Erzurum'da 2 bin kişiye iş imkanı

İŞKUR Erzurum İl Müdürlüğü tarafından, Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında hazırlanan projeler sayesinde 2 bin kişi istihdam edilecek.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
İŞKUR İl Müdürü Ahmet Tacettin Ötügen, yaptığı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın işsizlikle mücadele çalışmaları kapsamında çeşitli programlar uyguladığını belirtti.
 
Ötügen, bu kapsamda, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde, doğrudan veya yüklenici eliyle toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlığı ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek, iş gücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek amacıyla TYP'nin uygulandığını kaydetti.
 
İŞKUR İl Müdürlüğü'nce 10 Ekim 2013-30 Haziran 2014 tarihleri arasında kent genelinde 74 projenin hayata geçirileceğini vurgulayan Ötügen, söz konusu programda 20 ilçe milli eğitim müdürlüğünde, 17 ilçe müftülüğünde, 20 ilçe ve 10 belde belediye başkanlığı, büyükşehir belediyesi, il özel idaresi ile kültür ve turizm il müdürlüğünde toplam 2 bin kişinin istihdam edileceğini ifade etti.
 
Ötügen, işe alınacak kişilerde aranan kriterleri şöyle sıraladı:
 
"TYP'ye başvuracak katılımcıların, kurum il müdürlüğüne kayıtlı işsiz durumunda olmaları, en az 18 yaşını tamamlamış olmaları, herhangi bir öğretim kurumunda öğrenci olmamaları (açıköğretim öğrencileri hariç), emekli, malul, dul ve yetim aylığı almamaları, kamudan herhangi bir ad altında maaş gibi gelirlerinin olmaması gerekiyor. TYP'den yararlanılmaya başlandığında Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir sosyal yardım almamaları gerekmektedir."
 
Katılımcılara, TYP süresince asgari ücret üzerinden çalışma süresine göre hesap edilecek ücretin ödendiğinin altını çizen Ötügen, " TYP süresi boyunca sosyal güvenlik ve genel sağlık sigorta priminiz İŞKUR tarafından karşılanacaktır. Bu programa katılmak isteyen vatandaşlarımızın 23-30 Eylül 2013 tarihleri arasında 'www.iskur.gov.tr internet' adresinden veyaErzurum İŞKUR İl Müdürlüğüne bireysel müracaat etmeleri gerekmektedir" ifadelerini kullandı.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri