Havalimanları ile ilgili flaş açıklama.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Havalimanlarını Covid-19’a karşı sertifikalandıracağız. Havalimanlarında Covid-19’a karşı bütün tedbirler alıncak." şeklinde konuştu.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Havalimanlarını Covid-19’a karşı sertifikalandıracağız. Havalimanlarında Covid-19’a karşı bütün tedbirler alıncak. Salgına karşı bütüncül tedbirleri alan ilk ülke Türkiye olacak." şeklinde konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çin’de başlayan ve dünyada pandemi durumuna gelen Covid-19 salgınıyla alakalı mücadele kapsamında bütün Bakanlıkların çeşitli tedbirler almış halde olduğunu ifade etti. Bu noktada Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak da havalimanlarına dair bir sertifikasyon programı yaptıklarını aktaran Karaismailoğlu, söz konusu sertifikasyon programı ile bütün havalimanlarının yine düzenleneceğini duyurdu.

 

Programın Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun öngörüleri yönünde hazırlandığını bildiren Bakan Karaismailoğlu, “Sertifikasyon programına yönelik genelge de hazırlanarak bütün havalimanlarına gönderildi. Genelge kapsamında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’müz tarafından bilgilendirme ve denetimler yapılacak, şartları karşılayan havalimanlarına bakanlığımızca bir sertifika verilecek. Bu sertifika aynı zamanda muhatap ülke ve havayolları ile de paylaşılacak olup, havalimanlarımızda Covid-19 salgınına karşı bütün tedbirlerin alındığı belgelenmiş olacak” diye konuştu.

Toplu taşıma işletmelerine dair tedbirler de alınıyor

 

Karaismailoğlu, benzer şekilde havayolları için de salgının önlenmesi sebebi ile alıncak tedbirleri gösteren genelgenin de hazırlık aşamasında olduğunu bildirdi. Söz konusu genelge taslağının hazırlandığını izah eden Bakan Karaismailoğlu, “Sağlık Bakanlığımızın görüşleri kapsamında son hali verilerek yayınlanacak ve sahada da Covid-19 pandemisine karşı her türlü tedbirin alındığı tescillenecektir. Ayrıca Bakanlığımızca havalimanlarına yapılan toplu taşıma işletmelerine dair tedbirler de belirlenmiş ve uygulamaya geçmiştir. Diğer Bakanlıklarımız tarafından alınan turizm tesislerine dair sertifikalandırma faaliyetleri de sürdürülmektedir” dedi.

Ulaştırma ve konaklamada bütün paydaşlar tedbirleri alacak

Karaismailoğlu, söz konusu düzenlemeler ile ulaştırma ve konaklamaya ait bütün paydaşların lüzumlu tedbirleri almakta olduğuna işaret ederek, bu sayede bütün salgın ihtimallerine karşı gereken tedbirlerin bütüncül olarak almış olan ilk ülkenin Türkiye olacağını söyledi. Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemizde bayramdan sonra başlaması planlanan iç hat uçuşların daha güvenli yapılması olanağı oluşturulmuştur. Dış hat uçuşlarla alakalı uluslararası kuruluşlar ve muhatap ülkeler ile görüşmeler sürdürülmektedir. Bu görüşmeler sonunda dış hat uçuşların da emniyetli bir şekilde başlaması planlanmaktadır” açıklamasında bulundu.

Yenileme eğitimlerinin kapsamı genişledi

Karaismailoğlu, Covid-19’un etkisini azaltmak ve hava taşıma operasyonlarını kolaylaştırmaya yönelik olarak diğer bir düzenleme daha yapıldığını açıkladı. Bakan Karaismailoğlu, tehlikeli madde çözeltileri içeren el dezenfektanlarının ve virüslü kan örneklerinin taşınması ile tehlikeli madde yenileme eğitimlerinin geçerlilik sürelerine dair genelge yayınlandığını da bildirerek, “Bu genelge ile eğitimlerin geçerlilik sürelerinin azami 4 ay uzatılabilecek yenileme eğitimlerinin kapsamı, geçerlilik süreyi en geç 31 Ağustos tarihinde dolacak olan bütün sertifikaları kapsayacak şekilde genişletildi” diye ekledi.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri