Her bulduğumuzu yıkıyoruz!

“Virüsün cansız yüzeylerde yaşama süresi ilk andan itibaren azalıyor. Marketten aldığınız paketli gıdaları yıkamak yerine, onlara dokunduktan sonra elinizi yıkayın”

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
“Virüsün cansız yüzeylerde yaşam süresi ilk andan itibaren azalıyor. Marketten aldığınız paketli besinleri yıkamak yerine, onlara dokunduktan sonra elinizi yıkayın”
 
Koronavirüs vakaları ve virüs yüzünden ölenlerin sayısı yükseldikçe, toplumda “bulaşma paranoyası” da artıyor. Genellikle sosyal medyada dolaşan ve gruplarda paylaşılan bulaşma yolları, virüsün hangi yüzeylerde kaç saat canlı kaldığına dair söylentiler paranoyayı daha da artırıyor. Marketten aldığı paketli ürünleri yıkayanlar, dışarıdan gelen poşetleri evin içine sokmayanlar, kağıda dokunmaktan çekinenler her geride bıraktığımız gün çoğalıyor. Peki, bu bulguların ne kadarı doğru?
 
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Danışma Kurulu Üyesi ve Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, bireylerin virüsün hangi yüzeyde ne kadar yaşadığından çok cansız yüzeylere dokunduktan sonra gerektiği gibi el hijyeni yapmadan yüzümüze, gözümüze, burnumuza ve ağzımıza dokunmamamız gerekliliğini söylüyor.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri