Erdoğan'dan Patriot ve S-400 açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel ziyareti dönüşünde aralarında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Erdoğan ABD'nin S-400 kosunuda bir hayli yumuşadığını kaydederek, “S-400’leri devreye almayacağınıza dair bize söz verin noktasına geldiler" diye konuştu.
 
Erdoğan, gazeteci Nur Özkan Erbay'ın "Suriye’deki son hale dair Esed rejiminin ateşkesi ihlal ettiği yolunda haberler var. Türkiye’nin de bu konudaki tavrı net. Bundan sonra sahadaki hale paralel olarak ne gibi caydırıcı nedenler kullanılacak? Ayrıca bir Patriot bataryasının Türkiye’de konuşlandırılması bugünkü görüşmede gündeme geldi mi?" sorusuna şu cevabı verdi:
 
"İspanyolların bizde tespit edilen Patriot’ları şu anda NATO’nun bizim amacıyla görevlendirdiği pakettir. Bu gündeme geldi. Fakat ek bir paket hususu gündeme gelmedi. S-400 hususu ile ilgili de Stoltenberg’in düşüncesi bellidir; “Üyelerimizin kendi tercihidir. Biz onlara niye onu, niye şunu gibi bir tercih baskısı yapmayız, yapamayız.” Ama Patriot hususu ile ilgili de bildiğiniz gibi biz Amerika’ya şu öneriyi de yaptık; “Eğer verecekseniz siz de bize Patriot verin. Biz sizden de Patriot alırız.” Fakat S-400 hususu ile ilgili tabi onlar da oldukça yumuşadılar, “S-400’leri devreye almayacağınıza dair bize söz verin” noktasına geldiler.
 
Tabi şu anda İdlib’de Pantsir’ler var. Libya’da da var. İdlib’de biz 8 Pantsir’i SİHA’larla yok ettik. Bunlar tabi fiyatları da çok yüklü ve mühim hava savunma sistemleri.
 
Şu an geçici bir ateşkes de olsa sürec iyi gidiyor, 4 günü doldurduk. Temennim odur ki bu şekilde devam eder ve bu kalıcı bir ateşkese de dönüşür.
 
Bu arada tabi biz İdlib’in kuzeyinde briket barakalar hususu ile ilgili çalışmalarımızı süratle devam ettiriyoruz. Sınırımızdan 25-30 kilometre derinlikte oralarda güvenli bölge meydana getirmek amacıyla briket barakaları yapıyoruz. Şu an 1.500 kadar yapıldı. Bunlarla birlikte İdlib’deki insanları buralara peyderpey yerleştireceğiz. Bu barakaların zeminine tahta döşüyoruz ve konforunu artırmaya gayret gösteriyoruz. Tabi bununla birlikte ateşkesin sonrasında güneyden kuzeye İdlib’e yavaş yavaş dönüşler de başladı."
 HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri