Erdoğan canlı yayında konuşuyor

Başbakan Erdoğan Habertürk, Bloomberg TV ve Show TV'den ortak olarak canlı yayınlanan programda Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlıyor..

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları şöyle;
 
-Şuan Taksim Meydanı'ndaki AKM'yi yıkıp o alanı ve yanında alanı da kullanarak yeni bir eser yapalım. Biz orada 3-4 değişimle tarih-kültür-çevre ve yayalaştırma çalışmalarımızla o alan yeni bir estetik kazanacak.
 
F.Altaylı: Bu projeler öncesinde halka sordunuz mu? Bu alanda böyle bir çalışma yapacağız dediniz mi? Anket yaptınız mı?
 
Erdoğan: Bizzaten bunu yapacağımızı CHP'nin yıktırdığı Topçu Kışlası'nın tekrar yapacağımızı söyledik. Bunlar hep karşılar. Bugün de 3. köprünün oraya gitmiş eylem yapıyorlar. Neymiş oralar da ağaçlar kesilecekmiş. Yok böyle bir şey..
 
"AKM YIKILACAK"
 
Taksim Gezi Parkı ile ilgili bunun çalışmaları benim önüme geldi belediye başkanlığı dönemimde. Baktım ki merkezi yönetim bana destek vermiyor, o işten vazgeçtim. Başbakan olduktan sonra tekrar gündeme getirdim. Baktım ki nefis olacak bunu yaparsak. Hem orada yeşili ve tarihi yeniden kazanırız ve yayalaştırmayı yapacağız. Ona başladık. Bir başka hedef de AKM'yi yıkmak. Yan taraftaki ve arka taraftaki boşluğu da katarak çok büyük bir kültür merkezi yapmayı düşünüyoruz.
 
Bu adımları atarken tabii biz önce Gezi Parkı için kurulun olumsuz yaklaşımı oldu. Bu olumsuz yaklaşımı Ankara'da üst kurul bozdu.
 
- Taksim'deki olayları nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Kim neyi nereye getirdi? Bunu görmeli vatandaşlarımız. Zira bu olayın üzerinde durulan yer Gezi parkı. Böyle başladı. Gezi Parkı nedir? Neresidir? Bunu Türkiye'de bilmeyen çok. Bu işi kullanarak Ankara'da da çok şey yaptılar. Ne adına ne için? Bunların hiç birisinin demokrasiyle alakası yok. Kesilen değil sökülen ağaç var orada. Buranın geçmişi 1780'e dayanıyor. Üçüncü Selim tarafından burada Topçu Kışlası yapılıyor. Daha sonra yıkımı yapılıyor ve Taksim Stadı olarak kullanılıyor. Aslı olan tabi taksim Gezi Parkı ile ilgili olayda. Belediye Başkanlığım döneminde bir yoklama yaptım. O günkü mrkezi yönetimler bana destek vermeyince o işe yüklenmedim. Başbakan olunca bunun bir yoklamasını çekelim. önüme gelen roleveler nefisti. Taksim'e böyle bir eseri kazandırırsak oradaki yeşili kullandırırız. Tarihi kazanırız diye düşündüm. Bir başka hedefim daha var. AKM'yi de yıkmak. Oraya biz çok büyük bir Kültür Merkezi yapalım. Bunun içinde eserlerimizin sahne kültürü çok zayıf. Bizim burada yapacağımız eserle dünyadaki en ileri mimari nokta nerede kullanılmışsa, bunu kullanarak eser yapalım. Bu da hedeflerimizin arasında. Biz orada 3 ve ya 4 değişimle 4 yapılanma kazancağız. Bununla ilgili adımları atarken bizim buradaki bu çalışmalara yönelik, Gezi Parkı'na kurulun olumsuz bir yaklaşımı oldu. Üst kurul Ankara'dan bozdu. Ve karar astlına döndürüldü. Bizim Taksim'e kazandırmak istediğimiz bu eser İstanbul'un meydan noktasında.
 
- Her konuda anketler yaparsınız. Halkın fikrini alırsınız. Bunun büyük maketleri Taksim' konulsaydı. Daha iyi olmaz mıydı?
 
Tarihi bir eser için sormaya gerek yok ki. 2011 öncesinde yıkılmış olan CHP zihniyetinin yıktığı eseri buraya dikeceğiz diye yola çıktık. Bugün mesela bir grup 3. köprünün orada eylem yapıyor. Bir televizyon programında izledim. 358 bin ağaç kesilecek dediler. Yahu sen 358 bin ağaç kesileceğini nereden biliyorsun.
 
Şimdi işte Havalimanı ve 3. köprü o alanların tanzimini getiriyor. Düzenlemelerle birlikte oralar tamamiyle yeşile kavuşacak. Havalimanı çevresi çok çok ayrı güzelliklere kavuşacak. Kaldı ki burada üçüncü bir proje daha var. Kanal İstanbul.
 
MİLLİ KÜTÜPHANE DÜŞÜNÜYORUZ
 
Aslında Taksim'deki mesele Gezi Parkı, AVM olayı değil. Bizim AVm dediğimiz şey İstinye Park gibi değil. Böyle bir şey oraya yapılabilir mi? Ben bunu söylerken üzerinde residance olabilir dedim. Bir de şehir müzesi olabilir diye telafuz etti. Bir düşüncem daha var. Milli Kütüphane düşünüyoruz. Rami Kışlasını Milli Kütüphaneye çevirmeyi düşünüyoruz. Bular buna da karşı çıkarlar.
 
2011 SEÇİMLERİNDE AÇIKLAMIŞTIM
 
Buradaki olayda ısrarla üstüne basa basa Çılgın proje diye söylediğim, kendim yaptığım basın toplantısında görüntülerin hepsini verdim. Bu proje eski değil. 2011 seçimlerinde açıkladım.
 
KOÇ ÜNİVERSİTESİNİN OLDUĞU ALAN TAMAMEN ORMANDI
 
Hilton'un önündeki parkla ilgili kavgamı bilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak başka bir belediye bu işe yeşil ışık yakmıştır. Ama Büyükşehir Belediyemize burada her hangi bir yapılanma istemiyorum dedim. Mesela Koç Üniversitesi'nin bulunduğu yer. Muhteşem bir ormandı. Burayla ilgili savaşım vardı. O dönemde kimse yanımda olmadı. Yalnız kaldım. O üniversiteyi yapanlar çevreci geçinenlerdir. Ben cezaevindeyken bunu engellemek isteyenler şimdi neredeler dedi. Biz davamızı devam ettirdik ve kazandık.
 
MHP VE BDP KATILMADI CHP ORTADA KALDI
 
Toplum psikolojisinde öyle bir durum söz konusudur ki, oradaki azınlık çoğunluğu alır sürükler götürür. CHP Genel Başkanı oraya gitti ama beklediği havayı bulamadı. Orada kabullenmediler. Bu işi körükleyenlerin arasında başından itibaren onları görüyorsunuz. MHP bu işin içerisine bulaşmadı. Hatta BDP de bulaşmadı. CHP ortada yalnız kaldı. Önümde bazı resimler var. Yakılıp yıkılan bazı araçlar.
 
SEÇİM HAKLARINIZ MI ELİNİZDEN ALINDI?
 
Projede kesinlikle CHP'nin onayı var. Aldığım resmi rakamlar var. Yaklaşık 24 saatte 89 polis aracı, 42 özel araç, 4 bize ait bina, 1 konut, 94 iş yeri, çok sayıda otobüs durakları yakılıp yıkıldı. Neyin karşılığında? Ne oldu da bunları yapıyorsunuz. Seçim haklarınız mı elinizden alındı. Bu sorunun cevabını bulabildiniz mi?
 
Fatih Altaylı: İlk orada küçük bir grup vardı. Polisin ağır hamlesi  oldu. O grup parkta küçük bir eylem yapıyordu. Polisin saldırısı sosyal medyada yayılınca olaylar böyle büyüdü. O olay öncesi sert tepki olmasaydı eminin buraya o kadar insan gelmezdi..
 
 
Erdoğan: İnsanların genlerinde olan yaklaşım tarzları var. Orada olmaları yasaksa orada kalıp terörize eylemler yapabilir. Aynısını TEKEL işçileriyle de yaşadık. Aylarca orada da o iş çözüme kavuşmadı.
 
TWİTTER DİYE BİR BELA VAR
 
Şuanda Twitter diye bir bela var. Yalanın daniskası burada. Sosyal medya toplumların baş belasıdır. Bakıyorsunuz. Ağaçlarda salladıracaklar, yok İslamcılar kaleşnikoflarla Taksim'e saldırıyor. Photoshoplarla cesetler yayınlanıyor. Ben 200 bin kişiyi Kazlıçeşme'ye çıkarırım istesem.
 
Biz bunu yapacak güçteyiz. Ama biz bunlara cevap verme yolunda gitmedik. partimin tabanı da bizi sürekli aradı. Orada hayırlı bir hizmet yapılacakken bu provoke ediliyor. Ben çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşıyım. Ama azınlığın da çoğunluğa saygı duyması gerekir. Olması gereken budur.
 
Toplu gösteri mi yapacaksın. Gösteri yerleri bellidir, gidersin yürüyüşünü yaparsın, gösterini yaparsın. Bu toplumun tüm alanlar yol geçen hanı değil ki. Yani istediğiniz yerde istediğiniz şeyi yaparken toplumun diğer katmanlarına saygı göstermeyecek misiniz?
 
AVM OLMAYACAK
 
Zaten İstanbul AVM konusunda doymuş. Şehir müzesi olduğunu kabul edin. Projeden sonra Taksim'de ağaç çoğalır eksilmez.
 
Benim adım Tayyip Erdoğan ben sözünü verdiğim an orada AKM'yi yıkarsam yeni AKM'yi de söz verdiğim gibi yaparım.
 
Atatürk Havalimanı'nın bir kısmını bazı özel uçuşlar için bir alan bırakıp geri kalan yerleri tamamen ağaçlandıracağız. AVM falan yok.
 
Proje bitince kaç ağaç olacak? Bitince artacak mı?
 
Tabii ki artacak. Şu anki yapılan Gezi Parkı'nda kot farkı var. Orası sıfırlanacak. AKM'nin önündeki cadde tamamen yerin altına alınacak. Çevre tamamen yayalaşacak. Vatandaş kendine ait hissedecek.
 
Bizim Taksim Camii olayı var. Camiyi Maksim'in olduğu yerin tamamına cami yapacağız.
 
Arkadaşlarla görüşeceğim. Kilise vakfıyla görüşüp tüm önündeki dükkanları kaldıracağız. Kilise tamamen ortaya çıksın. Medeniyet anlayışımız anlaşılsın.
 
İKİ AYYAŞ DERKEN KİMİ KASTTETİNİZ?
 
İçki yasağı meselesi tartışılırken burada bir cümle kurdurnuz. İki ayyaş dediniz. Buna herkes yakıştırma yaptı. Atatürk ve İsmet İnönü dediler. Herkes bir şey dedi. Siz neyi kastettiniz?
 
Men-i Müskirat Kanunu çıktığı zaman Atatürk'tü. Bunlar konuşuyorlar ama rastgele atıyorlar. CHP'nin kadrosu çok talihsiz bir kadro bunlar siyaseti falan bilmiyorlar. 
 
ALKOLİK DEĞİLİM DİYENLER VAR?
 
Ayyaşlar, alkolikler tartışmaları sürerken, haftada bir kadeh falan içenler de var. Ben alkolik değilim diyenler var...
 
Ben insanımı seviyorum. Alkolik olmasını da istemiyorum. Alkolün insan sağlığına zararı olduğu bilimsel olarak ortada mı? Ortada. Trafik kazalarına bakıyorsunuz. Bunlar ortadayken bize düşen nedir? Biz tabi bu arada muhafazakar demokrat bir partiyiz. Düşüncelerimizi tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyoruz. Bu açıklamalardan rahatsız olanlar varsa özür beyanında bulunurum. Ama bilsinler ki sağlığını düşündüğüm için bunları söylüyorum. Mesela sigara paketini cebinde gördüğümün cebinden paketini istiyorum. Elimde yüzlerce sigara paketi var. Bunları sevdiğim için yapıyorum.
 
Biz muhafazakar demokrat bir partiyiz. Biz açıklamalarımızı yapıyoruz. Bu açıklamalarından rahatsız olanlardan da özür dilerim.
 
Sigara içenleri görüyorum. Paketlerini alıyorum. Halkımdan destek bekliyorum. Ben dünya sağlık örgütünden ödül aldım. Bu ilk defa bu ödülleri almıyorum. Niye? Onların da mücadelesi bu yönde. Amerika'daki kuruluşlar da bizi tebrik ediyor.
 
18 yaş altı kişilere alkol ve sigara satamazsın.
 
İçki içiyorsa alkoliktir. Bizim içenlere saygımız da var. Alkol alıp yola çıkan ve karşıdan bindiren adam ne ceza alıyor.
 
Fatih Altaylı: Bir iki kadeh içenler de bu işten rahatsız oluyor.
 
Bakma sen onlar bile bana oy veriyor.
 
İSTANBUL'DA CİDDİ OTEL İHTİYACI VAR
 
Taksim’de AVM olmayacak. Üstünde rezidans olacak dediniz. Nedir durumu?
 
İstanbul’da ciddi bir otel ihtiyacı var. O bölgede özellikle çok ihtiyaç var. Büyük ihtimalle otel olacak. En uygunu altına şehir müzesi olabilir. Bizim tarihimizle ilgili olarak satış yapılabilir.
 
Orası yayalaştıracağı için vatandaş da alışverişini yapabilir.
 
Daha buranın kararı kesin verilmiş değil.  Projesi aynı eskisi gibi olacak. Taksim daha ağaçlıklı bir yer haline gelecek.
 
Fatih Altaylı bu arada Erdoğan'a opera ile ilgili kitaplar hediye etti.
 
ERKEN EMEKLİLİK AÇIKLAMASI
 
Kadınların çalışma koşullarında iyileştirme yapıldı. 6 yıl emekli olabilecekler. Kadınlar açısından çok iyi oldu ama bazı uzmanlar kadının çalışma hayatında eksiltir işverenler uzak durur dediler. Ne diyorsunuz?
 
Bu kadınların haklarını düzenlemek için yapılmıuş bir uygulama. Kadınlar da erken emekli dönemi olacak. Şimdi kadın istihdamında bir eksiklik yaşanır mı? Bunu ileride göreceğiz. Öyle olursa bazı değişiklikler gelebilir. Devlet de müdahele edersiniz ama özel sektörde buna müdahele edemezsiniz.
 
Suriye meselesi?  Önce Esad'ı ikna etmeye çalıştınız. Sonra ipler koptu. 2 yıldır sürdü. Sınırda 600 kilo patlayıcı yakalandı. Suriye nereye gidiyor?
 
Öncelikle Suriye konusunda zaman açıklaması yapmadım. Ben şuna inanıyorum. bu adam gidecek. Cenevreyle ilgili yapılacak toplantıya hakları verilmezse katılmayacaklar.
 
ESED KARADA DEĞİL HAVADA GÜÇLÜ
 
Beşar karada değil havada güçlü. Gücünü korumaya çalışıyor. Dünkü olayda patlaytaıcıları muhalifler yakaladı. Şu an 300 bine yaklaşan mülteci var. Bütün mesele bizim kendi içimizdeki bütünlüğümüzdür. Siyasi mezhepçlik var. En son Reyhanlı'da yaşadığımız hadise ki Reyhanlı %72 oy aldığımız yerdir. Vatandaşlarımızla konuştuk. Tüm bu olaylar neticesinde biz tedbirlerimizi aldık ve sonuna kadar sürdüreceğiz. Türk, Arap ve kürt kardeşlerimizle bizimle olumlu ittifak halinde olanlar var. PYD yanlışın içine düşmez. Düşerse tavrımızı koyarız.
 
OBAMA İLE GÖRÜŞME
 
Sayın Obama, serbest ticaret düzenlemesi ile ilgili bize destek verdi ama senatoda zayıf. Bizim muhafazakarlardan destek almamız lazım ve orada bir sinyal var. Sayın Obama sizlerin içinde olmadığı bir düzenleme olamaz diye gayet net bir şekilde ifade etti. Yüzde yüz demesek de belli bir oranda netice aldık.
 
MEDYAYA REKLAM VERMEYEN KURUMLAR VAR
 
Medyayı hem siz eleştiriyorsunuz hem de protestocular. Biz ne yapalım?
 
Medyanın tamamını bu konuda suçlamıyoruz ama bazı çevreler var özellikle tansiyonu arttırmak istiyor. Kredi derecilendirme kuruluşları Türkiye'nin notunu arttırırken bazı aracı kurumlar o kanala reklam vermiyormuş. Bu konuları araştırın dedik gerekeni de biz yagpacağız. Takip edeceğiz. Reklam vermeyen aracı kurumla da ilgili gereğini yaparım.Reklam vermeyen aracı kurum ideolojik davranmıştır. Sıkıntı reklamverenden kaynaklanmıyor aracı kurumdan kaynaklanıyor. Bir kaç tanesini arattım bizim bundan haberimiz yok. 
 
 
 
 
 HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri