Güneydoğu'da Neler Oluyor?

Hafta başından beri MAK Danışmanlık, 178 kişilik saha ekibiyle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde "bölge sorunları ve çözüm önerileri, belediye başkanlarının performansları, kayyum atanan il ve ilçelerde kayyumların performansları ve toplumsal beklentileri" içine alan kapsamlı bir araştırma yapıyor

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

MEHMET ALİ KULAT / CAFESİYASET

Bir yıl önce de benzerini yaptığımız çalışmayı trend oluşturma amaçlı her yıl bölgesel olarak tekrarlamayı ve olumlu / olumsuz gelişim trendini görmek istiyoruz. Saha araştırmasını bitirmek üzere olduğumuz çalışmanın analiz ve değerlendirmesini yetiştirebilirsek özet raporunu hafta sonuna doğru basınla paylaşmayı düşünüyoruz.

Bugün bizzat kendi gözlemlerim olarak bölgede gördüğüm beni gerçekten şok eden bazı önemli konuları okuyucularımızla; siyasi irade başta olmak üzere yetkililerle paylaşmak istiyoruz.

MAK DANIŞMANLIK Güneydoğu saha araştırmamız sırasında görevden alınan belediyeler bir yana; görevdeki belediyeler hakkında aynı parti mensupları, kendi partilerinin belediyesi hakkında bir sürü İDDİA, İTHAM ve SUÇLAMA yapıyorlar. Hangi başkanı sorsanız "O YAKINDA İSTİFA EDECEK" deniliyor. Suçlamalar, imar ve mali konular üzerinde yoğunlaşıyor. Bölgede mali konular dışında belediye başkanlarına yönelik suçlamalarda ikinci sırada Fetöcü, üçüncü sırada PKK'lı suçlaması yapılıyor. Bu anlamda değişim süreci bölgede iyi / doğru yönetilmiyor.

Güneydoğu Bölgesi geneli bir yana; sadece Peygamberler Şehri Şanlıurfa'da UYUŞTURUCU / MADDE BAĞIMLISI sayısı korkunç düzeyde... Çocukları madde bağımlısı olmuş ailelerle konuştum. İfade edilen rakamların onda biri doğruysa ülkemizin geleceği tek kelimeyle tehdit altında demektir. Gencecik çocuklarımız elden gidiyor. Devlet yetkilileri içinde şüphesiz gayretli olanlar var ama durum bizzat Cumhurbaşkanı'nın el koyması gerektiği kadar vahim. Rakamlar binlerle ifade ediliyor. Bölgede uyuşturucuya ulaşmak çaya kahveye ulaşmak kadar kolay. Değerler erozyonu yaşayan bir gençlik var. Şanlıurfa özelinin ama genelde Güneydoğu'nun en belirgin özelliği nüfusu çok genç. Ve bu gençlik resmen zehirleniyor.

Halkın iddiaları korkunç. Konuya uyuşturucu ve madde bağımlılığı konusunda aşırı duyarlılığıyla devletin bekasına karşı tehdit gören Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve bölgede teröre karşı verdiği samimi mücadeleyle büyük takdir toplayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu derhal el koymalı...

 MAK DANIŞMANLIK Güneydoğu saha araştırmamızda bizi şaşırtan bir başka konu; dün tesettürden, namus ve iffetten en küçük taviz vermeyen bölge insanının, bugün başını açtığı gencecik kızını dağa, meçhule yollaması... PKK, bölge insanını değerler anlamında da felç etmiş. Kimsenin ne giydiği ne giymediği elbette bizim konumuz değil. Bizim dikkat çekmek istediğimiz konu terör örgütünün bölge insanının manevi değerlerini yıkıyor olması. Farklı etnisite, mezhep ve meşrepleriyle asırlar boyu saygı / sevgi birlikteliğinde buluşurken temel referans olan İslam Dini'nin engin hoşgörüsüyle kucaklaşan toplumun, dinsizleştirilme çabası ve bu çabanın yansımasını gençler arasında görmek cidden çok üzücü...

Bölgede yapılan kamuoyu araştırmalarına "bir şekilde fişlenme" korkusuyla katılmak istemeyenler bir hayli fazla. Bazen de araştırmaya ilk anda verdiği cevaplarla 2 dakika sonra "off the record" (yazılmamak kaydıyla) tam tersi cevaplar verenler var. MAK Danışmanlık saha ekiplerini bu anlamda ciddi bir eğitimden geçirdik ve tecrübeli ekibimiz cevap vermekten imtina eden ya da gerçek kanaatini ifadeden çekinenleri ancak ciddi bir ikna süreci sonunda çalışmamıza dahil edebildiler.

HDP'li belediyelere atanan kayyumlardan bazısı başta altyapı olmak üzere çok başarılı, bazıları ise diğerleri kadar etkin olamamış. Ancak asıl sorun; bazı mülki idare kökenli kayyumlar, belediye başkanlığı yaparken kaymakam veya vali gibi davranmaya devam ediyorlar. Halka temas ve gönüllere dokunma sorunu yaşanıyor. Şehirlerin sorunlarında kırsalda altyapı vb. maddi talepler öne çıkarken; merkezlerde sosyolojik sorunlar daha öne çıkıyor.

 Ayrıntılarını çalışmamız tamamlandığında basınla paylaşacağımız bu araştırmamızın özeti şu;

1. HDP bölgede ciddi şekilde eriyor. Sırtını Kandile, PKK ya da PYD'ye dayamaya devam ettikçe iflah olması zor bir sürece girmiş görünüyor. Varlığını AK Partililer'in yerel yanlışlarını taraftarlarına abartılı aktararak AK Parti karşıtlığına konumlamış durumdalar.    

2. Bölgede Hüda-Par yoğun hissediliyor. İlginç ve yıllar önceki Refah Partisi benzeri birebir temasa dayalı bir politikayla her yerdeler. Üzerlerindeki "negatif hizbullah algısını" aşarak toplumsal akreditasyonu yakalamaya başlamışlar. Gençlik kolları ve özellikle kadın kolları çok yoğun çalışıyor.

3. MHP ve CHP bölgede neredeyse sıfırı tüketmiş.

4.  İYİ Parti'nin akıbetini soran çok kişi var. Ne olur? Ne yapar diye soruyorlar? En azından bölgede bu soru bizi şaşırttı.

5. AK Partililer özetle "birbirini yiyorlar..." AK Parti kendi muhalefetini (!) hem de en acımasız şekilde inşaa etmiş görünüyor. Herkes rakibini, fetöcü, yolsuz, hırsız vs. çirkin ithamlarla suçluyor. Bu ithamlar; vekillere, belediye başkanlarına, il-ilçe yöneticilerinin hepsine yapılıyor. Her şeye rağmen halkın gözünde ve gönlünde Recep Tayyip Erdoğan sevgisi tüm siyasi aktör ve argümanların üstünde. Öyle ki seçim sürecinde bazı şehirlerin meydanlarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gitse ve "Ey ahali iş yoğunluğundan size münasip bir aday bulamadık, siz şimdilik AK Parti'ye oy verin ilk fırsatta size münasip bir aday göndereceğim!" dese, adaylı olarak gireceği seçimden daha fazla oy alabilir, kanaatindeyim.

MEHMET ALİ KULAT / CAFESİYASET
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri