Genel Kurulu kadınlar yönetecek

Bahçekapılı, yaptığı açıklamada, 3 kadının Başkanvekilliği koltuğunda oturacak olmasını, "sevindirici" olarak değerlendirdi. Bahçekapılı, bunun, kadın ve erkeğin eşitlendiğinin bir örneği olduğunu dile getirdi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
# asdfafds
Meclis Genel Kurulu'nu kadınlar yönetecek; TBMM Başkanvekilliği koltuğunda, yeni yasama yılında 3 kadın milletvekili yer alacak.
AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu ve MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener'in, TBMM Genel Kurulu'nda yapılacak oylama sonrası TBMM Başkanvekilliklerine seçilmesi bekleniyor.
CHP Grubu'nda 26 Temmuz'da yapılan seçimlerde Mumcu,  AK Parti Grubu'nda bugün yapılan seçimlerde Bahçekapılı, TBMM Başkanvekilli adayları oldu. MHP ise bu göreve Akşener'in ismini bildirdi. TBMM Genel Kurulu'nda 3 Temmuz Çarşamba günü yapılacak oylama sonucunda da bu isimlerin TBMM Başkanvekilliğine seçilmesi bekleniyor.
 
-Yakut, tek erkek olarak kaldı
TBMM Başkanlık Divanı'nda 4 Meclis Başkanvekilliği üyeliği bulunuyor. Başkanvekilliklerine 3 kadınının seçilmesiyle 4. üye olan Sadık Yakut, tek erkek olarak kalıyor.
Mumcu ve Akşener, 4. kez bu görevlere getirilirken Bahçekapılı, ilk kez Başkanlık Divanı kürsüsüne çıkacak.
 
-"Kadın-erkek eşitliğinin örneği"
 
 
AK Parti'nin, kadın ve erkeğin eşitlenmesi konusunda çok büyük adımları olduğunu belirten Bahçekapılı, "Hem grup başkanvekili olmam hem de partim tarafından Meclis Başkanvekilliği'ne aday gösterilmem ve partim tarafından onay almam kendi açımdan çok sevindirici bir şey. Aynı zamanda partimin kadın sorununa bakışı açısından çok önemli. Partimin bu yaklaşımını çok önemsiyorum. Bana oy verenlere de teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
Kadın başkanvekillerinin yönetiminde Genel Kurul çalışmalarının nasıl olacağına ilişkin bir soruyu Bahçekapılı, kadın-erkek olarak cinsiyet farkının olmaması gerektiğini vur. Bahçekapılı, "Çünkü idari mekanizmadasınız, yönlendirme, yönetme mekanizmasındasınız. Ancak elbette kadın cinsiyetine ilişkin bazı özellikler de var" dedi.
 
Kaynak: AAHABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri