''Hem diğer tavukların üzerine çıkıyor, hem de yumurtluyordu..''

CAFESİYASET yazarı Filiz Akgün'ün kaleminden..."Ne tuz ne bira en iyisi bakır tel valla..."

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

2008’de Illinois’de (ABD’nin en kalabalık eyaleti) bir öğretmen camdan dışarı bakarken bir kuzey cardinal kuşu görmüş ve tam ortasından kesilmiş gibi göğsünün yarısının erkeklerde görülen parlak kırmızı tüyleri, diğer yarısının ise dişilerdeki gri tüyleri taşıdığını görmüş.

Bu kuş daha sonra da gözlendiğinde ne yanında başka bir kuşla ne de öterken görülmüş. Diğer kuşlar ya onu dışlıyor ya da saldırıyormuş..Bunun döllenmeden sonra yaşanan genetik bir kaza olduğu düşünülmüş..

Araştırmacılara göre bu durum kuşlarda diğer memelilere göre milyonda bir görülüyor..

Bazı hayvanlar yarısı dişi, yarısı erkek olmak üzere adeta tam ortadan ikiye ayrılmış gibiyken, bazı hayvanların üreme oragnı ise çift şeklde dizayn edilmiş. Mesela salyangozlar.

Salyangozlar hem erkek hem dişi üreme oraganına sahiptir. Çiftleşme sırasında karşı cinse göre o an cinsiyet değiştirebiliyor, yok eğer inat ederse diğeri dönüp arkasını gidiyor ve çiftleşme başlamadan bitiyor..

Aslında yarısı erkek yarısı dişi canlılarla ilgili haberler eskiye dayanıyor.

1752’de İngiltere’de bir ıstakozda bu özellikler görülmüştü. O tarihten bu yana ise bilim insanları yengeç, koza tırtılı, kelebek, arı, yılan ve birçok kuş türünü bu listeye ekledi.

Bundan yüz yıl önce; Dr Schaef’in kendi tavuğunda gözlemlediği bir durum çift cinsiyetli hayvanlar konusuna önemli bir kaynak olmuştur..

Dr. Schaef’in  elindeki hayvan kırmızı ibiğiyle normal bir horoza benziyordu. Ama soldan bakınca tüylerindeki soluk renkler yüzünden ona tavuk derdiniz. Davranışı bile farklı ve kafa karıştırıcıydı. Hem diğer tavukların üzerine çıkıyor, hem de yumurtluyordu.

Tavuk ölüp karnı yarıldığında hem bir tarafının diğerinden daha iri olduğu, hem de testis ve yumurtayı birlikte taşıdığı görüldü. Sanki biri tavuk ve horozu tam ortadan kesmiş, sonra da birer yarısını birleştirmişti.

Dr Schaef tavuğu pişirip yedikten sonra iskeletini anatomist bir arkadaşına vermiş, o da 1923’te Deneysel Zooloji Dergisi’ne (Journal of Experimental Zoology) konuyla ilgili bir yazı yazıyor sonra.

*

Bu hayvanlar üzerindeki araştırmalar cinsiyetin nasıl geliştiğini anlamamıza yardımcı olabilir..

Daha sonra Clinton bir tavuk çiftliğinde Dr Schaef’in tavuğuna benzeyen, hem horoz hem de tavuk özellikleri taşıyan erdişi birkaç tavuk bulur..

Bu bildiğimiz Amerika eski başkanı Clinton değil, Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmacı Michael Clinton..

Clinton bunları incelediğinde tavuğun bir yanında ZW diğer yanında ise ZZ kromozomları bulur. Sanki çift yumurta ikizi olan iki tavuk tam ortadan birleşmiş gibi şeklinde açıklanıyor..

Tabi bazı biyologlar da herhangi bir canlı nüfusunda dişi ve erkek oranının çevresel etkenlere göre değiştiğini söylese de bu konuda araştırmalar günümüzde bile tam gaz devam ediyor..

                                                                ***

Her yıl bu zamanlar bahçemdeki salyangozlarla başım derttedir, yazılarımı okuyanlar bili,rler sık sık da yazarım çünkü benim gibi bağ bahçeyle yazlıkla uğraşanlar bilirler bu derdi.. En çok nemli yaz geceleri çıkarlar..

Hele bide yağmur yağsın, biraz bahçe sulansın bizim romantik ‘evliler’ ağır ağır gelirler çiçeklerin, yaprakların üzerinden.. Sonra bütün bitkileri kevgir misali delik deşik eder giderler.. Nereye giderler, nerede saklanırlar bi daha göremezsiniz bile..

Salyangozların ağızlarında dillinin üzerinde 17 bin diş varmış.. Kim nasıl saydıysa artık..!

Uykucular bi de.. Tek seferde 3 yıl uyuyan saptanmış..!

Ömürleri de uzun mübarekler.. Biri üzerine basıp öldürmediği sürece 20-25 yıl yaşıyorlar..Zaten çift cinsiyetliler çabuk ürüyorlar..

Diğer bitkilerin üzerindeki tahribatıda korkunç..

Bu yüzden bilim bile eko sisteme ve başka bir canlıya zarar veren diğer canlıyı zararlı kabul etmiş ben niye etmeyeyim.. Duyar kasacak değilim.. Her sene bir mücadele, bir soykırım hali bizim bahçede..

Komşu ‘’bira koy ölürler’’ dedi koydum içip içip gitmişler..

Şimdi bakır telle çevireceğim bahçeyi..

Salyangozlar bakırı sevmezlermiş çünkü salgıları bakırla reaksiyona girer ve vücutlarına elektrik çarpıyormuş.. Bakır tel, çaydanlık, tepsi ve kazanlarınız değerinde alınır..

AY DELİRECEM…

Adam üşenmemiş gece mail atmış daha kurumsal olsun diye mi zaar.. ''Filiz Hn. salyangozların çift cinsiyetli olduğunu bilmiyordum sizin yazınızdan sonra öğrendim, önceden gördüğümde yanından geçip gidiyordum şimdi vay ibne deyip eziyorum afedersiniz''

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET

(Kaynak: BBC Earth’dan yararlanılmıştır)

 HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri