İstanbul'da Üniversite Eğitimi

Birçok yabancı öğrenci her yıl yükseköğretime devam etmek için Türk üniversitelerini tercih etmektedir.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Türkiye’de üniversite eğitimi, İstanbul’da ki üniversiteler, İstanbul üniversiteleri, Türk üniversiteleri, Türkiye üniversiteleri, Türkiye’de okumak


İstanbul’da Üniversite Eğitimi

Türkiye’de üniversite eğitimi denilince akla ilk gelen İstanbul’da ki üniversitelerdir. İstanbul üniversiteleri uluslararası eğitim kalitesinde Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır.

Büyük pazarların merkezi olan Türkiye, üç kıtanın özelliklerini birleştirmektedir: Asya, Avrupa ve Afrika’dır. Doğu ve Batı sınırları üzerinde stratejik bir konuma sahiptir. Resmi dili Türkçe’dir. Türkiye, tarımın ulusal servetin üretiminde önemli bir yer tuttuğu endüstriyel bir ülkedir. Türkiye ekonomisi oldukça açık ve genç nüfusu çok önemlidir. İstanbul’da, bu genç nüfusun öncülüğünü taşımaktadır.
İstanbul'da uluslararası eğitim-öğretim çalışmaları çok popülerdir. Şu anda İstanbul'da 1,2 milyondan fazla öğrenci vardır. Ayrıca, İstanbul'da okumak, dünya kültürüyle ilgilenen öğrenciler için en uygun yerdir. Öğrenci sayısının neredeyse küçük bir devletle aynı olduğu söylenebilir. Türk üniversitelerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Şu anda ülkede yaklaşık 200 üniversite var ve bu sayı yıl içinde değişim göstermektedir.

Türkiye üniversitelerinde okumanın avantajları nelerdir?

Türkiye üniversiteleri, öğrenci açısından ideal bir yaşam alanıdır. Farklı kültürlerin, dinlerin insanlarla ve yaşam tarzlarıyla buluştuğu bir ülkedir. Türk üniversitelerinde eğitim almak için en ucuz ülkelerden biri olarak bilinmektedir. Türkiye'de okumak, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça ucuz, harcamaların yarı yarıya azaldığı söylenebilir.
Türkiye'de konut masrafları ve yemekler diğer ülkelere nazaran daha ucuzdur. Ders çalışma materyallerinin alımı da daha ucuzdur. Çeşitli alanlardaki eğitim fırsatları, Türkiye'de üniversite eğitimi ve ayrıca uluslararası şirketlerde öğrencilere iyi iş olanakları sunmaktadır.


Türk üniversitelerinde eğitim, 2001'den bu yana, Avrupa yükseköğreniminin aktif bir parçası olmuştur. Böylece öğrenciler küresel olarak saygı duyulan bir diplomaya sahip olmaktadır. Türkiye, “Bologna Süreci”nin bir parçası olduğu için Türkiye'de elde edilen diplomalar tüm dünyada geçerlidir.


Birçok yabancı öğrenci her yıl yükseköğretime devam etmek için Türk üniversitelerini tercih etmektedir. Bazıları bakaloryadan hemen sonra Türkiye'ye giderken, diğer öğrenciler, yükseköğrenimini sürdürmek için bir derece veya hatta bir yüksek lisans derecesi aldıktan sonra Türk yükseköğrenimine katılmaktadır. Türkiye'deki kamu ya da özel üniversitelerin bu seçtikleri uluslararası kabul görmüş derslerin ve diplomaların çeşitliliği ile açıklanmaktadır. İstanbul üniversitelerinden İstanbul Gelişim Üniversitesi Türkiye'de bir derece ile yukarıda belirtildiği gibi uluslararası geçerliliği olan bir diploma alınmaktadır. Mezun öğrenci bu diploma ile uluslararası eğitim-öğretim alanlarının dışında istihdam olanaklarından da faydalanabilir.


Türkiye'den 5 üniversite, dünya genelinde karşılaştırıldığında 2 bin üniversitenin ilk 500'ünde yer almıştır. Türkiye üniversitelerinden 10 okul ilk 1000’e girmiştir. Aralarında İstanbul üniversitelerinin de yer aldığı araştırmada; Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Çukurova Üniversiteleri mevcuttur.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri