Gaz bombalarının etkisini artırmak için bunu yaptı!

Yunanistan sınır güçleri, attıkları gaz bombalarının daha çok etki etmesi amacıyla açık alanda fan çalıştırmaya başladı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Yunanistan sınır güçleri, attıkları gaz bombalarının daha çok etki etmesi amacıyla açık alanda fan çalıştırmaya başladı.
 
Sığınmacılar, Avrupa'ya gitmek amacıyla Yunanistan sınırında 14 gündür bekliyor. Yunanistan hudut birlikleri, geçişleri engellemek amacıyla zaman zaman sığınmacılara biber gazı ve tazyikli suyun yanı sıra, ölüm ve yaralanmalara sebep olan plastik ve gerçek mermilerle müdahalelerde bulunuyor.
 
Akıl almaz yöntemlerine bir yenisini daha ekleyen Yunanistan, uzun süredir Türkiye yönüne doğru esen rüzgarın yön değiştirmesi sebebiyle sınırda bir aracın arka kısmına  monte edilmiş fanı çalıştırmaya başladı.
 
Attıkları gazların kendilerine dönmesi üzerine, askeri bir aracın arka kısmına  monte edilen fanı çalıştıran Yunanistan emniyet güçleri, bu sayede sığınmacılara müdahalede kullandıkları orantısız gücün tesirsini artırmayı amaçlıyor.
 
Yunan sınır birliklerinin gazı attıktan sonra fanı çalıştırması görüntülere de yansıdı.
 
Sınırın yakınlarındaki sığınmacılara sık sık biber ve göz yaşartıcı gazlarla saldıran Yunanistan'ın, tesiri çoğaltmak amacıyla son kullanma tarihi geçmiş gazlar kullandığı tespit edilmişti.
 
Yunan polisi, sığınmacıları sınırından uzaklaştırmak amacıyla biber ve göz yaşartıcı gazlı müdahalenin yanı sıra otomatik tüfeklerle de ateş açıyor.
 
Yunanistan, ülkesine giriş yapan sığınmacıları yaralayıp Türkiye'ye geri dönmeye zorluyor.
 
Avrupa'ya geçmek amacıyla Edirne'ye gelen binlerce sığınmacı, ırmak ve kara sınırını kullanıp Yunanistan'a geçiyor. Sınırda bekleyen sığınmacıların yanı sıra sınırı geçmeyi başaranlar da Yunan sınır birliklerinin kötü muamelesiyle karşılaşıyor.
 
Yunanistan'a atlattıktan sonra sınır birliklerinin silahla yaraladığı sığınmacılar Türkiye'ye dönmek mecburiyetinde kalıyor.
 
Edirne'deki hastanelerde tedavileri süren yaralı sığınmacılardan bazılarının hayati tehlikesi sürüyor.
 
Pazarkule Sınır Kapısı'ndan geçmeye çalışan sığınmacılar, polisin silahlı ve gaz bombalı müdahalesiyle karşılaştı.
 
Silahtan çıkan ateş neticesi yaralanan 3 kişi, ambulansla tampon bölgedeki sahra hastanesine götürüldü.
 
Bacaklarından vurulan bir göçmene, ilk müdahaleyi Edirne İl Sağlık Müdürü yaptı.
 
"Bize Türkiye sahip çıktı"
 
Sınırı geçen sığınmacılardan Afgan Alaeddin Nizami, Yunanistan'a girdikten sonra askerler tarafından bacağından vurularak yaralandığını anlattı.
 
Türk askerinin kendine şefkat gösterip hastaneye yetiştirdiğini anlatan Nizami, "Yunanistan askeri beni 4 metre uzaktan vurdu. Yine bize Türkiye sahip çıktı. Allah hepsinden razı olsun." şeklinde konuştu.
 
Yunan askerinin ateşine maruz kalan Bangladeş uyruklu 25 yaşındaki Muhammed Samim ve Pakistan uyruklu Zişan Uman da sınırı geçmelerine karşın Yunan askerleri tarafından yaralanarak Türkiye'ye geri gönderildiğini söyledi.
 
Yunan emniyet güçlerinin müdahalesi neticesi bugüne kadar 3 kişi hayatını kaybetti.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri