FRANSIZ KALMAYALIM

Biraz tarih okuyanlar Fransa gibi sömürgeci bir ülkenin geçmişte lejyonerlerinin (paralı asker) kadınlara tecavüzlerini, Cezayir başta bi'çok ülkeye yaptıkları zulümlerini hatırlar..

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Fransız Parlamenter kadınların salonu terketmesi de ayrıca klasik kadın tribi profesyonel bir siyasetçi gibi değil.. Bizde de var bu triplilerden..

Ayrıca Bakan Mevlüt Çavuşoğlu doğru söylemiş..

Bu arada Sn. Çavuşoğlu'nun bir benzeri diyalog 17 Nisan 2011'de Erdoğan ile yine Fransız Parlamenter arasında yaşanmıştı hatırlarsanız..

O dönem Başbakan olan Sn. Recep Tayyip Erdoğan, kendisine dini azınlıkların korunması konusunda soru yönelten Fransız parlamentere, "Arkadaşımız Fransız mı? Ama Türkiye'ye de Fransız. Bizde böyle güzel bir söz var" dedi.

O günlerde  AKPM Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili olan Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu Fransız kalma esprisi, Türkiye’de özellikle belli bir kesim tarafından yanlış yorumlanıyor, ama Strasbourg’da bu espri tuttu" diyerek Erdoğan'a şu sözlerle destek vermişti:

17 Nisan tarihli Hürriyet haberi:
ARKADAŞ FRANSIZ AMA TÜRKİYE'YE DE FRANSIZ 

Antalya’da partisinin milletvekili adayları tanıtım toplantısına katılan Çavuşoğlu, Başbakan Erdoğan’ın, Türkiye’nin Başbakanı ve Medeniyetler İttifakı’nın eşbaşkanı olarak yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve başta Libya olmak üzere Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerindeki gelişmelerle ilgili düşüncelerini güzel bir çerçevede AKPM’deki milletvekillerine anlattığını söyledi.

Başbakan Erdoğan’ın konuşması sonrasındaki soru-cevap bölümünde bazen esprili, bazen de sitemkar yanıtlar verilmesi gerektiğini anlatan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Bu Fransız kalma esprisi, Türkiye’de özellikle belli bir kesim tarafından yanlış yorumlanıyor, ama Strasbourg’da bu espri tuttu. Sayın başbakanımızla oradaki milletvekili arkadaşlarımız arasında interaktif bir diyalog oldu. Bu espri de tamamen Türkiye’de de kullanılan bir espridir. Strasbourg’da bu esprinin gayet güzel tuttuğunu söyleyebilirim. Bunu herhangi başka bir tarafa çekmeye gerek yok. Sonuç olarak sayın Başbakanımız ayrıldıktan sonra konuştuğumuz arkadaşlarımızın hepsinden de olumlu intibalar aldık. Tercüme yapıldıktan sonra herkes anladı, gülüşmeler başladı. Hatta herkes kulaklıkları çıkarıp birbirine yorum yapmaya başladı. Genel kurulda tercüman arkadaşımız da güzel tercüme etti. Zaten sayın Başbakanımız da ’Bizde bir deyim var’ diye başladı. Ondan sonra bu sözü kullandı. Genel kurulun içinde hoş bir ortam oldu, herkes gülmeye başladı. Sanırım iyi anlaşıldı, herkes anladı bunu, zaten daha sonra ’Biz de bunu kullanacağız, hoşumuza gitti’ diyenler de oldu. Espri de yerini buldu. Herhalde Avrupa Konseyi’nin lügatina de bir Türk deyimi böylece girmiş oldu." 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/erdoganin-esprisi-fransada-cok-tuttu-17570793

 

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET 

flzadm@hotmail.com

  
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri