Erdoğan-Putin görüşmesine damga vurdu!

Moskova'daki Erdoğan-Putin zirvesinden İdlib için ateşkes kararı çıkarken, saatler sonra sosyal medyada iki fotoğraf dolaşıma sokuldu.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Moskova'daki Erdoğan-Putin zirvesinden İdlib için ateşkes kararı çıkarken, saatler sonra sosyal medyada iki fotoğraf dolaşıma sokuldu. Fotoğraflarda yer alan heykeller üzerinden Türkiye'ye mesaj verildiği iddia edilirken, gerçeğin öyle olmadığı kısa süre içersinde anlaşıldı.
 
Dün başkent Moskova'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İdlib Zirvesi gerçekleştirildi. İki liderin 5 saat 40 dakika süren toplantısından İdlib'de ateşkes yapılması kararı alındı.
 
Putin ile Erdoğan'ın kameralar önündeki ilk görüşmesinde basına yansıyan iki kare sosyal medyada bir anda algı operasyonuna çevrildi.
 
Suriyeli ve Rus hesapların fotoğrafları paylaşıp "Rusya'dan Türkiye'ye mesaj" içeriğiyle dolaşıma soktuğu kareler, bazı Türk gazeteciler ve çok sayıda Twitter kullanıcısı tarafından da yalan olup olmadığına bakılmayarak direk paylaşıldı.
 
ALGI OPERASYONUNA ALET EDİLEN HEYKELLER NEYİ SİMGELİYOR?
 
Paylaşılan ilk fotoğraftaki (üstte) ufak heykel, 1877-1878 yılları arasında yapılan ve 93 Harbi olarak da tanınan Osmanlı-Rus savaşındaki Rus askerlerini temsili ediyor.
 
Sosyal medyada istismar edilen ikinci fotoğraftaki heykel ise, Rus-Osmanlı Savaşları'nda Osmanlı Devleti'ni büyük kayıplara uğratan, Kırım'ı Osmanlı'dan koparan Rus İmparatoriçesi II. Katerina'nın heykeli...
 
GERÇEK İSE ÇOK FARKLI
 
Sosyal medyada bu iki fotoğraf bu şekilde dolaşıma sokulurken, gerçekte durumun böyle olmadığı kısa zaman içersinde anlaşıldı. Putin'in Kremlin'deki görüşmeleri incelendiğinde, bu iki heykelin her vakit orada durduğu ve Türkiye'ye mesaj vermek amacıyla bilerek getirilmediği anlaşıldı.
 
PUTİN'İN ESKİ GÖRÜŞMELERİNDE DE HEYKELİN ORADA OLDUĞU GÖRÜLÜYOR
 
Putin'in Merkel ve Netanyahu ile görüşmesinde basına yansıyan karelerde aynı heykelin yerinde durduğu görülüyor.
 
İKİNCİ HEYKELİN HİKAYESİ
 
Türk heyetinin II. Katerina heykeli önünde mesaj vermek amacıyla bekletildiğinin de yalan olduğu meydana çıktı. Putin'in bir basın brifinginde gazetecilere yaptığı açıklamada, heykelin yerinde durduğu görülüyor.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri