Eskiden iki lafın belini kırardık şimdi 'emoji'lerin

Konuşmayı bırak yazmayı unuttuk.. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı yerde ‘emoji’ler sağolsun.. Yaşasın ‘emoji’ krallığı!.. Peki niye böyle olduk?..

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET

Mısır arkeologları gibiyiz.

‘Emoji’lerle hiyeroglif yazıyor, Hititliler gibi tablet kullanıyoruz.

‘Emoji’lerle uyanıp, ‘emoji’yle yaşıyor, ‘emoji’yle yiyip içiyor, ‘emoji’yle uyuyoruz..

“İyi geceler aşkım” yerine   “bi ay dede, 3 yıldız, 5 kalp, biraz çiçek böcek araya iki anlamsız işaret, bi trafik levhası, bi WC…”

***

Konuşmayı bırak yazmayı unuttuk.. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı yerde ‘emoji’ler sağolsun..

Yaşasın ‘emoji’ krallığı!..

Peki niye böyle olduk?..

Şaka gibi geliyor ama durum ciddiye gidiyor..

Eğer böyle bol kepçeden kullanmaya devam edersek ileride modern alfabeyi bırakıp hiyeroglif yazmaya başlayacağız..

Hiyeroglif kısacası antik döneme ait bir yazı biçimdir..

İnsanoğlu hiyeroglafi ile başladı, alfabeye döndü şimdi tekrar o döneme doğru gidiyoruz ‘emoji’ler sağolsun.. ‘emoji’lerle yazmaya başlayınca bizden sonra gelen nesil yeniden hiyeroglifi bulmuş olacaklar..

Yabancı dil sorunumuz da ortadan kalkar belki..

Düşünsenize, dünyanın her hangi bi milletinden bi insanla sadece ‘emoji’ kullanarak anlaşabiliriz o derece yani!..

***

Mesela şu yeni çıkan IPhone8’de yüz tanıma özelliği varmış, ‘emoji’yi o an yüzünüzdeki ifadeyi baz alıp ona göre ‘emoji’ atacak .. Yersen..
   Vs. vs..

İşler karışacak gibi..

***

Ülkelerin en kullandıkları ‘emoji’ler bir araştırmayla tespit edilmiş. Türkiye en çok gülen yüzü kullanıyormuş..


***

Peki bu kadar yaygın kullanılan ‘emoji’lere kullanıcı ne diyor?..

Atatürk ‘emoji’si olsaydı ne kadar kullanılırdı veya sulandırılır mıydı?

Merak edip okuyuculara, ‘emoji’ kullanıcılarına sordum, çok yaratıcı cevaplar aldım. “izin verilse” dahi ATATÜRK ‘emoji’sinin istenmediğini gördük..

Dr. Saim Acar: Yüzyüze olsak bile bir arada olduğumuz insanlar ile konsantrasyon sorunumuz ilerliyor. Bu sebeple konuşmanın da anlamı gittikçe yitiriliyor. Şekillere kayma eğilimi bu yüzden. Tadını unuttuk sohbetlerin.

Seçkin Keskin: Eti, kanı olmayan silikon aksesuar gibi kimliksiz yüzler.

Gül Şav Özdemir: Çağ atlıyoruz desek de insana özel konuşma becerimiz geriliyor… Gelişmiş sözcük dağarcığımızdan çıkıp mağara çağının işaret ve simge araçlarını kullanır olduk. Atatürk ‘emoji’si asla olmamalı. Atatürk yeterince sulandırıldı. Bu denli ucuzlatılmamalı. Onun yerine ''ne saçma-gereksiz meşguliyet....'' gibi ‘emoji’ler olabilir.’’

Hakan Kesgin: ‘Emoji’ler konuşma dağarcığı zayıf insanların bi iletişim aracı olmuştur.

Ebu Bekir Gökçimen: Cümleler yetmiyor, kendimizi şekillerle ifade eder hale geldik. Ayrıca 5816 sayılı yasa gereği Atatürk ‘emoji’si ne izin verilmez. Ama olsaydı yüksek ihtimalle sulandırılırdı.. Bana soracak olursanız? Ve öyle bir şey olmuş olsa herhalde kullanmazdım!’

Sümran Sağlam: Kavgalar sessiz, gülmeler sessiz, nesi var… Hiç olmadığı kadar huzurlu olurduk. Uzun cümleler kurunca, konuşunca anlaşıyor muyuz sanki.

Nalan Adıgüzel: Bazen kendimizi gizlemenin en şirin hali.

Bahattin Camlı: İletişim bozukluğu, yapmacık.

Bülent Ünlü: Türkçe’de 112 bin kelime mevcut iken bunların günlük hayatımızda kaçını kullanıyoruz? Günlük iletişim de.. Kültürümüz kadar, bilgi birikimimiz kadar, okuduğumuz ya da sosyal çevremizden öğrediğimiz kadar iletişimimizde farklı kelimeleri kullanıp kendimizi ifade ediyoruz.. Kelime hazinesi güçlü olmayan bir konuda iki satır duygusunu sözlerle ifade edemeyen ya kaba kuvvete, ya küfüre, ya da işte bu sanalın ‘emoji’ diline başvuruyor.. İnsanlar en özel anlarında günlerinde bile kopyalayıp yapıştırarak hazır mesajlar hazır görseller ile birbirlerini tebrik eder oldu.. Halbuki kelime dağarcığımızı günlük konuşma haznemizi ne kadar yüksek seviyeye getirir isek, günlük kullandığımız kelime sayısını artırır isek bence bu ‘emoji’ler duygularımızı ifade etmek için çok gereksizleşecek...

Murat Yetişir: ‘’Ortalama yuzelli kelime ile konuşan yurdum insanı için ‘emoji’ can simidi.’’

Şavel Boztoprak: Atatürk ülkemizin sınırlarını belirleyen önderimiz. Bazı sapkın düşünceye sahipler sulandırırdı, ben kullanmazdı. Atatürk’ün sevgisi kalbımizde olmalı.. Anlatılmaz yaşanır.

Mustafa Tokat: Konfersif  hastalar vardır, sıkıştımı hasta rolü yapar. Bizler de sıkıştık mı ‘emoji’ denen sahte duygusuzluklara sıvışıyoruz. Etten kemikten duygulardan birleşerek bir bütünü oluşturan bizler insanlıktan çıktık. Sanal insanlar, robotlar olduk.

Fatih Kule: Tembel işi.

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASE
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri