Hamas ile El Fetih Gazze’de barış sağladı

Mısır'ın arabuluculuğunda başkent Kahire'de devam eden Hamas-El Fetih görüşmelerinde, her iki tarafta 'Gazze' konusunda anlaşmaya vardı

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Filistin'de Hamas ile El Fetih, Gazze'nin kontrolüne dair anlaşmazlıklarını sonlandırmak için yürüttükleri görüşmelerde sonuca ulaştı.
Mısır'ın arabulucuğunda gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda, Hamas ve El Fetih, Gazze'nin idaresini en geç 1 Aralık'a kadar Birlik Hükümeti'ne devretme konusunda uzlaştı.
Anlaşma çerçevesinde, Gazze-Mısır sınırındaki Refah Kapısı’nın kontrolü de Birlik Hükümetine verilecek.
Kahire'de kısa bir törenle anlaşma duyurulurken, Birlik Hükümeti'nin Filistin Devlet Başkanlığı Muhafızı tarafından idare edileceği kaydedildi.


NELER YAŞANMIŞTI?
Filistin'de Gazze Şeridi'nin yönetimini elinde bulunduran Hamas ile El Fetih yönetimlerinin, 10 yıl aradan sonra Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan görüşmelerde anlaşmaya varmıştı.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın 1 ay içerisinde Gazze'yi ziyaret edeceği açıklamış, ardından Filistin yönetimi, 2014'ten sonra ilk kez Gazze'de toplanmıştı.
GÖRÜŞMELERİN GEÇMİŞİ
Filistin'in Kahire Büyükelçisi ve Arap Birliği Daimi Temsilcisi Cemal Şubeki, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Fetih hareketi heyetine "ulusal uzlaşının sağlanması ve bölünmüşlüğün sona erdirilmesi için gereken tüm çabanın gösterilmesi talimatı verdiğini" belirtmişti. 
Filistin Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre Şubeki, Kahire'de devam eden Hamas-Fetih görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada "Filistin Devlet Başkanı Abbas, Kahire toplantılarının ulusal uzlaşının sağlanması noktasında kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu vurguladı. Çünkü bu toplantılar halkımızın çıkarına ve adil davasına hizmet ediyor." demişti. 
Şubeki ayrıca Abbas'ın "Mısır'a uzlaşı konusundaki çabalarından dolayı destek verilmesi ve başta Filistin Ulusal Uzlaşı hükümetinin Gazze'deki görevini tam olarak teslim alması olmak üzere uzlaşının önündeki engellerin tamamen kalkması gerektiğini vurguladığını" aktarmıştı.
Hamas ve Fetih heyetleri arasında dün Kahire'de başlayan Filistin uzlaşı görüşmelerine dün de devam edilmişt.
Önceki gün gerçekleşen ilk oturumun sonunda yayınlanan ortak açıklamada, "Filistin'deki bölünmenin sona erdirilerek, birliğin sağlanması ve Filistin halkının direncinin artırılması hedefiyle Mısır arabuluculuğunda başlatılan görüşmeler olumlu bir havada devam etmektedir" denilmişti.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/cafesiya/public_html/tasarim/newsin.php on line 353


Foto Galeri
Video Galeri


Warning: Illegal string offset 'status' in /home/cafesiya/public_html/tasarim/footer.php on line 100