FOÇA'NIN YENİ BELEDİYE BAŞKANININ HİKAYESİ

Yolunuz açık olsun Fatih Gürbüz.. Umarız sizi de bir gün İzmir’i yönetirken görürüz..

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Nihayet ‘’seçimler bitti!’’  fakat artçıları devam ediyor..!

Malum, İstanbul seçimlerine yapılan itirazlar seçimin aslında bir nebze de olsa devam ettiğine işaret eder gibi..

Neyse konumuz bu değil şimdi..

Konumuz Foça..

Niye Foça..?

Çocukluğumun geçtiği hala da her yaz müdavimi olduğum güzeller güzeli el değmemiş bakir koylarıyla, fışkıran tarihiyle, hikayesiyle Foça..

Tarihte asillerin kıyafetlerinde tercih ettiği kendine özgü tonu moruyla Foça,  hem meraklısı hem yazlıkçısı hem konum olarak önemli bir noktada bulunur bilen bilir..

Foça’da son üç dönemdir Gökhan Demirağ belediye koltuğunda oturmakta idi.. Bu seçimde gitti.. Oturup ne yaptığı veya ne yapmadığını konuşacak değiliz geçti bitti..Yolu açık olsun.. Yeni gelene bakalım..

Çok genç bir arkadaşımız geldi..Daha 36 yaşında.. Bi kere bu çok güzel bir yaş.. Niye..? Genç idealist yöneticilere ihtiyaçtan ‘’fazlalıktan değil’’ yani..

Lakin genç yaş avantaj olduğu kadar dezavantaj da olabilir..!

Sosyal medyanın  sere serpe kimlikleri ve kişilikleri ortaya serdiği şu yıllarda artık yöneticiler ve siyasetçiler hakkında iyi veya kötü bir fikrimiz olabiliyor.. Herkes hakkında olabiliyor.. Sosyal medya bi’nevi zaafları da ortaya çıkarabiliyor..

O yüzden herkesin paylaşımlarına dikkat etmnesi verdiği mesaj bağlamında çok önemli.. Bu eleştirimi bilaher ayrı bir yazı konusu yaparım biraz daha takip etmem gerekiyor..

Gelelim Foça’mızın yepyeni gıcır gıcır belediye başkanı Fatih Gürbüz’e..

Onunkisi bir ‘’aşk hikayesi’’ değil, tam bir kül kedisi hikayesi..

Pazarcılıktan, futbola, güvenlik görevlisinden, taksiciliğe ve son olarak da itfaiye eri olarak genç yaşa bi’çok ‘’halktan’’ meslekler sığdıran Gürbüz’ün hikayesi

Veya başka bir ifadeyle ‘’siyasetin nelere kadir olduğunun’’ belki de bir milli piyango hikayesi..!

Yazılanlara çizilenlere de bakılırsa perde arkasında CHP içerisinde siyasi bir tecrübesi yok denecek kadar az..!  Biraz gençlik kolları biraz merkez ilçe o kadar.. Gerçi daha ne olsun dimi..! Foça zaten bir avuç kadar yer..

Lakin bir avantajı var doğup büyüdüğü yer Foça.. Foça’yı herkesten iyi tanıması gereken bir yönetici.. Foça’nın son yıllardaki yükselişini iyi değerlendirirse Foça’yı kısa zamanda marka yapabilecek bir kişi..

Gürbüz’ün bir şansı daha var..

Sıfır km. bir Foça’yı devir teslim aldı..

İzmir Büyükşehir Belediyesi Foça’daki geri kalmışlığı farkına varıp el attı.. Son iki-üç yıldır Foça’nın tüm alt yapısı sıfırlandı.. Alt yapı yoktu zaten insanlar foseptik ve kabızlık kavgası veriyordu komşularıyla ‘’Sen şu kadar ettin ben bu kadar!’’ diye..

Tüm alt yapının yanında yeni bir yat limanı geliyor ki; defalarca her aşamasının haberini yaptık.. Onu da Sayın Binali Yıldırım söz vermişti sözünde durdu..

Tarihini yazmaya gerek yok tüm dünya biliyor Foça ve Yeni Foça’yı..

Paranın ilk icat edildiği Lidyalılar ve Firigyalılar giibi medeniyetlerin yaşadığı yer olması, bakir el değmemiş koylarıyla çok önemli bir lokasyonda olması Foça ve Yeni Foça’yı marka yapmaya yeter de artar bile..

Tabi tüm bunlar Foça ve Yeni Foça’nın turizm cenneti olmasında çok büyük avantaj..

Bu avantajı kullanırken de betonlaşmadan mümkün olduğu kadar uzak ve kentin tarihi doğasına uygun mimarilerle yapılaşmaya destek olmak daha da önemli..Tarihi dokuyu korumak vizyon ve misyon işidir.. Rant kapısı olursa hepimiz kaybederiz..

Bir not: Bi’kere önce şu eski başkandan kalma içerisine çok para harcandığı iddia edilen lüks siyah camlı ‘’Star minibüsünden’’ kurtulun derim..

Sosyal medyadki paylaşımlarınıza fotoğraflarınıza dikkat edin her birinin sosyal mesaj içerdiğini, halk nezninizdeki algınızı yönettiğini unutmayın..

Belediye muhabirliğinden gelen bir gazeteci olarak söylüyorum; ‘’Biz çok belediye başkanı gördük geçirdik. Bi’çoğunun adını bile hatırlamıyoruz ama bazılarını hala destek verip alkışlıyoruz.. Tunç Soyer gibi..

Yolunuz açık olsun Fatih Gürbüz.. Umarız sizi de bir gün İzmir’i yönetirken görürüz..

Gökhan Demirağ başkanı hiç takip etmedim ne yapıyor ne ediyor çok da önemsemedim ama sizi yakın markaj takipteyiz..

Neden..?

Çünkü hikayeniz ilgimi çekti ondan..

Bana Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hayat hikayesini anımsattınız..’’Ustanın hikayesi’’ belgeselini izlemenizi öneririm..

Sayın Erdoğan’da sizin gibi disiplinli ekip çalışmasını ve takım ruhunun önemini kendisine çok genç yaşta öğreten futbola merak sarmış okulunun tüm spor aktivitelerinde yer almış, harçlığını çıkarmak için kağıt şeker, su ve simit satmıştı.. Tıpkı sizin 13 yaşınızda pazarcılık yaptığınız gibi..

Sayın Erdoğan’da tıpkı sizin gibi iş aramıştı, iş müraacatında bulunmuştu.. Bu süreçte de siyasi mücadelesini sürdürmüştü..

Şanş da yardım etmişti tıpkı sizin şu an ki şansınız gibi..

Bu şansınızı lütfen iyi kullanın. Bize de, kendinize de, kentimize de faydalı olursunuz umarım..

Şansınız bol olsun, yöneticilik kariyeriniz başarıyla dolsun..

 

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET 

flzadm@hotmail.com

  

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri