İkinci el araç alacaklar için son fırsat!

Pandemi sebebiyle duran üretimler ve yükselen döviz kuru araç fiyatlarında yükselişe neden oldu.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Pandemi sebebiyle duran üretimler ve yükselen döviz kuru araç fiyatlarında yükselişe neden oldu. 

Düşük bütçeyle ikinci el otomobil almak isteyenleri de uyaran otomotiv piyasası yetkilileri, “Araç sahibi olmak amacıyla bu son fırsat. Fiyatlar en az yüzde 7 daha yükselecek” dedi.

Son 2 senede yüzde 44 oranında yükselen otomobil fiyatları araç sahibi olmayı zorlaştırdı. 

Pandemi sebebiyle duran üretimler arz sıkıntısını doğururken, yüksek kur artışıyla beraber sıfır araç almak nerdeyse imkânsız hale geldi. 

Buna karşılık düşük bütçeyle araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar ise ikinci el araca yönelerek fiyatları yükseltti.

 Araç almanın gitgide zorlaştığını ifade eden otomotiv piyasası yetkilileri ise önümüzdeki dönem araç fiyatlarının daha da artacağını ifade etti

MARTTA FİYATLAR ZİRVE YAPTI

Ekonomik nedenlerden ötürü Türkiye’de araç sahibi olmanın güçleştiğini ve gücümüzün fakat ikinci el araca yettiğini dile getiren Garenta ve ikinciyeni Genel Müdürü Emre Ayyıldız, Faiz oranları düştükçe ikinci el araçta hem fiyat yükseliyor hem de hacim artıyor. 

2018’den bu yan kur aşağı yukarı yüzde 54 yükseldi. Sıfır ve ikinci el araç fiyatları da bu etkiyle beraber yüzde 44 artmış oldu. Salgın etkisini yitirirse ikinci bir dalga ile karşılaşmazsak fiyatlar yüzde 7 daha yükselebilir.

 Martın ortasıyla beraber fiyatlar zirve yaparken, mayıs başına kadar süratli bir düşüş sürecine girdi. Ancak mayıs ayıyla beraber pandemi başındaki oranlara geri geldik. 

İyileşme devam ederse sıfır araç piyasası 550 bine yaklaşır. İkinci el ise 8 milyona ulaşır. Şu an araç almak amacıyla en doğru vakit diyebiliriz dedi.

10 YAŞ ÜSTÜ TALEP GÖRÜYOR

Nisanda çevrimiçi ikinci el piyasada 127 bin 252 adet satış yapıldığını ifade eden Otomerkezi.net CEO'su Muhammed Ali Karakaş ise, “Panik satışlar sebebiyle fiyatlarda yüzde 5-6 oranında düşüş söz konusu. Bu yüzden araç alabilmek isteyen vatandaşlarımız amacıyla bugünler fırsat. Haziran sonu itibariyle fiyatlar yüzde 7-8 tekrar yükselecek” dedi. 

Karakaş, daha uygun fiyat etiketine sahip 5-10 yaş arası otoya ilginin her geçtiğimiz gün arttığını söyleyerek şu şekilde devam etti: 

“2010-2015 model arası B ve C segmenti araçlara ilgi artarak devam ediyor. Yedek parça, servis ve MTV gibi konularda taşıdıkları avantajlarla yürütme maliyeti daha düşük olan bu araçların yanı sıra 2010 model altı araç piyasası da orta vadede büyümeye açık.”

Sıfır araçta ciddi arz meselesi olduğuna değinen Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın da, Şu anda, ikinci el araç fiyatları yaşanan talep patlamasından ötürü yükselmeye devam ediyor.

Markalar, mayıs ayı itibariyle tekrar üretime döndü ama bu dönüş az kapasite ve az üretimle gerçekleşiyor. Yani önümüzdeki mayıs, haziran ve temmuz döneminde de ikinci ele olan talep devam edecektir. 

Diğer yandan, kurdaki yükselişin araç fiyatlarına yansıması sebebiyle sıfır kilometre fiyatlarının bugünden yüzde 7-8 oranında daha yukarıda olacağını öngörmekteyiz.

Sonuç olarak, ikinci elde yükselen fiyatların geri gelmeyeceğini, aksine belirli bir ölçüde artmaya devam edeceğini düşünüyoruz açıklamasında bulundu.

Toplu taşımadan kaçış 2. elde rekor getirebilir

Salgın sebebiyle toplu taşımadan kaçarak özel araç tercih edenlerin sayısı artıyor. Sıfır vasıta piyasasındaki stok sorunu ve yüksek fiyatlar ise tüketiciyi ikinci ele yöneltiyor. Sektör, iyi senaryoda 8 milyon adetlik yeni rekor öngörüyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneğince (ODD) INDICATA bilgilerine dayandırarak hazırlatılan ikinci el çevrimiçi piyasa raporundan derlediği bilgilere göre, nisan ayında Türkiye ikinci el çevrimiçi otomobil ve hafif ticari araç sektöründe toplam 127 bin 252 adet satış gerçekleşti.

Bunların 103 bin 149'u binek araç , 24 bin 103'ü ise hafif ticari araçlardan oluştu. Satışlar içersinde binek araçların payı yüzde 81, hafif ticari araçların payı yüzde 19 olarak belirlendi.

Satışlarda geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 11, geçen aya göre yüzde 17'lik bir düşüş gözlemlendi.

İLANA ÇIKAN ARAÇLARIN ÇOĞU SATILDI

Nisan ayında Türkiye ikinci el çevrimiçi binek ve hafif ticari sektöründe 177 bin 589 araç ilana çıktı. Buna göre, ilana çıkan araçların yüzde 72’si satıldı. 
İlana çıkan ve satılan araç oranında (ilandan tamamıyla kalkan araçlar satılmış kabul edildiğinde) geçen aya göre yüzde 21, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 12 düşüş belirlendi.
EN ÇOK SATILAN 10 MARKA

Bu senenin nisan ayında ikinci el çevrimiçi piyasada en çok tercih edilen otomotiv (binek ve hafif ticari) markası 20 bin 400 adetle Volkswagen oldu. 
İkinci sırada ise 18 bin 582 adetle Renault Vokswagen'i takip etti.
Üçüncü sırada 13 bin 341 adetle Fiat'ın oldu
Bunları 12 bin 309 adetle Ford,
7 bin 832 adetle Opel,
6 bin 363 adetle Peugeot,
6 bin 351 adetle BMW,
5 bin 907 adetle Mercedes-Benz,
5 bin 807 adetle Hyundai
4 bin 101 adetle de Toyota izledi. 

Bu markalar, ikinci el çevrimiçi piyasasındaki satışların yüzde 79'unu temsil etti.

PASSAT LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Nisan ayında ikinci el çevrimiçi piyasada en çok tercih edilen ilk 10 markanın en çok satan binek modeli sıralamasında zirve tekrar değişmedi.
Satışlarda, Volkswagen'nin Passat modeli 6 bin 616 adetle tekrar ilk sırada yer aldı. 
Volkswagen Passat'ı 4 bin 874 adetle Renault Clio takip etti.
4 bin 454 adetle Renault Megane izledi.
Ardından 4 bin 299 adetle Opel Astra, 
3 bin 707 adetle Renault Fluence,
3 bin 455 adetle Ford Focus, 
3 bin 84 adetle VW Polo, 
2 bin 992 adetle VW Golf,
2 bin 988 adetle Renault Symbol, 
ve 2 bin 905 adetle de VW Jetta geldi.

EN HIZLI RENAULT SATILDI

Nisan ayında çevrimiçi piyasada en hızlı satılan marka 39 günle Renault oldu. En yavaş satılan ise 57 günlük satış hızıyla BMW olarak belirlendi.

TİCARİDE FİORİNO İLK SIRADA

Hafif ticari araçlar kategorisinde ise 3 bin 164 adetle Fiat Fiorino nisanda ilk sırada yer aldı.

Bunu 3 bin 104 adetle Fiat Doblo, 2 bin 151 adetle Ford Transit/Tourneo Courier, 2 bin 33 adetle Ford Transit/Tourneo Connect, 1.615 adetle VW Caddy, 1.451 adetle  Ford Transit, 1.332 adetle Renault Kangoo, 1.203 adetle Peugeot Partner, 588 adetle Citroen Berlingo ve 584 adetle de VW Transporter izledi.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri