Erdoğan'dan gençlere sahur sürprizi: Çayınız hazırsa geliyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da yurtta kalan üniversite öğrencilerinin sahur davetini geri çevirmeyerek sofralarına misafir oldu.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Ankara'nın Altındağ ilçesinde Hüseyin Gazi Yurdu'nda kalan gençler, Twitter üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sahur davetinde bulundu.

Öğrencilerin "Sayın Cumhurbaşkanım, bir gece de bizim Hüseyin Gazi Yurdunda sizi misafir etsek de sahuru birlikte yapsak?" teklifine Cumhurbaşkanı Erdoğan da sosyal medya üzerinden "Çayınız hazırsa geliyorum" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gençlerle sahurdayız" yazdığı canlı yayını sosyal medyadan paylaştı.

 

Altındağ'daki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı Hüseyin Gazi Öğrenci Yurdu'na ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kapıda, kendisine Twitter'dan davette bulunan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi Güngör Atak karşıladı.

Daha sonra Atak ve beraberindeki öğrencilerle yurdun yemekhanesine geçen Erdoğan, gençlerle sohbet ederek sahur yaptı.

Sohbet sırasında üniversite öğrencileriyle özçekim ve hatıra fotoğrafı çektiren Erdoğan, öğrenim gördükleri üniversiteler ve derslerinin durumu hakkında bilgi aldı.

Öğrencilerle sahur buluşması, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resmi Twitter hesabının canlı yayın uygulaması "Scope"tan da yayımlandı. Binlerce kişinin izlediği yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce gençlerle sohbet etti ardından gençlere mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine, gençlerle sahur sofrasında bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek başladı.

"Final haftasındasınız, sizleri çok meşgul edemeyiz"

"Tabii final haftasındasınız, dolayısıyla bu final haftasında sizleri çok daha fazla meşgul edemeyiz, fakat sizlerle böyle bir sahur sofrasında bir arada olmanın da mutluluğu içerisinde olduğumu sizlere ifade etmek istiyorum."

"Öğrenci kapasitesi baya yüksek, 1044 kişilik böyle bir yurda sahipsiniz, temenni ediyorum ki buradan başarı dolu bir öğrencilik hayatını tamamlayarak geleceğe yürürsünüz. Sizlere bu süreç içerisinde Allah'tan başarılar diliyorum."

"Göreve geldiğimizde 30 yaş seçilme yaşıydı, biz bunu 18'e indirdik"

"Bildiğiniz gibi göreve geldiğimizde 30 yaş seçilme yaşıydı, biz bunu 18'e indirdik. Dedik ki seçme yaşı 18 olduğuna göre seçilmeyi de 18 yapalım. Çünkü zor olan seçilmek değildir, seçmektir, iyiyle kötüyü ayırt edeceksin. O hakkı veriyorsunuz seçilme yaşını niye vermiyorsunuz? Ve önce 25'e indirdik, sonra da bu yaşı 18'e indirdik. Ama birileri de diyordu ki o arada, parlamentoyu çoluk çocukla mı dolduracağız. Bilmiyorlar ki İstanbul'un Fethi'ni 21 yaşında Fatih Sultan Mehmet yaptı. Birçok ülkede 18 yaş seçme seçilme yaşıdır. "

"Şu an başımıza bela olan ahlaksız Avusturya Başbakanı 30 yaşında"

"Şuanda başımıza bela olan Avusturya'nın ahlaksız başbakanı 30 yaşında, dışişleri bakanıyken 28 yaşındaydı. Çok şımardı, havalara girdi. Türkiye'ye karşı afra tafra yapıyor. Bizim şuanda orda 200-250 bin vatandaşımız var ve bunlar yıllardır orda yaşıyor. Fakat Türkiye güçlendikçe bunlar çıldırıyor, şimdi biz G-20 ülkesiyiz, onlar arkada nal topluyor. Biz G-20'nin özellikle potansiyelini yakalayarak 17. ülke dünyada olduk ve oraya girdik. "

"IMF bizden borç istedi, verin dedim. Bugün borç alan yarın emir alır dedim"

"Hatırlayın göreve geldiğimizde bizim IMF'ye olan borcumuz 23,5 milyar dolardı, ama bizim şuanda IMF'ye borcumuz yok. 2013'te IMF'ye borcu sıfırladık, daha sonra IMF bizden borç istedi. Ne kadar istiyorlar dedim, 5 milyar avro. Ben de arkadaşlara dedim ki verin. Bugün borç alan yarın emir alır dedim. Baktılar ki çılgın Türkler yine çıldırdı bu parayı verecek, vazgeçtiler almadılar. O arada da 27,5 milyar dolar olan Merkez Bankası döviz rezervimiz 136 milyar dolara çıkmıştı, şuanda 110 milyar dolar civarında. Bunlar tabi çıldırtıyor, Türkiye ilerliyor. Bakıyorlar ki bir taraftan Marmaray'ı yapmışız, şu ana kadar Marmaray'dan geçen yolcu sayısı 27 milyonu buldu. Biz Marmaray'ı yaptık ama bir de otomobili de denizin altından geçirelim, Avrasya Tüneli'ni yaptık. Dedemiz Fatih karadan kadırgaları yüzdürdü, götürdü, dedemiz böyle yaptıysa biz de denizin altından ralı sistemi götürelim, öbür taraftan otomobilleri götürelim. Bunlar yetmez dedik bir de Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yaptık, o da yetmez dedik Osmangazi Köprüsü'nü yaptık, şimdi İstanbul-İzmir arasını yaklaşık 3 saate indiriyoruz ve İstanbul-Bursa 1 saat 15 dakika. Bak nereden nereye geldik."

"Tesla'nın sahibi seni ziyaret etmiyor, beni ediyor"

"Gençler unutmayın iş bilenin kılıç kuşananındır. Otomotiv sektöründe dedim ya 5 babayiğit diye, sonunda 5 babayiğidi bulduk, o sektörün aslında bir numarası, dünyada da önemli yeri olan firmalar." 

"Ne diyorlar Erdoğan 20 yıl geriden geliyor. Bizim yaptığımız ve yapacağımız otomobiller tamamıyla elektronik sistem. Elektrik enerjisiyle çalışacak, bu tür otomobiller yapıyoruz. Kalkıp da bu noktada Tesla'nın sahibi gelip seni ziyaret etmiyor, beni ziyaret ediyor. Diyor ki bu işi yaparsa bu adam yapar. Ve şuanda biz bu 5 babayiğitle yerli milli otomobilimizi başladık yapıyoruz, yapacağız ve artık şuan itibarıyla otomotiv sektöründe ihracatımız 30 milyar avronun üzerinde. Bu bir şeyi gösteriyor, daha iyi olacak."

"Savunma sanayiinde çok iyi bir konumdayız"

"Savunma sanayiinde çok iyi bir konumdayız. Artık biz silahlı insansız hava aracımızı üretiyoruz, ayrıca insansız hava aracımızı da üretiyoruz. Ama bunlar bize yeterli değil, inşallah yerli savaş uçağımızı da yapacağız. Bunun yanında zırhlı taşıyıcılarımızı da yapıyoruz, 14-15 kişilik zırhlı taşıyıcılar ve bunlarla terör mücadelesini sürdürdük, sürdürüyoruz. Şimdi yerli tankımız şuanda yapılıyor, silahlarımız aynı şekilde."

"Bu genç ve dinamik nüfusla 2023 ve 2053'ü kendi lehimize çevireceğiz"

"Biz göreve geldiğimizde yüzde 20 savunma sanayiinde yerlilik vardı, şuanda yüzde 65. Daha iyi olacak, ben siz gençlerden de bu dinamizmi bekliyorum. "Acaba" demeyin, "biz yaparız" deyin. İnşallah gelecek bizimdir, bu genç nüfusla, bu dinamik nüfusla inşallah biz bu asrı 2053, 2071 tamamen kendi lehimize çevireceğiz. Şimdi ilk etap 2023, tabii ondan önce 24 Haziran. 24 Haziran'ı inşallah başarıyla neticelendirip ardından da hep beraber 2023'e ve biz tabii 2053'ü görmeyeceğiz tabii, 2053 size emanet, ve 2053'te de sizler farklı bir Türkiye'yi inşa edeceksiniz. Ben derslerinizde üstün başarılar diliyorum. Allah zihin açıklığı versin."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sahur sonrası çıkarken gençlerle muhabbeti sırasında sigara kokusu almasının ardından "Gençler sigara kokusu geliyor. Aman haa" diyerek gençleri uyardı.

Erdoğan'a ziyaretinde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu ile Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan da eşlik etti.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri