı olarak görebiliyor. Siyaset tam bir cesaret işidir. Bunu göze alamayan bu işe girmesin. Biz 81 vilayetin hepsini de defalarca dolaştık. Muhalefetin bugüne kadar böyle bir şeyi olmadı. O Bağlum'daki ziyaretimize bazı arkadaşlar şöyle, böyle dediler. Yok öyle bir şey vatandaş bağrına basıyor.

"Ağırlıklı olarak kabineyi dışarıdan oluşturacağız"

- Gelecekte parlamento sayısı birçok şeyi belirleyecek. Parlamentodan kabineye alınacak arkadaşlar sebebiyle o sayı azalıyor. Parlamentodan istifade edilerek kabineye bakan alınırsa onu kaybediyorsanız. Ağırlıklı olarak kabineyi dışarıdan oluşturacaksınız. Parlamentodaki sayı çok önemli. 

"Güçlü bir cumhurbaşkanı için güçlü bir Meclise de ihtiyacımız var"

- Güçlü Meclis diyorsak, ikinci slogan güçlü hükümet. Öyle diyorsak hüçlü hükümeti güçlü Meclis'le oluşturacaksınız. Sayı çok önemli. Halkıma rica ediyorum güçlü cumhurbaşkanı istiyorsanız güçlü Meclis'e ihtiyacımız var. Cumhur İttifakı'nı güçlü kılmamız lazım. 

"300'ün üzerinde vekil hedefliyoruz"

- Cumhurbaşkanı sadece kararname çıkarabilir. Kararnameyle herşeyi çözemiyorsunuz kanun gerekli. Güçlü parlamento aritmetiği içinde yasal düzenlemeleri rahat yapalım. Meclis'te 300'ün üzerinde vekil hedefliyoruz, bıçak sırtı değil öyle bir rakamı yakalaması lazım. 

"Ofis sistemi oluşturuyoruz, yardımcı bakanlar olacak"

- Cumhur İttifakı'mız şuana kadar iyi yürüdü. (Kabinede yer alacak isimler) İsimler açıklanamaz. Kaç kişiden oluşan bir kabine oluşacak bunun üzerinde çalışıyoruz. Yardımcı Bakanlar olacak. Yardımcı Bakanların dışında biz yeni sistemde ofis sistemini de oluşturuyoruz. Çok daha farklı birimleri bu sistemde olacak. Görünmeyen ama direk olarak Cumhurbaşkanıyla ilişkili birimler olacak. 

"Cumhurbaşkanı Yardımcıları olacak"

- Cumhurbaşkanı Yardımcısı sayısında hedef bir yada iki. Bunun ilk etabı. Eski yada yeni isimler olabilir bu biraz parlamentonun durumuna bağlı. (Akar ve Fidan kabineye girecek iddiası) Sizden ilk defa duyuyorum. Böyle bir düşünce söz konusu değil. Başkanlık sisteminin uygulandığı yerlerde bu birimler çok önemlidir.

"Bakanlık sayımız kesinlikle 20'nin altında olacak"

- Hangi sorumlulukları üstlenerek yerlerini koruyacaklar şuanki çalışmalarda onların içini dolduruyoruz. Yüksek Askeri Şura böyle mi olacak, daha farklı mı? Bakıyoruz bunlara. Bakanlık kesinlikle 20'nin altında olacak. Hükümetin işlevini ağırlaştırıyor. Bunu indirince bir canlanma geldi. Bakan Yardımcıları olacak, ofisler olacak. 

"2002'de 362 milletvekili, 2011'de 327 sürekli artış var

- İstediklerimizi büyük oranda bulduk. 2002’de yüzde 34,3 ile 363 milletvekili çıkardık. 2007’de 341 milletvekili. 2011’de 327. Sürekli artış var. Sadece 7 haziranda bir düşüş vardı. Onu da Kasım seçimiyle bu defa 317 milletvekiliyle parlamentoda yerimizi aldık. Benim yol arkadaşlarım bu söylenenleri iyi kavradılar ve önem verdiler. Neticeyi de almış olduk. Milletimizde çok iyi anladı. 

"Bürokratik oligarşinin bedellerini ağır ödedik"

- Bizim derdimiz 16 yılda geldik ama buraya gelirken ayaklarımızda da prangalar vardı. O prangalar nedeniyle yapmak istediğimiz işleri yapamamanın bürokratik oligarşinin bedellerini ağır ödedik. Gecikmeli oldu. Bizde bunu yüzde 50 artı 1 olarak uygulamaya koyalım dedik. Dünyanın değişik yerlerinde sistemler var. ABD, brezilya, Arjantin.

"Cumhur İttifakını şimdi kuruyoruz ki seçim sonrasında da süreç sürsün"

- İtalya çok farklı bir sistem geliştirdi. Yüzde 40 ile başkanlık. Hükümet kuramadılar. Yüzde 50 artı 1’i aldı eğer parlamentoda çoğunluk oluşursa yönetim de çok farklı olur. Partilerarası uzlaşma sağlanabilir mi? Seçim öncesi bir ittifak anlayışı getirelim dedik. Cumhur İttifakını şimdi kuruyoruz ki seçim sonrasında da süreç devam etsin. 

"En kıdemli liderlerden biri benim, diğeri de Putin"

- Bürokratik oligarşinin dünyada gerçekten köşeye sıkıştırmadığı ülke yok. Hangi liderle tanışmışsam ki dünyada en kıdemli liderlerden bir tanesi benim. Rusya’da sayın Putin. Başka da hemen hemen yok. Bütün liderler bürokratik oligarşiden yakınmıştır. Bazı ülkeler bunu çökertmiştir. Çökertenler de büyümeyi hızlandırmıştır. Yargıda da hükümette de sıkıntılar yaşandı. Yargıda yaşananlar yürütmeyi bloke etti.

"Yurt dışında FETÖ operasyonları devam ediyor"

- FETÖ’nün yargı mensupları nerede? Bu ülkeyi niye terkettiler. Suçlarını biliyorlar. Şimdi gittikleri ülkede Türkiye’yi onlara şikayet ediyorlar. Bizler bir araya geldiğimizde onların yöneticileri FETÖ’yü müdafaa ediyor. Bürokratik oligarşi böyle bir şey. Bunlar hain, ihanet içerisindeler. Yoksa vatanımda kalırım derdi. Şuanda kalanlar da durumları belli olmayanlar. Herkes çalışmalarını sürdürüyor. Yurt dışında FETÖ operasyonları devam ediyor. Her an her şey olabilir. 

"Eyice hocamızın Çarşamba günü cenaze namazına katılacağım"

- Ben Prof. Dr. Semavi Eyice hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum. İstanbul hayranıydı. Belediye başkanlığımdan bu yana kendisini iyi tanırım. 20 gündür makineye bağlı durumdaydı. Çarşamba günü cenaze namazına katılmayı planlıyorum. MGK olsa da cenazeye katılıp daha sonra MGK’ya yetişeceğim.

"Pensilvanya’dan parti kurmak için izin alacak kadar düşük bir değilim"

- Çok açık net konuşuyorum. Açık net sayın İnce’den cevap bekliyorum. Onun genel başkanının dürüstlüğü ortada. Dürüstlükle yakından uzaktan ilgisi yok. Muharrem İnce’nin Genel Başkanı’na yönelik saygıyı aşan ifadeleri var. Ben Pensilvanya’dan parti kurmak için izin almaya yönelecek kadar düşük bir siyasetçi değilim.

"İnce, iddalarını ispat etmezse namerttir"

- Ben Gülen’i belediye başkanlığı döneminde tanıdım. Yüz yüze kendisiyle hayatımda bir yada iki kez görüştüm. Neden Pensilvanya’dan izin alacağım? Bunu ispat etmezse İnce namerttir. Ben oraya gittim madem kiminle gittim? Hayal meyal şeyler istemem. Çıkıp bunu açıklayacak. Yoksa çekilip gitsin. Böyle bir şey söz konusu değidlir. Ben bir şeyi bir kez söylerim. Bizim yanımızda biraz onun eğitim alması lazım.

"Kılıçdaroğlu, İnce'yi çağırırken sanki yoldan geçen birisini çağırıyor"

- Bu kişi Genel Başkanı'nı şu haliyle yerin dibine sokuyor. Şimdi Cumhurbaşkanı adayı oldu mu? Oldu. Kılıçdaroğlu onu çağırırken sanki yoldan geçen birisini çağırıyor. Şuanda İnce'nin Kılıçdaroğlu şahsındaki değeri bu. İnce kendi Genel Başkanı'na nasıl yaklaştığını çok açık ortaya koyuyor. Ona böyle yaklaşan bir insandan Cumhurbaşkanı olabilir mi? Onun için biz bu yolda emin adımlarla yürüyoruz.

"Açıklaması yalandır, böyle bir şey söz konusu değil"

- Şahsımla ilgili yaptığı açıklama yalandır. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Gazete küpürüdür dedi. Gelin Adalet Bakanlığı ile görüşün dedik. Açıkla kim söyledi? Hangi ABD'li yetkili söyledi? Eğer sen ABD'deki CHP'nin ofis başındaki adamı söylüyorsa hepten iflas ettin. İstihbarata mı, Adalet Bakanlığı'na mı açıklayacaksın açıkla. 85 koliyi biz Obama döneminde gönderdik. 

"Eğitim-öğretim ücretsiz olacak diyor zaten ücretsiz"

- Hayatı yalan bunların, iftira. Bunlara en güzel cevabı 24 Haziran’da milletim verecek. Bunların hayatı yalan bugün konuşuyor ne diyor? Eğitim ücretsiz olacak diyor. Şuanda eğitim öğretim ücretli mi? Üniversite harcı yok, harç kalktı. İlköğretim, ortaöğretim Kitaplarını masaların üzerine koyuyoruz. Burs veriyoruz. Burs 45 liraydı, 500 lirayı buldu şuan.

"25 yada 30 bin öğretmen alacağız"

- Güya öğretmenlik yapmış, eğitimden bihaber. Ne kadar derslik yapmış, ne kadar burs veriyor bir araştırsın AK Parti. Annelere yardım yapıyoruz. Kalk incele. Zaten bedava eğitim öğretim. Devletin eğitim öğretimi bedava. Sürekli olarak kendini yenileyen bir sistem var. Ciddi manada bizim dönemimiz de öğretmen sayısı arttı. Kuru kuruya olmaz. Şimdi 30, 20 kişilik sınıflar var. Buna göre öğretmen alacaksınız. Şu dönemde 25 yada 30 bin öğretmen alımı söz konusu.

"Derdimiz akademisyen sorununu aşmak"

- Dedik yaptık. Şuanda üniversiteye giremeyen öğrenci kalmadı. Türkiye genelinde 75 üniversite var. Biz üniversiteleri yavrularımızın Anadolu’nun dört bir yanında ayağına getirdik. Üniversitesi olmayan il kalmadı. Bunları AK Parti yaptı. Bizim bütün derdimiz üniversitelerimizde akademisyen konusundaki sorununu aşmak, daha ileriye taşımak.

"Siyasetçiler olarak akademisyenlerin hizmetkarı olalım"

- Artık Aziz Sancar’larımız bir tane olmasın. Bunun için yarışıyoruz. Kendisiyle havaalanında görüştük. "Öğrencilere akademik yaklaşımı olan öğrencilere çalışın akademisyen olun, siyasete pek bulaşmayın" demiş. Valla doğru söylemiş. Biz siyasetçiler olarak akademisyenlerimizin hizmetkarı olalım.

"Hastaneleri tek çatı altında birleştirdik"

- Tek çatı altında benim vatandaşım artık istediği hastaneye girecek hatta sosyal güvenlik kurumu ile anlaşmalı olan özel hastanelere benim vatandaşım girecek dedim. Giriyor mu? Evet. Hastaneleri tek çatı altında birleştirdik. Bu vatandaş çileler çekti. Kimlik kartları, mühürleri unutmuyor.

"Hasta istediği yerden gidip ilacını alabiliyor"

- Gaz yağı, ekmek mühürü vardı. Bunları ben hep büyüklerimizden gördüm. Kalkmışlar eski Türkiye tekrar oraya dönecekmiş. Tüm bunların hepsini tek çatıda toplayınca eczanelerle ilgili yasal düzenlemeyi yaptık. Hasta istediği yerden gidip ilacını alabiliyor. Biz herşey insan için dedik. Bazı yasak ilaçlar vardıki bedelini vatandaş kendisi öderdi.

"Ambulans helikopterleri, uçakları getirdik"

-  Kızaklarla çekilmek suretiyle o kış mevsiminde hastaneye götürülen hastalar vardı. Paletli sistemi, ambulans helikopterleri, uçakları getirdik. Tüm müdahaleleri yapar hale geldik. Bu devrimi biz gerçekleştirdik. Şehir hastaneleriyle attığımız adım. Şuanda 5 tane öyle hastanemiz var.

"Seçilme yaşını 18'e indirmek gençlere güvenmektir"

- Türkiye'nin sağlıkta görünümü dünya ileri noktada. Gençlere şunu söylemek istiyorum, seçilme yaşını 18'e indiren kim? Biz. 30'dan 18'e indi. Bu gence güvenme olayıdır. Biz güvendik. Şuanda bu adımı attık. Gençliğin bunu bilmesi lazım. 

"Kaynakları çeşitlendirilmesiyle adımları attık"

-  İnce diyorki bunları niye yapalım, ihtiyaç yok diyor, bütçeden para yok diyor. İnce kaynakların çeşitlendirilmesi diye bir şey var ekonomide. Bunuda en iyi yapan biziz. O da bizim dönemimiz de oldu. Eğer bunlar milli bütçeyle olacak olsaydı bizden öncekiler yapardı ama yapamadılar. Biz kaynakların çeşitlendirilmesiyle bu adımları attık. Şuanda ustalık dönemini yaşıyoruz, bundan sonrada büyük ustalık dönemine geçeceğiz. 

"Bahçeli ile ortak miting olabilir"

- Arzu ederim. Final mitingi yapsak isabetli olur diye düşünürüm. Bahçeli'nin de olumlu bir yaklaşımı olursa final mitingini İstanbul, Ankara gibi yapma durumumuz olabilir. Arkadaşlar görüşüyorlar, karşı taraftan olumlu cevap gelirse neden olmasın. 

"Menderes'in idama yürüyüşünü unutamıyorum"

- Yassıada projesiyle ilgili açılış olacak. Demokrasi ve özgürlükler adası çocukluğum özellikle rahmetli Menderes'in idama gidişindeki resmi unutmam mümkün değil. Yassıada'nın üstüne çok şeyler yazıldı. Bizans'a yönelik hücreler birçok şey var. Fazla sürmeyecek. 2019'un başlarında bitiririz. Ağaç katletmek CHP'nin işi. Yeşilden anladığı nedir biliyormusunuz? Taşlara kayalıklara yeşil boya püskürtüyorlar. CHP'nin yeşili bu. Biz milyarlarca fidan ağaç diktik. Yeşili yaşatmayı biz biliriz. 

"Bizim ki demokrasi adası olacak, darbe adası değil"

- Bu ülkeye bunca hizmet vermiş bir başbakan'a şu revamıdır? Başında bir binbaşı ve onu idama hazırlıyorlar. Onlar bunu hayal ederken AK Parti'nin hayali demokrasi ve özgürlükler adası. Birçok şeyleri planladılar ama bilmedi ki bu planların üzerinde Allah'ın planı var. Bizim ki demokrasi adası olacak, darbe adası değil. Bu CHP'lilere yakışır. Bizimkisi demokrasi ve özgürlükler adası olacak.

"PKK ve FETÖ'ye kapılarını açıyorlar, bizi köşeye sıkıştıramayacaksınız"

- Şuan itibarıyla gerçekten Avrupa bazı ülkeler dışında bir akıl tutulması yaşıyor. Hele hele Almanya. Başka şeyler konuşuyorlar bakıyorsunuz yine terör örgütlerine başta PKK, FETÖ'ye kapılarını açıyorlar. Bunun gerekçesi şu böyle yaparsak Türkiye'yi köşeye sıkıştırırız diyorlar. Sıkıştıramayacaksınız. Biz nerelerle kontak içinde olduğunuzu biliyoruz. Söylediğimizde rahatsız oluyorsunuz. Seçim yaklaşıyor bahane uyduruyorlar.

"Dışişleri Bakanımız Merkel ile bu konuları da görüşecek"

- PKK şimdi sizden 3 ay önce izin mi almalı? Oradaki STK'larımıza dahi izin vermiyorlar, salon vermiyorlar. Ben bunun kalıcı olacağına ihtimal vermiyorum. Ancak bu saygı sevgi olursa bizde saygı sevgiyi gösteririz. Olmazsa bizde gereği neyse onu yaparız. Şuanda Dışişleri Bakanımız Solingen faciasının yıldönümü nedeniyle Almanya'ya gidecek. Merkel ile görüşecek. Bu konuları da görüşecekler. Biz sizinle NATO'da beraberiz, birlikte bir küresel gücüz. Bunu bilmeleri lazım.

"Bosna Hersek'te bütün Avrupa'ya mesajı verdik"

- Benim 5 milyona yakın insanım var sizde. Bu teröristlere bu zemini açık tutumamaları gerekir. Karşılıklı menfaat esasına göre temenni ederim ki bu süreci hallederiz. Zaten Bosna Hersek'te bütün Avrupa'ya mesajı verdik. Biz dünyada eğer barışa gayret edeceksek bu anlayışlarla bu olmaz, teröristlere zemin hazırlamakla bu olmaz. Teröristlerin önünü keserek barış sevenlerle demokrasi mücadelemizi götüreceğiz. 

"ABD'nin Suriye'de 20 civarında üssü var kim için kuruyorsunuz?"

- ABD'nin kendine has bir yönetim anlayışı var. ABD'de başkanlık dışındaki orada yapılanma farklı. Pentagon'a bakıyorsunuz farklı. Hepsinin çalışma metodu var. Trump ile farklı bir çalışma sürecini işleteceğimizi inandık. Kuzey Suriye'deki yaklaşımlarını hiç iyi bulmadım. 5 bin tır silah getirmelerini hiç iyi bulmadım. 20 civarında ABD'nin üssü var orada. Kim için kuruyorsunuz?

"Onlardan paramızla silah alamıyoruz onlar terör örgütlerine destek veriyor"

- Türkiye'nin buradaki illerine karşı siz PYD/YPG'yi destekliyorsunuz, her türlü silahı veriyorsunuz. Biz kendi paramızla sizden silah alamıyoruz onlara destek oluyorsunuz. Sonra tavır alınca niye alıyorsunuz? oluyor. Biz kendi başımızın çaresine bakmak zorundayız. ABD ile NATO'da olan birlikteliğimizin ve stratejik ortaklığımızın kabul görmesi lazım. 

"5 babayiğit sayın İnce gibilerini ceplerinden çıkarırlar"

- 5 babayiğit çalışma yapıyor. En gelişmiş teknolojiyi kullanmak suretiyle ülkemizi otomotiv sektöründe hem iç piyasa hem ihracata hazırlayacaklar. Bu 5 babayiğit sayın İnce gibilerini ceplerinden çıkarırlar. Onlar kolay kolay her yere adım atmazlar. Onlara teşekkür ediyorum. Sayın İnce savunma sanayiine girmeyecekmiydik?

"Yerlilik oranı savunma sanayiinde yüzde 65'e çıktı"

- SİHA ve İHA'lar olmasaydı Zeytin Dalı'nda yarı yolda kalabilirdik. ABD bize vermiyordu. İsrail'den aldıklarımızda arıza yaptığı zaman tamiri mümkün olmuyordu. Zırhlı taşıyıcılarda Türkiye'de rekabet var. İnce ve Kılıçdaroğlu iyi konuşun. Bunlar olmadığı zaman yarı yolda belini bükerler.  Yerlilik oranı savunma sanayiinde yüzde 20'ydi şimdi ise yüzde 65. Bu noktaya geldik. 2002'de 66'ydı şimdi 600 oldu. Bütçe 5,5 milyar dolardı şimdi ise 60 milyar dolara çıktı. Savunma sanayiini hafife alan hiçbir ülke iflah etmez. 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri