Fiyat pazarlığı için büyük fırsat!

Türkiye’nin yurt dışından ithal ettiği doğal gazda son döneme dair bilgiler ilginç bir durumu da ortaya koyuyor.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Türkiye’nin yurt dışından ithal ettiği doğal gazda son döneme dair bilgiler ilginç bir durumu da ortaya koyuyor. Rusya’dan aldığı gazı yüzde 72 azaltan Türkiye, rotasını ABD, Katar ve Azerbaycan’dan gelen enerjiye çevirdi. Uzmanlara göre bu hal Rusya’dan alınan gaz fiyatında düzeltme için fırsat olabilir.

Dünyanın koronavirüs sebebiyle son derece zorlu bir dönemden geçtiği bugünlerde ülkelerin üretimleri, bundan dolayı enerjiye olan gereksinimleri da düştü. Türkiye, 2020’deki enerji kullanımı kadar ihtiyacı olan doğal gazı temin etme yöntemiyle de dikkatleri üstüne çekti.

GEÇEN YIL RUSYA ZİRVEDEYDİ

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, geçen senenin Mart ayında Türkiye’nin doğal gaz ithalatında Rusya’nın yüzde 32,5 ile açık ara ilk sırada olduğunu hatırlattı.

Söz konusu dönemde İran ve Azerbaycan’ın Rusya’nın ardından geldiğini kaydeden Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Geçen senenin Mart ayında ABD’nin doğal gaz ithalatımızda payı yüzde 2,15 iken Katar ise yüzde 6,10 dolaylarındaydı.” verisini paylaştı.

BİR YIL İÇİNDE BÜYÜK DEĞİŞİM

Takvimler Mart 2020’yi gösterdiğinde Türkiye’nin doğal gaz ithalatında ciddi değişimler olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, şu şekilde devam etti:

“Bu senenin bilgileri ele alındığında Rusya’dan alınan doğal gaz bir önceki aya göre yüzde 65, bir önceki seneye göre yüzde 72 azalmış. Arzla ilgili teknik bir problem yoksa bu durum piyasa koşulları sebebiyle oluşmuştur. Rus gazının alımında geçerli fiyat formülüne piyasa koşulları gecikmeli yansıdığından spot piyasadan temin edilen sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) Rus gazından çok daha ucuz kalmış olabilir.

Kaldı ki bu dönemde Türkiye sıvılaştırılmış doğal gaza yönelmiş ve ABD’nin doğal gaz ithalatımızdaki payı yüzde 300, Katar’ın payı ise yüzde 200 artmış. Yine bu sene Mısır, Kamerun, Nijerya gibi LNG ihracatçısı ülkelerden Türkiye’ye gaz gelmiş.”

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, doğal gaz ticaretinde fiyatların bu derece dalgalı olmasının sürdürülebilir olmadığına vurgu yaparak, “Aynı zamanda tercih edilecek bir durum da değil. Piyasa koşulları buna yol açıyorsa yinelenmemesi için tedbir alınması gerek. Fiyat formülü başka Avrupa ülkelerinin yaptığı gibi tekrardan müzakere edilerek spot pazar fiyatlarına endeksli olacak şekilde revize edilirse bu problem ortadan kalkar.” ifadelerini kullandı.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri