İlçe seçimlerinde fark 148 bin!

Cumhur İttifakı’nın damga vurduğu 31 Mart Yerel Seçimleri’nin yankıları sürerken, İstanbul’daki sayımlarda yaşanan usulsüzlükler her geçen gün belirginlik kazanıyor.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
# asdfafds

Cumhur İttifakı’nın damga vurduğu 31 Mart Yerel Seçimleri’nin yankıları sürerken, İstanbul’daki sayımlarda yaşanan usulsüzlükler her geçen gün belirginlik kazanıyor. Sadece büyükşehir seçimlerinde geçersiz kabul edilen oylar yeniden tasnif edildikçe sonuçların Cumhur İttifakı lehine büyük oranda değişmesi, dikkatlerin ilçe seçimlerindeki oy rakamlarına çevrilmesine neden oldu. Büyükşehirde küçük bir farkla Millet İttifakı’nın gerisinde olan Cumhur İttifakı’nın, ilçe oylarında 148 bin 835 gibi yüksek oranda şer ittifakına karşı ezici çoğunluk sağladığı belirlendi.

Her yol ‘yeniden sayım’a çıkıyor

İstanbul’da sadece büyükşehir seçimlerinde geçersiz oyların yeniden tasnif edildiği sandıklarda farkın 29 binden 16 bine inmesi, tüm sandıkların yeniden sayılması durumunda ‘oyun’un bozulacağı yönündeki tezleri güçlendirdi. Sandıkların birçoğunda ilçe seçimlerinde AK Parti-MHP adaylarına normal oranda oylar çıkarken, büyükşehir sandık sonuç tutanakları tartışma konusu olmuştu. Kimi sandıklarda ilçede AK Parti’ye 200’ü aşkın oy çıkarken büyükşehirde AK Parti’ye sıfır ya da bir oy yazıldığı saptanmıştı. Yüzlerce sonuç tutanağında ise AK Parti’ye yazılması gereken oyların kaydırılarak ya CHP’ye ya da başka partilerin lehine işlendiği görülmüştü. Milli iradenin tam olarak yansımadığı gerekçesiyle kuşkulara neden olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin yeniden sayılması gerektiği yönündeki çağrıların ne kadar isabetli olduğu, ilçe seçimlerindeki oyların toplamına bakılması ile net olarak gün yüzüne çıkıyor.

Cumhur İttifakı fark atıyor

Akit’in tutanaklar üzerinde yaptığı incelemelere göre Cumhur İttifakı’nın ilçelerdeki oy sayısı, Millet İttifakı önündeki zaferini perçinliyor. Sonuçları etkileyecek şekilde kayma ve çeşitli hataların yaşanmadığı ilçe seçimlerinde AK Parti-MHP’ye verilen tüm oyların toplamı 4 milyon 111 bin 509 olarak kayıtlara yansıyor. CHP-HDP-İP ittifakının alabildiği oylar ise 3 milyon 962 bin 674’te kalıyor. Fark ise tam 148 bin 835 oy.

İlçe belediyesi rakamlarına göre İstanbul’un sonuçlara doğrudan etki eden ilçelerinden Bağcılar’da Cumhur İttifakı’na 229 bin 518 oy, Millet İttifakı’na 132 bin 32 oy çıktı. Esenyurt’ta 202 bin 160 Cumhur İttifakı’na, 227 bin 106 oy Millet İttifakı’na yazıldı. Sultangazi’de Cumhur İttifakı 167 bin 312, Millet İttifakı 103 bin 593 rey aldı. Cumhur İttifakı’nın hanesine Üsküdar’da 159 bin 320, Sancaktepe’de 114 bin 680, Fatih’te 113 bin 983, Esenler’de 160 bin 989, Beyoğlu’nda 65 bin 156, Başakşehir’de 118 bin 49 oy yazıldı.

İmamoğlu boşuna paniklemiyor

Tüm bu rakamlara göre ilçe sandıklarında Cumhur İttifakı’nın Millet İttifakı’na attığı fark 148 bin 835 olarak kayıtlara geçti. Büyük farkın açıldığı ilçe seçimlerindeki dengenin büyükşehir seçimlerinde kaybolması, CHP’nin neden oy sayımına karşı çıktığını gösterirken, büyükşehir oylarının tamamının yeniden sayılmasının gerekliliğini gözler önüne serdi.

FARUK ARSLAN / YENİ AKİT
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri