İBB satın almıştı! Çarpıcı tablo açıklaması

Tarihçi Murat Bardakçı, Bellini'ye ait gerçek eserin birkaç yüz milyon pound değere sahip olduğunu söyleyerek, İBB'nin aldığı tablonun orijinal olmama ihtimaline dikkat çekti.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Tarihçi Murat Bardakçı, Bellini'ye ait gerçek eserin birkaç yüz milyon pound değere sahip olduğunu söyleyerek, İBB'nin aldığı tablonun orijinal olmama ihtimaline dikkat çekti. Tablo, geçen günlerde 770 bin sterlin karşılığında İBB tarafından Londra'daki müzayede satın alınmıştı.

Fatih Sultan Mehmet'in üç orijinal portresinden biri olan ve 15'inci yüzyılda İtalyan ressam Gentile Bellini'nin yaptığı tahmin edilen yağlı boya tablo, geçen günlerde 770 bin sterlin karşılığında İBB tarafından Londra'daki müzayede satın alınmıştı. Tablonun alınmasıyla beraber farklı tartışmalar meydana geldi.. Bu tartışmalardan biri de "Tablo, Gentile Bellini'ye mi ait yoksa sahte mi?"

Tarihçi Murat Bardakçı, Habertürk'te bu iddiaları yazdı.

Bardakçı, tablonun Bellini'ye ait olduğunun net bir delilinin bulunmadığını ve sahte olabileceğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi, Londa'daki müzayededen satın alınan tablo konusu ile ilgili elde mevcut olan 'doğru' bilgileri nakledeyim: Tablonun kimin eseri olduğu meçhuldür, Gentile Bellini'nin atölyesinde yapılıp yapılmadığı konusu ile ilgili bile bilgi yoktur, kurulan bağlantılar sadece söylentilerden ibarettir.

BELLİNİ'NİN BİR ESERİ BU KADAR UCUZ OLAMAZ"

Kaldı ki, Bellini gibi tablolarının birçoğu asırlar önce bir yangında yok olan ve şu anda elde az sayıda eseri bulunan Rönesans döneminin önemli ressamına aidiyeti kesin şekilde bilinen bir tabloya birkaç yüz bin pound değer biçilmesi mümkün değildir; Bellini'ye ait bir eser milyonlarca, hattâ yüz milyonlarca pounda satılır."
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri